adplus-dvertising

Türkiye’nin en genç volkan konileri 11 bin yaşında

Manisa’da Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı içerisinde bulunan Türkiye’nin en genç volkanik yapısı, 2 senelik korona virüs salgını sonrası misafirlerini ağırlamaya başladı. Yerli ve yabancı pek çok turistin ilgiyle gezdiği 11 bin senelik volkan konileri, ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor.
Takip et
Türkiye’nin en genç volkan konileri 11 bin yaşında
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Manisa’nın Kula ilçesinde Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı’nda yer verilen Türkiye’nin en genç volkanik yapıları ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor. Park alanı içerisinde Kula Divlit cüruf konisi ve lav akıntısı, parazit koniler, spatter koniler lav tünelleri ve hendeklerin gözlemlenebildiği alan ziyaretçilerine Türkiye’de eşine az rastlanabilecek bir deneyim sunuyor. Ortalama 3 kilometrelik yürüyüş yolu üstünde ziyaretçiler hem 11 bin sene öncesi volkan akıntılarının bıraktığı etkileri görebiliyor hem de ahşap köprüler üstünde zamanda sanki yolculuğa çıkıyor. Öte yandan Kula’nın Sandal Mahallesi’nde bulunan Divlit Tepe volkanitleri de ziyaretçilere eşsiz deneyimler sunuyor. Ahşap köprülü yol üstünden volkan dağının zirvesine çıkan ziyaretçiler, zirvede volkan akıntılarını gözlemleyebiliyor.

“Türkiye’nin de en genç volkan konilerinden bir tanesi”

Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı’nda 73 adet jeosit bulunduğunu belirten Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı Jeofizik Mühendisi Yiğit Karakuzu, “Şu an bulunduğumuz alan jeoparktaki jeositlerden bir tanesi. Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı’nda 73 adet jeositimiz bulunmakta. Şu an üstünde bulunduğumuz jeosit Kula Divlit Volkanik Parkı olarak adlandırdığımız bir tematik park. Jeopark sahası içerisinde ayrı bir tematik park olarak değerlendirdiğimiz bir bölge. Bu tematik parkın içerisinde ortalama 6-7 adet ayrı ayrı tamamı volkanolojiyle alakalı olmak üzere jeositlerimiz mevcut. Volkan konisi ve çeşitli noktalardan çıkmış olan bu lavların sönerek yarattığı bir topografya burası. Ortalama yaşı 11 bin sene olan bu volkan konisi Türkiye’nin de en genç volkan konilerinden bir tanesi. Zaten Kula bölgesi Türkiye’nin en genç volkan sahalarından biri” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin en genç volkan konileri 11 bin yaşında

“Gönüllü rehberlerimiz ziyaretçilere yetişemez vaziyete geldi”

Jeoparkın oldukça alaka gördüğünü ve pandemi ardından ilginin daha da arttığını belirten Karakuzu, “Kula bölgesinin ilk senelerde senelik 12 bin civarı ziyaretçi aldığı belirlenmiş. Jeopark olduktan sonra ve bizim bazı tanıtımları yaptıktan sonra UNESCO logosuyla birlikte görünürlüğümüz arttığı için de bir anda sayımızı 110 binlere çıkardık. Türkiye’nin UNESCO tescilli tek jeoparkıyız. Pandemi yaşamımıza girdikten sonra işleri oldukça yavaşlattı. İlk yıl neredeyse hiç ziyaretçi gelmedi. Son 6-7 aydır bu iyice azaldığı dönemlerde toplu otobüslerle gelen ziyaretçiler artık kendileri münferit olarak araçları ve karavanlarıyla gelmeye başladı. Meydana Gelen olumlu gelişmelerle şu an ziyaretçi sayısındaki artış inanılmaz hızlanmaya başladı. Bizim yerelde yetiştirdiğimiz gönüllü rehberlerimiz var. Bu rehberlerden 25 adet var Kula’da. Onlar da yetişemez vaziyete geldi” ifadelerini kullandı.

“Korona virüs döneminden önce hafta sonları 25 otobüse ulaştığımız günleri yakaladık”

Korona virüs salgını öncesinde hafta sonları 25 otobüsü Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkında ağırladıklarını ve süregelen projelerle yatırımlara devam ederek ziyaretçi sayılarını arttırmayı hedeflediklerini belirten Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ise, “Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı’ndaki yatırım noktasında yılda yahut haftada bir araç gelirken bu korona virüs döneminden önce hafta sonları 25 otobüse ulaştığımız günleri yakaladık. Bir hafta sonu insanlarımızı hem Türkiye’nin her yerinden insanlarımızı hem yurtdışından insanlarımızı burada ağırlamak, onları hem Kula’nın çok güzel üzüm bağları var o alanlarda gezdirebilmek, hem Kula evlerinde yatırabilmek, burada konaklamalarını sağlayabilmek, aynı zamanda Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı’nı gezerken Salihli Adala’da Atatürk ve kanyonu gezdirebilmek, Salihli’de Sart harabelerini gezdirebilmek bu bir projenin içerisinde. Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak da biz de işin bir bacağı olan buradaki mevcut Kula ziyaretçi merkezini yaşama geçirebilmek için çalışıyoruz.

Yüzde 80 oranında tamamlandı. Tahmin ediyoruz ki bu yazın ortalarında yaşama geçireceğiz. Burada içerideki mevcut sergileme alanları, tanıtım broşürleri gibi tüm ne varsa öbür alanları sergileyebilmemiz için de Zafer Kalkınma Ajansı’ndan da lüzumlu desteği aldık. O açıdan el birliğiyle Manisa Valiliği, Manisa Büyükşehir Belediyesi, Zafer Kalkınma Ajansı, Kültür Tabiat Parkları Fonu, Kula Belediyesi gibi hep birlikte koordine olarak projeleri yaşama geçirebilmek için çaba gösteriyoruz” diyerek konuştu.

Türkiye’nin en genç volkan konileri 11 bin yaşında

İzmir-Ankara karayolu üstünden de görülebilen Sandal Mahallesi’ndeki volkan konisi Kula’daki en karakteristik konilerden biri olma özelliğini barındırırken, doğal yapısını mühim ölçüde korumuş olan Sandal Konisi (Sandal Divlit) Türkiye’nin en genç volkan konileri arasında yer alıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.