Türkiye’nin enfeksiyon risk haritası: Hangi İller ne renk? Normalleşme olacak iller

Türkiye 1 Mart itibarıyla kademeli normalleşme sürecine girecek. İller 4 kriter çerçevesinde puanlandırılacak. Bu puana göre risk durumları renklerle ifade edilecek. İllerle ilgili 'yerinde karar' süreci başlayacak. Mart ayı itibarıyla başlayacak olan kademeli normalleşme sürecinde, illerde sıkılaştırılması veya gevşetilmesi gereken kısıtlamalar yeni uygulamayla belirlenecek.
Takip et
Türkiye’nin enfeksiyon risk haritası: Hangi İller ne renk? Normalleşme olacak iller
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin koronavirüs ile mücadelesinde 1 Mart itibarıyla yeni bir dönemin başlayacağını açıklamıştı.

Düşük riskli iller mavi, orta risk sarı, yüksek risk turuncu, çok yüksek risk kırmızı ile gösterilecek. Vakalar haftalık yayınlanacak. Sarıdan kırmızıya geçen bir il kısıtlamaların geri geleceğini önceden bilecek. Vatandaş kendi şehriyle ilgili seyri görerek, kısıtlamayı veya esnemeyi etkileyebilecek güce kavuşuyor

İŞTE VAKA SAYISI EN ÇOK ARTAN 5 İL

Sağlık Bakanı Koca, Twitter hesabından, bir haftada 100 bin nüfusta görülen vaka sayılarında en çok artış ve azalış olan 5 ile ilişkin tabloyu paylaştı. Bakan Koca, paylaşımında şu bilgileri verdi: “Geçen haftaya göre, 1 haftada 100 bin nüfusta görülen vaka sayısı en çok artan 5 ilimiz, Bilecik, Erzincan, Kilis, Uşak ve Çanakkale. En çok azalan illerimiz ise Bitlis, Mardin, Kastamonu, Yalova ve Bingöl. Tedbir ve kısıtlamalara uyum, aşıyla birlikte en büyük gücümüz.”

Artışın en fazla olduğu yerler

Artışın en yüksek olduğu il bin 330 vaka ile İstanbul olurken, onu 332 vaka sayısı ile Samsun, 292 vaka ile de Konya takip etti. Ankara’da 287 vaka tespit edilirken İzmir’de bu sayı 279 olarak açıklandı.

Yüz binde 10’un altındaki iller (düşük riskli) mavi, yüz binde 11-35 arası (orta riskli) sarı, yüz binde 36-100 arası (yüksek riskli) turuncu ve yüz binde 100’ün üstündeki iller (çok yüksek riskli) kırmızı olarak gösterilecek.

Tedbirlerdeki değişiklikler 2 haftalık izleme sonrası yapılacak

Türkiye’nin enfeksiyon risk haritası: Hangi İller ne renk? Normalleşme olacak iller

Mavi olan illerde normalleşme başlayacak. İller için alınan tedbirlerde yapılacak değişiklikler 2 haftalık izleme sonrasında belirlenecek.

Böylece o illerde yaşayanlar, kısıtlamaların tekrar gelebileceğinin farkında olarak hareket edecek.

Kısıtlama önlemlerinin arıtılıp artırılmayacağı puanlandırma sistemi ile belirlenirken, bu iller 4 kriter çerçevesinde değerlendirilecek.

İllerdeki 7-14 günlük vaka sayıları, testte pozitiflik oranları, yoğun bakım doluluk kapasiteleri ile servislere yeni hasta yatış durumu ve illerdeki aşılama durumunu göre puanlama yapılacak.

Kısıtlamalar il özelinde belirlenecek

Kısıtlamaya uymayan illerde alınacak önlemler o il özelinde uygulanacak. Böylece vaka sayısının azaldığı ve tedbirlere dikkat edilen iller, getirilen ekstra kısıtlamalara tabi tutulmayacak.

Kısıtlamanın artırıldığı illerde yaşayan vatandaşlar ise uygulama sayesinde yaptıkları hataların farkına daha kolay varacak.

Türkiye’nin enfeksiyon risk haritası: Hangi İller ne renk? Normalleşme olacak iller

RİSK GÖSTERGELERİ: Şu anda yüz binde 10’un altında vaka görülen illerin mavi (düşük riskli), yüz binde 11-35 arası vaka olan illerin sarı (orta riskli), yüz binde 36-100 arası vakası bulunan illerin turuncu (yüksek riskli), yüz binde 100’ün üstünde vaka seyri görülen illerin ise kırmızı (yüksek riskli) olması tasarlanıyor. Vaka sayısı her ilin kategorisi için kritere dönüşüyor. Örneğin Ankara’da vaka sayısı yüz binde 35 yani 5.5 milyon nüfusta haftalık bin 925 yani günlük 275. Bu durumda Ankara, düşük riskle- riskli arasında bir çizgiye oturuyor. Sokağa çıkma kısıtlamasının gün ve saatleri ile restoranların açılması noktasında Ankara, kontrollü normalleşme adımlarının atılacağı iller arasında yer alıyor. Şayet bir il (şu anda Hakkari, Şırnak) mavi kategoride ise restoranların açılması, hafta sonu ve hafta içi kısıtlamaların kaldırılması mümkün görünüyor.

RİSK ARTARSA, TEDBİR DE ARTACAK: Karar süreçleri ilin durumuna göre dinamik olarak şekillenecek. Diyelim ki bir ilde salgın 2-3 hafta çok yüksek seyrederse, buna karşın çevredeki illerde vaka sayıları çok düşük ise riskli şehre giriş ve çıkışlarla ilgili ayrıca seyahat kısıtlamaları düşünülebilecek. Her ilin 1 Mart’la ilgili hazırlık yapması gerekiyor. Bakanlık, haftalık vaka verilerini il il açıklamaya başladığı için her il 1 Mart’ta nerede olduğunu bilerek, normalleşme sürecini yönetecek. Kısıtlamaysa kısıtlama, esnemeyse esneme kararı alacak.

Türkiye’nin enfeksiyon risk haritası: Hangi İller ne renk? Normalleşme olacak iller

DÜŞÜK RİSKLİ
Yüz binde 10’un altında vaka görülen iller mavi.
ORTA RİSKLİ
Yüz binde 11-35 arası vaka seyri görülen iller sarı.
YÜKSEK RİSKLİ
Yüz binde 36-100 arası vaka seyri görülen iller turuncu.
ÇOK YÜKSEK RİSKLİ
Yüz binde 100’ün üstünde vaka seyri görülen iller kırmızı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (1)
serdar kaya
1 Mart 2021, 09:37 tarihinde yazildi

ben mersindetim snavım yuzde kac olur

  • Cevapla
  • 0