adplus-dvertising

Türkiye’nin insanlı ilk uzay projesi başlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı ardından yaptığı açıklamada Milli Uzay Programı çerçevesinde ‘Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu’ görevini başlattıklarını açıkladı. Türk uzay yolcusunda aranacak kriterler ise 45 yaşından küçük olmak, Mühendislik, Fen Bilimleri, Temel Bilimler, Fen Bilimleri ve Temel Bilimler alanındaki Eğitim ve Tıp Fakültelerinden birini bitirmek olacak.
Takip et
Türkiye’nin insanlı ilk uzay projesi başlıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ‘Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu’ görevinin ayrıntılarını paylaştı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevi başlıyor. Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu projesi start aldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü senesi olan 2023’te uzayda bir Türk olacak. Türk uzay yolcusu Uluslararası Uzay İstasyonu’na bilimsel incelemeler için gönderilecek. Seçilecek 2 adaydan biri 10 gün süreyle istasyonda kalacak. Türk uzay yolcusu için 45 yaşından küçük, Mühendislik, Fen Bilimleri, Temel Bilimler, Fen Bilimleri ve Temel Bilimler alanındaki Eğitim ve Tıp Fakültelerinden lisans derecesine sahip ve çok iyi derecede İngilizce bilenler müracaat yapabilecek. Adayların 149.5-190.5 santimetre boya ve 43-110 kilogramağırlığa sahip olması gerekecek. Her iki gözde de doğal olarak yahut gözlük, kontakt lens ile düzeltme sonrası yüzde 100 (Snellen20/20) görme keskinliği aranacak adaylara yapılacak muayenelerde tansiyon sorunu olup olmadığına bakılacak. Müracaatlar, uzaya.gov.tr adresi üstünden 23 Haziran 2022 saat 20.23’e kadar alınacak. İlk müracaat aşamasını geçen adaylardan ek bilgi, belge, doğrulama gibi istekler istenilecek. Adaylar, test, tetkik ve muayeneden geçirilecek, İngilizce dil yetenekleri için mülakata alınacak. Bütün bu süreçlerin sonunda aday sayısı 2’ye düşürülecek. Bu iki adaydan biri Uluslararası Uzay İstasyonu’na çıkacak ilk Türk olacak” dendi.

Türkiye’nin insanlı ilk uzay projesi başlıyor
Türkiye’nin insanlı ilk uzay projesi başlıyor

“Tua ve Milli Uzay Pprogramı”

Açıklamada, “Bu çalışmalar çerçevesinde 2018 senesinde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının alakalı kuruluşu olarak Türkiye Uzay Ajansı kuruldu. Daha sonra Milli Uzay Programı’nı yaratmak maksadıyla çalıştaylar düzenlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9 Şubat 2021’de Milli Uzay Programı’nı görkemli bir törenle bütün dünyaya tanıttı. Türkiye’nin uzay politikaları alanındaki 10 senelik vizyon, strateji, hedef ve projelerinin ortaya konulduğu Milli Uzay Programı ile şu 10 stratejik hedef tespit edildi.

Ay Görevi: Cumhuriyet’in 100’ncü senesinde uluslararası iş birliği ile yakın Dünya yörüngesinde ateşlenecek milli ve özgün hibrit roketle Ay’a sert iniş gerçekleştirilecek. İkinci aşamada, ilk fırlatma bu defa milli roketle yapılacak ve Ay’a yumuşak iniş gerçekleştirilecek.

Yerli Uydu: Yeni nesil uydu geliştirme alanında dünya ile rekabet edebilecek ticari bir marka ortaya çıkartılacak. Türkiye’nin uydu imalat yeteneği, Türkiye Uzay Ajansı’nın koordinasyonunda kurulacak olan tek bir milli firma bünyesinde birleştirilecek.

Bölgesel Konumlama: Türkiye’ye ait bölgesel konumlama ve zamanlama sistemi geliştirilecek. Bu konuda kritik teknolojilere güdümlü projeler yoluyla yatırım yapılacak.

Türkiye’nin insanlı ilk uzay projesi başlıyor

Uzay Limanı: Uzaya erişimi temin etmek maksadıyla bir uzay limanı işletmesi kurulacak. Türkiye için en uygun fırlatma alanı ve teknolojisi tespit edilecek. Fırlatma tesis altyapısı yaratılacak.

Uzay Havası: Uzay havası yahut meteorolojisi olarak tabir edilen alana yatırım yapılarak uzaydaki yetkinlik arttırılacak. Özellikle iyonosfer incelemeleri desteklenecek. Uzay gözlemlerini toplayan bir birim yaratılacak.
Uzay Nesneleri: Türkiye, astronomik gözlemler ve uzay nesnelerinin yerden takibi konularında daha yetkin bir konuma getirilecek. Radyo teleskoplarıyla bilim insanları, uzaydan gelen radyo dalgaları üstünde çalışabilecek. Aktif uydular ve uzay çöpleri yerden ve uzaydan izlenecek.

Uzay Sanayisi: Uzay alanında sanayi kümelenmesi ile entegre çalışmalar yürütülecek. Uzay teknolojisi ürünleri ve hizmetleri ihraç edilecek. Yüksek özellikli insan kaynağı için istihdam yaratılacak.

Uzay Teknolojileri Geliştirme Bölgesi: ODTÜ ile beraber yerli ve yabancı yatırımcılarla ev sahipliği yapacak bir uzay teknoloji geliştirme bölgesi kurulacak. Uygun teşvik mekanizmalarıyla uzay alanına devşirilebilecek yeteneklere sahip KOBİ’lerin bu bölgede yer alması sağlanacak.

Uzay Farkındalığı: Uzay alanında etkin ve yetkin insan kaynağını geliştirmek maksadıyla uzay farkındalığı yaratılacak. Net olarak tanımlanmış alanlarda yüksek lisans ve doktora bursları verilecek. Ulusal, uluslararası yaz okulları, kurslar ve çalıştaylar organize edilecek.

Türkiye’nin insanlı ilk uzay projesi başlıyor

Türk Uzay Yolcusu: Bir Türk vatandaşı, bilim misyonuyla uzaya gönderilecek. Böylece Türkiye, uluslararası uzay istasyonunun altyapısından faydalanarak bilimsel deney yapma olanağına kavuşacak. Türkiye’nin uzay alanında görünürlüğü artacak.

Milli Uzay Programı’nda yer verilen Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonunun gerçekleştirilmesiyle Türkiye, uluslararası uzay istasyonunun altyapısından faydalanarak bilimsel deney yapma olanağına kavuşacak. Bu prestijli misyon ile Türkiye, uzaya vatandaşını gönderen ülkeler arasında yer alacak. Aynı zamanda genç neslin uzay çalışmalarına alakası artacak” dendi.

Bakanlık yaptığı yazılı açıklamada adaylarda aranacak genel koşulları da şöyle sıraladı:
– Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
– 23 Mayıs 1977’den sonra doğmuş olmak.
– Kamu haklarından yasaklanmamış bulunmak.
– Yükseköğretim kurumlarının en az 4 senelik lisans eğitimi veren Mühendislik, Fen Bilimleri/Temel Bilimler, Fen Bilimleri alanındaki Eğitim ve Tıp fakültelerinden birini bitirmiş olmak.
– Çok iyi derecede İngilizce bilgisine sahip olmak.
– Boy uzunluğu: 149,5-190,5 santimetre, Kilo: 43-110 kilogram.
Aday seçiminde bakılacak genel sağlık kriterlerinden kimileri şöyle:
– Her iki gözde doğal olarak yahut gözlük/kontakt lens ile düzeltme sonrası yüzde 100 görme keskinliğine sahip olmak.
– Renkli görme bozukluklarından herhangi birine sahip olmamak,
– Protez kullanmıyor olmak ve vücudunda platin/vida bulunmamak,
– Bütün eklemler için normal hareket açıklığına ve işlevselliğine sahip olmak.
– Kan basıncı/tansiyonu 155/95 altında olmak, kronik kalp ve damar sistemi rahatsızlığı olmamak.
– Panik bozukluk, anksiyete bozuklukları, psikotik bozukluk, bipolar bozukluk, intihar düşüncesi, uyuyamamazlık (insomnia) yahut öbür ağır kişilik bozukluklarından birini yaşamamış olmak.
– Alkol, uyuşturucu/uyarıcı madde yahut ilaç bağımlılığı yaşamamış olmak.
– Karanlık, yükseklik, hız, kaza, kalabalık, boğulma/nefessiz kalma, dağınıklık, yalnızlık/izolasyon, kapalı/dar alan korkusu olmamak.
– Epilepsi, titreme (tremor), MS (multiple skleroz), inme (felç) gibi sinir sistemi rahatsızlıkları yaşamamış olmak.

Müracaat süreci nasıl işleyecek?”

Adaylar, ilana müracaatta bulunmak için uzaya.gov.tr adresinden müracaat sistemine kayıt olacak. Sistem yoluyla yapılan müracaatlar haricinde müracaat kabul edilmeyecek. Müracaatlar en geç 23 Haziran 2022 tarihi saat 20.23’a kadar yapılabilecek. Adaylar müracaatları esnasında Müracaat Sistemi’ne girmiş oldukları beyan ve belgelere göre değerlendirilecek. Girilen bilgi ve belgelerin herhangi birinde eksik yahut yanıltıcı bilgi olması vaziyetinde müracaat geçersiz sayılacak.

Değerlendirme sonrası mülakat

İlk aşamayı geçen müracaat sahiplerinin sonraki değerlendirme aşamalarına geçebilmeleri için ek bilgi, belge, doğrulama, test, tetkik ve muayeneler talep edilecek. Mülakata çağrılacak adaylar, ayrıntılı değerlendirme süreci ardından tespit edilecek. Mülakat öncesinde yahut ardından uygulanacak kapsamlı değerlendirme süreçlerinde elenen adaylar herhangi bir hak iddiasında bulunamayacak.

Bütün bu aşamaların neticesinde seçilen 2 aday TUA yahut TÜBİTAK 10 sene bünyesinde istihdam edilecek. Süreçle alakalı bütün gelişme ve duyurular uzaya.gov.tr. adresinden yapılacak.

En pahalı yapı

Uluslararası Uzay İstasyonu, 1998 senesinde Dünya yörüngesine yerleştirildi. Aradan geçen 24 senede istasyona 150 milyar dolarlık yatırım yapıldı. İstasyonda insan incelemeleri, biyoloji ve biyoteknoloji, fizik ve malzeme bilimleri,teknoloji geliştirme, dünya ve uzay bilimleri alanlarında 3 binden fazla deney gerçekleştirildi. Bugüne kadar Uluslararası Uzay İstasyonu’nu 20 farklı ülkeden çoğu bilim insanı 258 kişi ziyaret etti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.