Türkiye’nin Avusturya Büyükelçisi Büyükelçiliği’ne atanan Ozan Ceyhun Kimdir?

Almanya Yeşiller Partisi ve Sosyal Demokrat Parti’den Avrupa Parlamentosu milletvekili olan, 2015 seçimlerinde AKP’den milletvekili adayı olup seçilemeyen Ozan Ceyhun, Türkiye’nin Viyana Büyükelçiliği’ne atandı. Eğitimi, nereli olduğu, hangi görevlerde bulunduğu merak konusu oldu.

Doğum Tarihi: 1960

Doğum yeri:  Adana

Babası: Babası, yazar Demirtaş Ceyhun

Eğitimi: 1979’da Boğaziçi Lisesi’nden mezun oldu sonra da Hacettepe Üniversitesi’nde Alman Dili ve Edebiyatı okudu. 1980’lerde Almanya’da sosyal pedagoji eğitimi aldı ve siyasete ısındı.

Ceyhun’un Viyana Büyükelçiliği’ne atanmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı.. Twitter hesabından yaptığı açıklamada yeni görevine atanmasıyla ilgili olarak “Allah utandırmasın!” diyerek duyurdu!

Türkiye’nin Avusturya Büyükelçisi Büyükelçiliği’ne atanan Ozan Ceyhun Kimdir?

Aynı zamanda Almanya vatandaşı olan Ozan Ceyhun, 1998-2000 arası Almanya Yeşiller Partisi, 2000-2004 arası ise Almanya Sosyaldemokrat Partisi’nden (SPD) Avrupa Parlamentosu milletvekilliğini yürüttü.

Bir dönem Mustafa Sarıgül’ün danışmanlığını yürüten Ceyhun, 2015 genel seçimlerinde İzmir 1. bölge 5. sıradan AKP milletvekili adayı oldu ancak seçilemedi.

Ceyhun AKP’ye yakın Daily Sabah gazetesinde köşe yazarlığı da yapıyordu. Ceyhun’un 2018’de İstanbul’da yapılan düğününe Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da katılmıştı.

1980 öncesi dönemde sol örgüt siyaseti içinde yer aldı.

12 Eylül 1980 darbesinden önce Avusturya, sonra Almanya’ya giden Ozan Ceyhun’un hakkında Dev-Yol üyesi olduğu, silahlı-bombalı eylemlelere katıldığı yönünde iddialar bulunuyordu. Ceyhun hakkında bu suçlamalarla, idamla yargılandı.

Ozan Ceyhun hakkında bu dönemde, ülkücü Mustafa Eroğlu’nun 1980 yılında öldürülmesiyle ilgili dava açıldı.

Cinayet suçlamasıyla yargılandığı davadan, 2000 yılında, delil yetersizliği nedeniyle beraat etti.

Türkiye’nin Avusturya Büyükelçisi Büyükelçiliği’ne atanan Ozan Ceyhun Kimdir?

1986’da Yeşiller Partisi’ne katıldı. 1992 ve 1998 arasında Hessen Sosyal Bakanlığı’nda çalıştı.

AB’ye üyelik sürecinde tanındı
1998 ve 2000 arasında Yeşiller Partisi adına Avrupa Parlamentosu’nda (AP) görev aldı.

2000’de istifa ederek Sosyal Demokrat Parti’ye (SPD) geçti ve 2004’e kadar AP’deki görevini sürdürdü.

1992 yılında Türk vatandaşlığından çıkarak Alman vatandaşlığına geçti. Aynı zamanda yazar Demirtaş Ceyhun’un da oğlu olan Ozan Ceyhun Yeşiller ve SPD üyesi olarak Avrupa Parlamentosu milletvekilliği yaptı. Ceyhun 2000 yılında idamla yargılandığı davada beraat etti.

2002’de Türkiye’ye dönen Ceyhun AKP’de görev aldı. Erdoğan’ın danışmanlığını da yapan Ceyhun, 2015 seçimlerinde AKP’den milletvekili adayı oldu.

Türkiye, Ceyhun’un ismini, 1990’larda ve 2000’lerin başında, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik sürecindeki çabalarıyla tanıdı.

AKP’den milletvekili adayı oldu, Milli Görüş’le ilgili sözleri tartışıldı
20 yıl sonra, 2000 yılında ilk kez yeniden Türkiye’ye giden Ceyhun, 2000’li yıllarda Türkiye’nin iç siyasetinde daha görünür bir isim oldu.

Bir dönem, sol çizgideki Birgün gazetesinde yazarlık yaptı.

Bir dönemse eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün danışmanlığını yürüttü.

Sonrasında dönemin ABBakanı Egemen Bağış’a, kendi ifadesiyle fahri danışmanlık yaptı.

Ceyhun, 7 Haziran 2015’teki genel seçimlerde İzmir’de AKP 1. bölge, beşinci sıradan milletvekili adayı oldu ancak seçilemedi.

Bu dönemde adaylığını, geçmişte Milli Görüş hakkındaki tavrı nedeniyle eleştirenler oldu.

Zira Ceyhun, AP üyeliği döneminde, 2002 yılında, Almanya’daki İslam Toplumu Milli Görüş ve Berlin İslam Federasyonu hakkında AB Komisyonu’na soru önergesi vermişti.

Ceyhun bu gruplarla ilgili bilgi istemiş ve bunların kendisi için “en az terör örgütleri kadar tehlikeli olduğunu” söylemişti.

Ceyhun, 2016’da Almanya’da katıldığı bir TV programında: Ceyhun, aynı söyleşide AKP’ye geçmesiyle ilgili eleştirileri de yanıtlarken siyasi partilere yaklaşımını da şu sözlerle anlattı: “AK Parti’ye geçti, ‘fırıldak’ diyorlar. 1987’de Yeşiller Partisi’ne üye oldum, 1989’da aktif siyasete başladım. Ben üye olduğumda Yeşiller Partisi’nin içeriğini bilmiyordum. Bulunduğun kasabada dernek başkanıydım, Yeşiller ‘Gel bize olanak sunalım sana’ dediler.

“Ben hiçbir zaman yeşil olmadım ama olanak sunulduğu için siyaset yaptım. Yeşiller içinde adım karpuzdu dışı yeşil içi kırmızı diye. Yeşillerle her şeyim tersti. Sadece yabancılar politikasında uzlaştık. Bu hareket içinde isim yaptım.

“O dönem SPD lideri Schröder’den davet geldi; ‘Yeşiller içinde nasıl cebelleştiğini görüyoruz, daha ne kadar çekeceksin bu işkenceyi dedi’ Ben de SPD’ye geçtim.”

Yine aynı söyleşide Ceyhun, CHP ve HDP’nin milliyetçi olduğunu, sağ bir parti olmasına rağmen AKP’nin, “özünde sosyal demokrasiye yüzde 100 uyduğunu” söyledi.

Ceyhun, 2015’ten sonra da AKP’ye yakın bir siyasi çizgi izledi.

Türkiye’nin AB üyeliğini desteklemeye devam etti.

Son yıllarda, hükümete yakın çizgideki Turkuvaz Medya Grubu bünyesinde bulunan Daily Sabah gazetesinde yazarlık yapıyor.

Ceyhun’un Viyana’ya büyükelçi olarak atanması sosyal medyada tartışmaları beraberinde getirdi.

Türkiye’nin Avusturya Büyükelçisi Büyükelçiliği’ne atanan Ozan Ceyhun Kimdir? Türkiye’nin Avusturya Büyükelçisi Büyükelçiliği’ne atanan Ozan Ceyhun Kimdir?

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı