Türkiye’nin aşı sertifikası AB’de dahil 12 ülkede geçerli olacak!

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran, koronavirüs salgınının etkisini geride bırakmak için etkin diplomasi yürütüldüğünü vurgulayarak, Türkiye’nin, AB’nin yanı sıra 12 ülkeyle aşı sertifikalarını tanımaya yönelik düzenleme yaptığını bildirdi.
Takip et
Türkiye’nin aşı sertifikası AB’de dahil 12 ülkede geçerli olacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kıran, Twitter’dan paylaştığı mesajda, “Pandeminin etkilerini hızla arkada bırakmak ismine etkin diplomasi yürütüyoruz. Aşı programımız ve AB uyumlu sertifikalarımızla ülkemiz ve öbür ülkeler arasında karşılıklı seyahatleri kolaylaştırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin, AB’nin yanı sıra aşı sertifikaları tanıma düzenlemeleri yaptığı ülkeleri ise Kıran, “Arnavutluk, Bulgaristan, Endonezya, Filistin, Fas, Gürcistan, İsviçre, Japonya, Kazakistan, Kırgızistan, Macaristan, Moldova, Sırbistan, Ukrayna ve Yunanistan” olarak sıraladı.

AB’nin dijital sertifika sistemine dahil olmasının sonrasında Türkiye’nin Covid-19 aşı sertifikası, AB’ye mensup ülkelerde tanınıyor. Türkiye, bu düzenlemeden önce de AB mensubu Macaristan, Bulgaristan ve Yunanistan’la Covid-19 aşı sertifikalarını ikili düzeyde karşılıklı tanımıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.