adplus-dvertising

Türkiye’nin ilk Metaverse Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruluyor

Dünya gündemindeki yerini koruyan metaverse alanında Türkiye’de ciddi bir adım atılıyor. İstanbul Topkapı Üniversitesinin kuruluş için harekete geçtiği Metaverse Uygulama ve Araştırma Merkezi, Türkiye için bir ilk olma özelliğini taşıyor.
Takip et
Türkiye’nin ilk Metaverse Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruluyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Metaverse, blockchain, NFT, web 3.0, yapay zeka Dünyanın en çok konuştuğu teknoloji alanındaki bu gelişmelerle alakalı Türkiye’de de yükseköğretim seviyesinde mühim adımlar atılıyor. İstanbul Topkapı Üniversitesi Mühendislik Fakültesi de bu çerçevede Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan Metaverse Uygulama ve Araştırma Merkezi açacaklarını duyurdu.

‘Metaverse arsadan ibaret değil’

Metaverse teknolojisinin arsa alıp satma konusuyla gündeme gelmesinin sığ bir perspektif yarattığını ve bu yüzden üniversite olarak konuya önem verdiklerini belirten Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Zontul, “Metaverse dünyasında yapılan bütün çalışmaların gerçek hayatta karşılığı olmalı. İnsan hayatını kolaylaştırmalı ya da konfor, güvenlik, öğrenme hızı vb. vaziyetleri iyileştiriyor olmalı. Metaverse geniş bir yelpazeye sahip. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) düzenlediği Türkiye Teknoloji Buluşmalarına katıldık. Burada da çalışmalarımız ve projelerimiz karşısında sektör temsilcilerinin heyecanlandığını ve ortak bir gelecek hedeflediğimizi gördük. Birçok iş birliği teklifi aldık. Biz birçok başlığı kapsayacak metaverse ekosistemini mümkün olduğunca yerli şirketler ile geliştirmek istiyoruz. Çünkü başta da söylediğim gibi insan hayatını pozitif etkileyecek projeleri mümkün olduğunca yerli imkanlar ve iş birlikleriyle gerçekleştirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Metaverse evreninde fuar merkezi kuracağız”

Prof. Dr. Metin Zontul öte yandan ilk maksatlarının avatar sistemi ile fuar merkezi yapmak olduğunu da aktararak, “Blockchain İnisiyatifi isminde bir grubumuz var. Ekibimiz akademisyen, iş insanı ve öğrencilerden oluşuyor. Biz de Metaverse Uygulama ve Araştırma Merkezini yapay zeka, web 3.0, NFT, blockchain ve öbür ticari uygulamaların üstüne şemsiye olarak yaratmak istedik. İlk amacımız metaverse evreninde akıllı avatar sistemiyle fuar merkezi yapmak. Bütün sektörlere hizmet verebilecek bu fuar merkezinde stantlarda akıllı avatarlar bulunacak. Avatar aynı anda yüz bin kişiye, dünya dillerinde bilgi aktarımı yapabilecek. Daha sonra metaverse alanında bir alışveriş merkezi ile üniversite de yaratmayı planlıyoruz” diyerek konuştu.

Girişimcilik ve Kuluçka Merkezinde dijital oyun tasarlanıyor

Üniversitenin öbür teknolojik gelişmeleri de yakından takip ederek öğrencilerin sektörle kaynaşmasını sağlayan işbirlikleri yaptıklarının da altınızı çizen Prof. Dr. Zontul, “Girişimcilik ve Kuluçka Merkezimizde bir dijital oyun grubu kurduk. Hem eğlenceli hem de sektöre temas edecek çalışmaların hedeflendiği bir proje grubu oldu. Workcube isminde bir Türk ERP yazılım şirketi ile iş birliğimiz var. Beraber eğitimler planladık. Beş öğrencimizi seçtiler ve mezuniyetlerinin hemen sonrasında istihdamını sağlayacaklar. Dünyaca meşhur ABD’li Zynga oyun şirketine oyun hazırlayan bir firma ile görüştük, beraber bir oyun grubu oluşturacağız. Zaphlex şirketiyle finans alanında İstanbul Borsasına yönelik çalışmalarımız olacak” şeklinde konuştu.

“İş garantili fakülte” olarak nitelendirdikleri mühendislik fakültesi ile alakalı olarak ayrıntılı bilgilendirmelerde bulunan Metin Zontul, açıklamalarında şunlara yer verdi:

“Mühendislik Fakültesi olarak Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK) standartlarında eğitim-öğretim imkanı sunmak istiyoruz. Bu sebeple ders programlarımızı, üniversite-sanayi iş birliklerimizi MÜDEK’e göre kurguluyoruz. Mezunlarımızla iletişimi sürdürüyoruz. Dolayısıyla mezuniyet sonrası takiplerini yaparak hem firmalar ile iş birliği hem de öğrencilerimizle deneyim aktarımı yapmalarını sağlayacağız.”

“İş garantili fakülte”

“Öğrencilerin 3 ve 4. sınıflarda proje odaklı bir eğitim alıyor. Öğrencilerimiz sekizinci yani son dönemi de tamamen firmada geçiriyor. Bizler öğrencilerimizi mezun olmadan önce firmalara yönlendiriyoruz. Dolayısıyla Mühendislik Fakültemizde bir öğrenci kendi çalışmama isteği olmaması halinde işsiz bir biçimde mezun olmuyor. Bir manada iş garantisi veriyoruz diyebiliriz.”

“25 kişilik geniş bir Mühendislik Fakültesi kadrosu yarattık. 4 araştırma görevlisi, 21 öğretim mensubu ile sektör deneyimi yüksek, firmalar tarafından tanınan ve insan hayatına dokunan çalışmaları bulunan, TÜBİTAK’ta görev almış akademisyenlerimiz var. Akademik kadromuz YÖK prosedürü gereği kağıt üstünde oluşturulmamıştır. Tüm akademisyenlerimiz aktif, öğrencilerimizle iletişim ve etkileşim halinde bulunuyor. Proje bazlı çalışmalarda da öğrencilerimiz ve iş birlikçi şirketlerimizle bir aradalar.”

Öğrencilerimize mezun olmadan iş teklifi geliyor’

Son olarak da öğrencilerin istihdam problemine ‘deneyimli mezunlar’ yetiştirerek çözüm getirdiklerini ifade eden Prof. Dr. Metin Zontul, “Teorik bilgiyi sektör bilgisi ile harmanlayarak, öğrenci henüz mezun olmadan sektöre yönelik projeler hazırlasın istiyoruz. Bu yolla öğrencilerimizi firmalar tanıyor ve kadrolarına katmak istiyor. Bizler mezunları iş arayan bir fakülte değil, mezunları iş dünyası tarafından talep edilen bir üniversitenin fakültesi haline geliyoruz. Yazılım ve donanım laboratuvarlarımızı geliştiriyoruz. Bilimsel etkinliklerimize de hız veriyoruz. ‘Finansta Yapay Zeka Farkındalığı’ bilimsel etkinliği ile yeni döneme başlayacağız. Öte Yandan firmalarla TÜBİTAK tarafından destek almış ortak projelerimiz de var” diye sözlerini sonlandırdı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.