adplus-dvertising

Türkiye’nin en küçük ve en yaşlı hacı adayları kutsal topraklarda

Türkiye’nin en küçük hacı adaylarından biri olan 4 aylık Mustafa Eymen Melendizli ve en yaşlı hacı adaylarından Nurettin Çiftçi hac ibadeti için kutsal topraklarda bir araya geldi.
Takip et
Türkiye’nin en küçük ve en yaşlı hacı adayları kutsal topraklarda
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı’nın bu yıl sadece 1 Temmuz 1957 tarihinden sonra doğanlara hac vizesi vermesi sebebiyle 65 yaşını doldurmasına 1 gün kalan 17 kişi de kutsal topraklara gelmeye hak kazandı. Hicri 1443 haccının en küçüğü 4 aylık Mustafa Eymen Melendizli ile en yaşlı hacı adayları bulundukları kafilelerde özel alaka görüyorlar. İzmir 3. Kafile ile Mekke-i Mükerreme’ye gelen Manisa hacılarından 65 yaşındaki Nurettin Çiftçi, bu yıl hacca gelmeye hak kazandı. Kendisinden 4 gün daha büyük olan eşi ise maalesef onunla beraber hacca gelemedi.

Yaş sınırına takılan eşinin gelememesine üzülse de, kendisi hac farizasını yerine getirmek için yalnız başına yollara koyuldu. Nurettin Çiftçi, “Onun doğum tarihi 6. ayın 26’sı, benim de 7. ayın 1’i. Gün farkından dolayı eşim gelemedi” şeklinde konuştu. Mekke’de bulunan en yaşlı hacı adaylarından biri olan Nurettin Çiftçi’yi gördüğü için mutlu olduğunu söyleyen hacı adayı, “Nurettin amcayla da birlikte olduğum için çok özel hissediyorum” şeklinde konuştu. Bir başka Türk hacı adayı ise, “Nurettin abiyle alakalı bu hadiseyi işitince gerçekten çok enteresan buldum. Manisa hacılarımıza ayrı bir değer kattı” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin en küçük ve en yaşlı hacı adayları kutsal topraklarda

Kutsal topraklarda 4 aylık hacı adayı

Türk hacı adaylarının minikleri ise alaka odağı oluyor. Anne ve babalarının kucaklarında mübarek beldeye gelen 4-5 aylık çocuklar kafilenin ve tavafın göz bebeği oluyorlar. Aksaray’dan gelen Melendizli ailesinin 4 aylık bebekleri Mustafa Eymen, Kabe’de anne ve babası ile kucakta tavafa katılıyor. Bu Şekilde kutlu bir yolculukta bebeğinin de yer almasından mutluluk duyan anne, kafilenin yardımcı olması nedeniyle hiçbir zorluk yaşamadığını ifade ederek, “Peygamberimizin isimi hürmetine onun adını düşünerek koymuştuk. Onun şefaatine nail eylesin inşallah” şeklinde konuştu. Otelde her an alaka odağı olan Mustafa bebek, tavafta da Kabe’yi seyrederek hiç zorluk çıkartmıyor.

Türkiye’nin en küçük ve en yaşlı hacı adayları kutsal topraklarda

En küçük hacı adayı tespit edilirken bir sınır bulunmuyor. Aileler 3-4 aylık bebekleri her yıl hacca getirebiliyorlar. Büyük zorluklara göğüs geren Melendizli ailesi, arkadaşlarının da yardımları ile minik Mustafa ile beraber hac farizasını yerine getiriyorlar. Mustafa bebeği çok sevdiklerini söyleyen hacı adayı, “Mustafa bu diyanetin sevgisi oldu, herkes kucağında taşıyor çok seviyoruz” şeklinde konuştu. Mustafa bebekle aynı uçakta bulundukları belirten hacı adayı, “Çok mutlu olduk, uçakta da beraber geldik” derken bir başka hacı adayı ise, “Tüm hacıların ve onun haccı da kabul olsun” sözlerine yer verdi.

Daha 4 aylık olan Mustafa bebeğin ziyaretinin manalı olduğunu söyleyen hacı adaylarından biri, “Peygamberimizi ziyaret edecek. İnşallah ona layık bir ümmet olacak” şeklinde konuştu. 2 senelik hasretten sonra mübarek beldelere kavuşan bütün hacı adayları, bu güzellikleri yaşadıkça yorgunluklarını unutuyorlar. Efendimizin şefaatine nail olmak için 4 aylık Mustafa da mübarek beldelerde ilk günlerinde manevi iklimden istifade ediyor.

Türkiye’nin en küçük ve en yaşlı hacı adayları kutsal topraklarda

“İyi ki bize nasip oldu”

Uzun senelerdir hacca gitme hayali kuran Çolak ailesi de bu sene hac vazifesi için kutsal topraklara geldi. Asil ve yedek listelerde boş kontenjan kalınca Mekke’ye geldiklerini söyleyen hacı adayı, “2016’da umre yaptığım zaman umreden gelen bir hocamızın tavsiyesi üstüne Mekke-i Mükerreme’de hac kaydımızı yaptırdık. Şu Şekilde bir özelliğimiz var genelde toplu bir biçimde umre yapıyoruz, umredeyken hac yapma niyetimiz hasıl oldu. Allah’a şükrediyorum 2016’dan beri bekliyoruz. 2022’de asil ve yedek listelerin dolmaması üstüne Allah’ın bir hediyesi olarak davet edildik ondan dolayı çok mutluluk duyuyoruz. Yani bu konuda hakikaten Allah’a ne kadar şükretsek az. Beraber hac yapmak, ailemizin bir tabiri caizse şiarı idi. Allah bize bunu nasip etti.

Ailemizin almış olduğu bir karar diyebiliriz” şeklinde konuştu. Ailesiyle beraber kutsal topraklarda olduğu için mutluluk duyan genç hacı adayı ise, “Neticede herkese nasip olan bir şey değil, iyi ki bize nasip oldu” ifadelerini kullandı. Çocuklarının küçük yaşta hacı olacağı için heyecanlandığını söyleyen hacı adayı, “Bir anne olarak tamamının gözlerinin içindeki sevinci görmem beni daha fazla mutlu ediyor, daha fazla heyecanlandırıyor” açıklamasında bulunurken bir öbür hacı adayı genç ise, “Kabe’yi ilk gördüğümüzde çok mutlu olduk tabii şükrettik Allah’a” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.