adplus-dvertising

Türkiye’den Rusya’ya ilhak tepkisi!

Rusya'nın işgal ardından ilhak karar aldığı Zaporijya, Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson için Türkiye'den de açıklama geldi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Uluslararası hukukun yerleşmiş ilkelerinin ağır bir ihlali olan bu kararın tarafımızca kabul edilmesi mümkün değildir” ifadeleri kullanıldı.
Takip et
Türkiye’den Rusya’ya ilhak tepkisi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya‘nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerini ilhak kararına bir yorum da Türkiye’den geldi. Dışişleri Bakanlığı, Rusya‘nın Ukrayna’nın bazı bölgelerini ilhak etmesine ilişkin, ” Rusya‘nın, Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerini ilhak kararını reddediyoruz.” ifadesini kullandı.

“KARARI REDDEDİYORUZ”

Bakanlık, Rusya‘nın Ukrayna’nın bazı bölgelerini ilhakı hakkında yazılı açıklama yaptı. Türkiye’nin 2014’de yapılan gayrimeşru bir referandumla Kırım’ın Rusya tarafından ilhakını tanımadığı, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne, bağımsızlığına ve egemenliğine verdiği kuvvetli desteği her vesileyle vurguladığı hatırlatılan açıklamada, “2014’de benimsediğimiz bu tutum doğrultusunda, Rusya’nın, Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerini ilhak kararını reddediyoruz.” ifadesine yer verildi.

“ADİL BİR BARIŞ TEMELİNDE ÇÖZÜME KAVUŞTURULMALI”

Açıklamada şunlar kaydedildi: “Uluslararası hukukun yerleşmiş ilkelerinin ağır bir ihlali olan bu kararın tarafımızca kabul edilmesi mümkün değildir. Giderek daha vahim boyutlar alan savaşın müzakereler yoluyla ulaşılacak adil bir barış temelinde çözüme kavuşturulmasına olan desteğimizi yineliyoruz.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.