adplus-dvertising

Türkiye’nin uzay atağı…İmece uydusu hazır, Uzay Limanı Projesi heyecan uyandırdı

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Türk gençliğinin kızıl elmasının ‘uzayda kuvvetli olmak’ olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz sene dünyaya ilan ettiği uzay programındaki 10 hedefin hepsinde mesafe katettiklerini söyleyen Yıldırım, “10 yıl sonra Türkiye çok farklı bir yerde olacak” şeklinde konuştu.
Takip et
Türkiye’nin uzay atağı…İmece uydusu hazır, Uzay Limanı Projesi heyecan uyandırdı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünyanın yakın yörüngesinde dolaşıp bilgi toplayacak milli gözlem İMECE uydusunun hazır ve fırlatma öncesi test evresini tamamlamak üzere olduğunu aktaran Serdar Hüseyin Yıldırım, Uzay Limanı projesini de Türkiye’nin yalnız başına değil dost ve müttefik ülkelerle beraber uluslararası işbirliği ile yapmak istediğini ifade etti.

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım İhlas Haber Ajansı’na özel açıklamalarda bulundu.
Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulma maksadı ve dört koldan yürüttüğü proje ve programlarla alakalı bilgi veren Kurucu Başkan Serdar Hüseyin Yıldırım, “Uzay Ajansımız 2018’in sonunda kuruldu. Uzay Ajansı esasında çok beklenen ve kuruluşu çok mühim bir devlet kurumu. Çünkü uzayla alakalı bütün faaliyetleri koordine edecek, ana stratejiyi tespit edecek, yol haritasını çıkaracak, yurt dışındaki tüm kurumlarda tüm ülkeler nezdinde Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil edecek, üniversitelerin programlarını geliştirmeyi sağlayacak. Yüksek lisans ve doktora programlarını yönlendirecek yani Türkiye’de uzay ile alakalı ne yapılıyorsa bunların tamamından sorumlu ve tamamının yönlendirmesini koordinasyonunu ve stratejisini sağlayacak olan ana kurum; çatı kuruluş. Uzay Ajansı o yüzden çok mühim” şeklinde konuştu.

Dünyanın 2. uzay çağını yaşadığını ve bu 2. dönemde uzayda söz sahibi olan kuvvetli ülkelerin yerini kuvvetli firmaların devraldığını aktaran Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, “1957 senesinde başlayan uzay çağı esasında iki kutuplu bir dönemdi. Bir tarafta Sovyetler Birliği öbür tarafta ABD. Uzay çalışmaları da bu şekilde yürüyordu. Bu iki büyük güç birbiri ile yarışıyordu. “Hatta savaşıyordu bile” diyebiliriz. O kadar sıkı bir rekabet vardı. Ama şuanda yeni çağda artık bu değişti. Devletlerden firmalara doğru bir kayış başladı. Büyük firmalar devletlerin yapmakta olduğu işleri üstlenerek hızla ilerliyorlar ve asıl işleri onlar yapıyorlar. Dolayısıyla Türkiye’de de bu şekilde bir yapıya geçmek zorundayız. Ama öncelikle devlet öncülük yapacak. Çünkü bu işler hem zor, pahalı hem de riskli konular ve çalışmalardır. Dolayısıyla devlet öncülük yapacak ve kaldık ki yapıyor. Devlet kurumlarıyla bu işler şu an Türkiye’de yürütülüyor. Uzay Ajansı da bunlardan bir tanesi. Ama mutlaka bizim yakın gelecekte ileride yapmamız gereken mutlaka bir ekosistem geliştirmektir. Yani özel sektörü de bu işin içine çekmektir ki o dinamizmi kazanalım ve daha hızlı ilerleyelim. Dolayısıyla yeni dönemin özelliği bu işin artık çok tabana yayılması, tüm devletlerin tüm ülkelerin uzayda bir şey yapmaya çalışması ve firmaların de burada çok mühim rol almalarıdır” şeklinde konuştu.

“Uzay Limanı Projesi’ni kardeş ülkelerle yapmak istiyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Şubat 2021 tarihinde dünyaya ilan ettiği uzay programında yer verilen 10 hedefin hepsinde ilerleme sergilediklerini dile getiren Serdar Hüseyin Yıldırım, “Bu 10 hedefi 10 yıl içerisinde 2030 senesine kadar gerçekleştirmek hedefindeyiz. Bunun için gece gündüz çalışıyoruz. Tabi bunlar zor hedefler, mühim hedefler. Bir çoğu Türkiye için ilk olacak. Ay programı öyle, astronot öyle. İlk kez bir vatandaşımız bilim misyonu ile uzaya çıkacak. Bir Uzay Limanı projemiz var. Uzaya erişim ve uzay limanı. Uzay limanı nedir? Hava limanı neyse onunla aynı şey. Yani ticari bir kurum. Askeri üs değil. Onun için liman diyoruz. Dünyada şu an 25 kadar bunlardan uzay limanı isimi verilen yapılar var. Buralardan fırlatmalar yapılıyor. Bizde bunların bir tanesini ilave etmek ve rekabet etmek istiyoruz. Türkiye olarak yalnız başımıza değil, bir uluslararası işbirliği ile yapmak istiyoruz. Kardeş ve dost ülkelerle müttefik ülkelerle birlikte yapmak istiyoruz. Bunun çalışmaları şuan yürüyor. Çok mühim BKZS var BKZS nedir? Bölgesel Konumlama Zamanlama Sistemi yani GPS dediğimiz sistemin milli ve yerli olan modeli. Bu da çok büyük ve zor bir proje. Bunun için de çalışmalarımız devam ediyor. Yerden gözlemlerimiz Erzurum’da kurulan Doğuanadolu Gözlem Evimiz 4 metre ayna çapıyla başta olmak üzere bu kapasitemizi geliştirmeye çalışıyoruz. O kadar geniş bir sahada çalışıyoruz ki yetişmekte zorlanıyoruz. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim 10 hedefin hepsinde ilerleme katettik. Daha da yürümeye devam ediyoruz. 10 yılın sonunda Türkiye çok farklı bir yerde olacak” diyerek konuştu.

Türkiye’nin uzay atağı…İmece uydusu hazır, Uzay Limanı Projesi heyecan uyandırdı

“İMECE uydusu fırlatmaya hazır”

Metre altı çözünürlüğe sahip ilk yerli ve milli gözlem uydusu İMECE uydusunun da hazır olduğunu ve fırlatma öncesi test aşamasından geçtiğini aktaran Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü:

“İMECE esasında bir sürecin devamında gelen bir uydudur. İMECE yüzde 60 oranında yerlilik payı oranıyla yapılan bir uzaktan algılama uydusudur. Yakın yörüngede dolaşacak gelişmiş bir elektro kamera var üstünde. Tüm dünyadan görüntü toplayıp aktaracak. Yapacağı iş budur. Aşağı yukarı 600 kilometre civarında bir irtifada olması hedefleniyor. Fırlatma tarihi de 15 Ocak 2023 olarak tespit edildi. Uydu şu anda hazır fakat bir çok fırlatma öncesi test evresi var. Şu an o evre devam ediyor. Binlerce fotoğraf çekecek. Herkes kullanabilir. Sürekli fotoğraf çekip gönderecek. Tarım çalışmalarında kullanılabilecek, şehircilikte kullanılacak, doğal afetlerin yönetimlerinde, denizlerin kontrolünde ve güvenlik kuvvetlerince sayısız işlerde kullanılabilecek”

Türkiye’nin uzay atağı…İmece uydusu hazır, Uzay Limanı Projesi heyecan uyandırdı

“Çağımızın kızıl elması uzaydır”

Yeni dönemde Türk gençliğinin kızıl elmasının Uzay olacağını da ifade eden Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, “Fazlasıyla maddeleşip materyalistleşen dünyamızda maalesef gençlerimizin bu şekilde mühim hedeflere ihtiyacı var. Bizim zamanımızda, bizim gençliğimizde bu vardı. Bizim kızıl elmamız vardı. Ülkemizi bir yere getirelim, şunları yapalım düşüncesi vardı. Şuanda bakıyorum öyle bir algı var ki nasıl yaparız da daha fazla para kazanırız. Bu çok tehlikeli; onun için “kızıl elma” diyerek sembolleştirdiğimiz Türk Milleti’nin binlerce seneden bu yana gelen uzak hedefinin adıdır bu. Çağımızın kızıl elması uzaydır. Uzayda kuvvetli olmak, bir uzay kuvveti olmaktır esasında. Biz bunun hakikaten gençliğin önüne bir kızıl elma olarak konabileceğini düşünüyoruz. Ben devamlı gençlerle birlikteyim. Her hafta bir üniversitedeyim. Şunu görüyorum bu şekilde bir şey asla tutar. Gençlerimizin heyecanla buna sarılmaları ülkemizi çok farklı yerlere götürür. Onun için biz bunu çok önemsiyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin uzay atağı…İmece uydusu hazır, Uzay Limanı Projesi heyecan uyandırdı

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.