Türkiye’den Firar Eden Arı, Paniğe Neden Oldu

Türkiye'ye tatile gelen ailenin valizine girip kilometrelerce yol giden arı, yerli türleri tehdit edebileceği endişesiyle ülkede büyük paniğe neden oldu.

Bir süre Dalaman’da tatil yaptıktan sonra ülkelerine dönen İngiliz ailenin valizine giren arı, ülkede büyük paniğe neden oldu. Yerli İngiliz türlerini tehlikeye sokabileceği konusunda endişeye kapılan uzmanlar, valizin içerisinde kilometrelerce yol gelen arının yakalanıp öldürülmesi için çalışma başlattı.


Türkiye’de tatilin tadını çıkardıktan sonra ülkelerinin yolunu tutan ailenin hayatı, valizlerden birinin içine giren arı nedeniyle alt üst oldu. Çantayı açtıkları sırada arıyı fark eden aile üyeleri, ilk başlarda duruma tepkisiz kalsalar da Türkiye’den gelen arının evlerinin civarında kozalar inşa etmeye başlaması ile durumu yetkililere haber verdi. Arının fotoğraflarını inceleyen yetkililer, yaptıkları kısa bir araştırmanın ardından durumun vahametinin farkına vardı. Çantasının içerisinde geldiği ailenin yaşadığı bölgeyi evi kabul eden arının ülkedeki yerli türleri tehlikeye sokabileceğinden endişe eden uzmanlar, vakit kaybetmeden firari arıyı ortadan kaldırmak için bölgede çalışma başlattı.

İZİNE HENÜZ RASTLANAMADI

Yalnızca Türkiye ve İran’da yaşadığı tespit edilen arının öldürülmesi için çalışma başlatıldığını doğrulayan Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı, bölgede arıcılıkla uğraşan vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı. Uzun süren aramalara rağmen, Türkiye’den firar eden arının izine henüz rastlanamadı. Ekiplerin arıyı bulmak için başlattığı çalışmalar devam ediyor.


'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı