Türkiye’nin Koltuğuna Avustralya Talip Oldu

Ankara ile Washington arasında yaşanan S-400 krizi, Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasına neden olmuştu. Avustralya, durumu fırsata çevirecek adımı attı.

Türkiye ile ABD arasındaki gerginliği tırmandıran S-400 krizi, Türkiye’nin F-35 programından çıkartılmasıyla sonuçlanmıştı. F-35 programının kilit ülkelerinden birisi olan Türkiye’nin boşluğunu henüz doldurulamamışken, Avustralya’dan beklenmedik bir adım geldi.


Türkiye’nin yokluğunu fırsata çevirmeye çalışan ülkelerden birisi de Avustralya oldu. Avustralya basınında yer alan haberlerde, ABD’de lobi faaliyetlerine başlandığı yazıldı. Haberlerde, “ABD Savunma Bakanı Melissa Price, ABD’ye gidecek ve orada Avustralya’nın savunma endüstrisinin ne kadar ileri olduğunu anlatarak F-35 programında yer almak istediğini söyleyecek. Bu seyahat Türkiye’nin üretim programından çıkarılmasının ardından gerçekleştirilecek” ifadelerine yer verildi.

TANITIMA HAZIRLANIYOR

Price, Avustralya’da bulunan 11 şirket üzerinden bir tanıtım gerçekleştirecek. Price yaptığı bir açıklamada, “Benim ABD ziyaretim, iki ülke arasındaki savunma sanayisi ilişkisini zirveye çıkartmaya yönelik olacak” diye konuştu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı