adplus-dvertising

Türkiye’nin en büyük canlı hayvan pazarında kurban telaşı

Sivas’ın Şarkışla ilçesinde bulunan ve Türkiye’nin en büyüğü olma özelliğini taşıyan hayvan pazarında Kurban Bayramı telaşı meydana geliyor.
Takip et
Türkiye’nin en büyük canlı hayvan pazarında kurban telaşı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sivas kent merkezine 84 kilometre uzaklıktaki Şarkışla Hayvan Pazarı, sanki hayvan piyasasının tespit edildiği yer olarak anılıyor. Ortalama 10 bin hayvan kapasitesi ile 2013 tarihinden bu yana hizmet veren ruhsatlı hayvan pazarında büyük ve küçükbaş hayvanlar Cumartesi günü alıcıları ile buluşuyor. Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla beraber Şarkışla Hayvan Pazarı da hareketlilik meydana geliyor. Canlı hayvan pazarına yurdun çeşitli bölgelerinden getirilen kurbanlıklar, alıcılarla buluşturuluyor. Hayvan satıcıları yem ve mazot fiyatlarından yakınırken, bazı alıcılar fiyatların normal olduğunu söyledi.

Türkiye’nin en büyük canlı hayvan pazarında kurban telaşı

Şarkışla Canlı Hayvan Pazarı’ndan kurbanlık alan Osman Taşlık, “Fiyatlar biraz pahalı ama alıyoruz yani. Hem hayvan sayısı hem de insan sayısı olarak çok kalabalık. Alınıyor da satılıyor da. Ben kurbanlığımı 23 bin liraya aldım” şeklinde konuştu.

“Ben fiyatlardan memnunum

Mevlüt Avcı ise, “Allah’ın izniyle kurbanımızı almak için gelmiştik ve aldık. 47 bin 500 liraya Simental tosun aldık. Burası Türkiye’nin en büyük canlı hayvan pazarı ve buradaki fiyatlar uygun. Ben fiyatlardan memnunum, Allah kabul etsin inşallah.

Türkiye’nin en büyük canlı hayvan pazarında kurban telaşı

“Buraya kurbanlık almaya geldik”

Kahramanmaraş’tan kurban almak için gelen Mehmet Karagöl, “Buraya kurbanlık almaya geldik. Hayvan sayısı geçen aylara göre az. Herkes kurbanlığını alıp ahırlara koydu, çoğu hayvan da meralarda otlakta olduğu için geçtiğimiz aylara göre hayvan sayısı az. Yakıt pahalı olduğu için daha önceden Türkiye’nin her yerinden alıcı geliyordu. Şu an yakıt ve nakliye pahalı olduğu için gelmiyor” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin en büyük canlı hayvan pazarında kurban telaşı

“Pazarımızdan gayet memnunuz ”

Mehmet Yıldız, kurbanlıklarını satmak için Kahramanmaraş’tan pazara gelip, “Ben pazara 8 adet hayvan getirdim. Şu an 2 adet satılmayan hayvanım kaldı, gayet memnunuz pazarımızdan. Hayvan sayısı çok ama mazot pahalı. Önceden her hafta 3 otomobil geliyorduk ama şuanda yakıt pahalı olduğu için 3 satıcı bir olduk tek otomobille geldik. İneklerin fiyatı 30 bin liradan başlıyor, 25-20 bin liraya kadar devam ediyor” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.