adplus-dvertising

Türkiye’nin yerli aşısı insanlığa umut olacak!

Erdoğan katıldığı bir canlı yayında yerli aşı çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan yerli aşı ile kimsenin geride bırakılmayacağını, aşının tüm insanlığın istifadesine sunulacağını belirtti.
Takip et
Türkiye’nin yerli aşısı insanlığa umut olacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 1

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Zirvemizin ülkelerimiz, bölgelerimiz için hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum.

Görevi Bangladeş’e devrediyoruz. Dost ve kardeş Bangladeş’i 50. bağımsızlık sene dönümü sebebiyle öte yandan tebrik ediyorum.

3 kıtada temsile dilen teşkilatımız kuvvetlenerek yoluna devam etmiştir. Savaş yerine barışın hakim kılınmasını asıl almıştık.

Geride bıraktığımız sürede mühim işlere imza attık. El birliği içinde çalışarak barı, huzur ve esenlik dolu dünyanın tesisi içim mücadele etmeyi sürdüreceğiz. Son bir senedir salgın sebebiyle küresel çapta bir imtihanla karşı karşıyayız. Salgın dünya genelinde birçok çarpıklığı gün yüzüne çıkardı. Salgınla mücadelede ilk günden beri uluslararası iş birliğinin önemine dikkat çektik.

157 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa gönderdiğimiz tıbbi yardımlarla bu zor dönemde dayanışmamızı açıkça ortaya koyduk. En fakir ülkelere yönelik borç ödemesinin ertelenmesinin başlanmasını ve süresinin uzatılmasını destekledik.

‘BÜTÜN İNSANLIĞIN İSTİFADESİNE SUNACAĞIZ’

Türkiye olarak insan deneylerini yaptığımız yerli aşımızı, ‘kimsenin geride bırakılmaması’ ilkesiyle bütün insanlığın istifadesine sunacağız.

Bangladeşli kardeşlerimizin isabetli bir dünya için iş birliği temasıyla toplanmış bulunuyoruz. 1.1 milyarı aşkın D-8 nüfusu en kıymetli zenginliğimizdir. Kuvvetli olmanın yolu iyi eğitim almış gençlere sahip olmaktan geçer.

İstanbul’da ev sahipliği yapmayı arzu ettiğimiz BM Gençlik Merkezi projesi tamamlandığında teşkilatımızın gençlerinin bir araya geleceği platformu temsil etmektedir.

Ülkelerimizin en prestijli üniversitelerinin dahil olduğu D8 Araştırma ağı girişimini memnuniyetle karşılıyoruz.

D8 içi ticaret hacminin bugüne kadar 7 kattan fazla artması kıymetlidir fakat yeterli değildir.

Önümüzdeki günlerde Ticaret Bakanlarımızın katılacağı toplantı yaparak bu konuda ilerleme temin etmeyi hedefliyoruz.

İsmail Mega Bank fikrinin de yapılabilir olduğuna inanıyoruz. D8’i günümüzün ihtiyaçlarına göre yenilemeliyiz. Teşkilatımızı bir önceki zirvede de belirttiğim üzere yeni üyelerle kuvvetlenerek etki alanını daha da genişletmemiz gerektiğine inanıyorum.

Ülkelerimizi kur kaynaklı risklerden kurtarmak için yerel para ile ticarete ağırlık vermemiz şarttır. D8 Takas Bankası’nın çalışmaları hızlandırmasını yararlı görüyorum.

Özel sektörü destekleyen pek çok yapıyı yaşama geçirdik.

Salgın yanında zulümle, fakirlikle mücadele eden Filistinli mültecilere, Arakanlı muhacirlere de sahip çıkmanın gayreti içinde olmalıyız. Kardeşliğimize sarılmaktan başka bir çıkış yolumuz yoktur. Kısa süre önce Bangladeş’te yanan hastane ve onlarca konut nedeniyle Bangladeş başkan ve yönetimine tekrar geçmiş olsun diyor, bir an önce Sahra hastanemizi yaptık, konutları süratle bitirerek Bangladeş’in emrine vermeyi düşünüyoruz.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (1)
Gülçin kaçar
15 Nisan 2021, 00:57 tarihinde yazildi

Ufak ata civcivlerde yesin …

  • Cevapla
  • 0