adplus-dvertising

Türkiye’nin en modern otoyolu 2023’te hizmete girecek

İzmir-Denizli arasını ortalama bir buçuk saate indirecek olan Aydın-Denizli Otoyolu’nun 2023 senesinde hizmete açılacağı müjdesi verildi.
Takip et
Türkiye’nin en modern otoyolu 2023’te hizmete girecek
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ege Bölgesi’nin ticaret hacmine büyük katkı sağlayacak olan İzmir-Aydın-Denizli-Antalya otoyolunun 2. etabı olan 140 kilometrelik 6 şeritli Aydın-Denizli otoyolu 23 kilometrelik bağlantı yolları ile beraber toplamda 163 km olarak bir milyar 137 milyon Euro’ya mal olacak. Tamamlandığında yap-işlet-devret modeli ile inşa edilen modern teknolojinin bütün imkanlarının kullanıldığı şiddetli depremlere bile dayanıklı Türkiye’nin en modern otoyolları arasına girecek olan otoyol ile İzmir-Denizli arası seyahat süresi bir buçuk saate düşecek.

Türkiye’nin en modern otoyolu 2023’te hizmete girecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü tarafından yap işlet devret modeli ile Aydın-Denizli Otoyolu yapılması işinde geçtiğimiz sene temelleri atılan otoyol ile alakalı bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Otoyol ana şantiyesi olan Kuyucak-Karapınar mahallesinde bulunan şantiye hizmet binasında yapılan toplantıya AK Parti Aydın Milletvekilleri, Aydın İl Başkanı Ömer Özmen ve Kuyucak Belediye Başkanı Metin Ertürk katıldı.

Türkiye’nin en modern otoyolu 2023’te hizmete girecek

Bilgilendirme toplantısı ve otoyolun çalışma alanları ziyaretlerinde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları 2. Bölge Müdürü İnşaat Mühendisi Murat Gönenli, otoyolun 2023 senesinde tamamlanacağı müjdesini vererek yapılan bütün çalışmaları anlattı. Gönenli, “Otoyol inşasında bütün çalışmaların neredeyse yüzde 50’sini geçmiş vaziyetteyiz. Havaların ısınması ile beraber çalışmalarımızı hızlandırarak teslim tarihinden de önce otoyolu tamamlamayı hedefliyoruz. 16 aydır sürdürdüğümüz çalışmalarda doğalgaz, elektrik ve öbür hizmet altyapılarının vaziyeti çalışmalarımızı aksatsa da özellikle doğa ve kültürel varlıkların korunmasına azami özen göstererek çalışmalarımız planlandığı biçimde sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

“2035 senesi hedefi, Marmara’dan Akdeniz’e aralıksız otoyol bağlantısı”

Açıklamasını sürdüren Gönenli, “Aydın-Denizli otoyolu; İzmir-Aydın arasındaki kesimi işletmeye açılmış olan, İzmir-Aydın-Denizli-Antalya otoyolunun bir bölümünü yaratmaktadır. Türkiye’nin önde gelen illerinden olmaya namzet Aydın ve Denizli’nin mevcut Aydın-İzmir Otoyolu ile İzmir Limanına, İzmir-İstanbul Otoyolu ile Marmara Bölgesine ve aynı biçimde 2035 senesi hedefleri içerisinde yer verilen Denizli-Burdur-Antalya Otoyolu’nun tamamlanması ile beraber aralıksız bir biçimde Marmara’dan Akdeniz’e otoyol bağlantısı sağlanacaktır” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin en modern otoyolu 2023’te hizmete girecek

“Toplam uzunluk 163 kilometre”

Yapılan çalışmalarla alakalı rakamsal bilgiler de veren Gönenli, “16 Kasım 2020 tarihinde temel atma töreninin sonrasında başlatılan 3 gidiş-3 geliş olmak üzere toplam 6 şeritten oluşacak otoyolumuzun 23 kilometrelik bağlantı yolları ile beraber toplam uzunluğu 163 kilometredir. 86 kilometre gövde ve 11 kilometresi bağlantı olmak üzere 97 kilometresi Aydın kısmıdır. Geri kalan ise Denizli kısmıdır. Proje bünyesinde çeşitli biçimlerde 100 tane köprü yapılacaktır. Toplam kamulaştırma maliyeti ise 1.1 milyar TL olarak öngörülmektedir. 2020 senesi rakamlarına göre toplam yatırım tutarı 1 milyon 137 bin 629 Euro’dur. Otoyolun tamamlanmasının sonrasında Aydın, Direcik ve Denizli’de bakım işletme tesisi kurulacak. 5 noktada inşa edilecek otoyol hizmet tesislerinin Aydın’daki 3’ü Şahnalı, Yenipazar ve Yamalak’ta olacak. 3 sene yapım ve 17 sene kullanım olmak üzere yap-işlet-devret modeli ile Fernas Otoyol A.Ş. otoyolun iletme hakkına sahiptir. Garanti edilen yaklaşık araç geçişi ise günlük 35 bindir” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.