adplus-dvertising

Türkiye’den BM’ye 6 maddelik Yunanistan mektubu

Dün Mevlüt Çavuşoğlu’nun, BM’ye Yunanistan’ın adaları silahlandırdığı yönünde iki mektup gönderildiğini açıklamasının ardından, o mektuplarda yer alan maddelere ulaşıldı.
Takip et
Türkiye’den BM’ye 6 maddelik Yunanistan mektubu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Adalar Denizi’nde silahlandırılan adalar Yunanistan ile Türkiye arasında büyük bir krize sebep oldu. Lozan ve Paris anlaşmasını bozarak silahlandırılan adalar, egemenlik tartışmasını başlattı.

Türkiye, Yunanistan’ın hadsiz adımlarına karşı Birleşmiş Milletler’e (BM) 6 maddeden ulaşan ikinci mektubunu da iletti.

Türkiye’den BM’ye 6 maddelik Yunanistan mektubu

Türkiye’nin BM Daimi Büyükelçisi Feridun Sinirlioğlu tarafından iletilen mektupta, şu hatırlatmalar yer alıyor:

  • Madde 1: Lozan anlaşmasının 12. maddesine göre Yunanistan’ın adalar üzerindeki egemenliği mazide ve atide adaların gayri askeri statüsüne bağlıdır.
  • Madde 2: Montrö sözleşmesi sadece Türkiye’ye boğazlar çevresini silahlandırma hakkı verir, Yunanistan için açık ya da örtülü hüküm içermez. Karadeniz olarak tarif edilen alan Yunanistan’ı kapsamaz.
  • Madde 3: “Müzakerelerde taraflar arasında siyasi taahhütte bulunulmadıysa herhangi bir yasal zorunluluk nedeni yoktur.
  • Madde 4: Türkiye taraf olmasa da Paris Barış Antlaşması en üst seviye silahsızlanma anlaşmasıdır ve herkes için bağlayıcıdır.
  • Madde 5: Finlandiya ve İsveç arasındaki Aaland takıadası sorunun çözümü Türkiye talepleri için örnek teşkil etmektedir.
  • Madde 6: Yunan iddialarının yasal dayanağı zayıftır, iddialar gerçeklikten kopuk bir zihin yapısını göstermektedir, bu nedenle daha fazla yanıtı hak etmemektedir.

“İHLAL SÜRERSE ADALAR TARTIŞILIR”

Türkiye’den BM’ye 6 maddelik Yunanistan mektubu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuzey Makedonyalı mevkidaşı Bujar Osmani ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Yunanistan’ın ihlallerine tepki gösterdi. Atina’nın her platformda Türkiye karşıtlığı yaptığını belirten Çavuşoğlu, “Diğer taraftan da özelikle de Türkiye’nin ABD’den almak istediği F-16’ları Türkiye’ye vermeyin diye lobi yapacaksın. Aslında bu NATO müttefikliğine de sığmayan bir hareket” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye ile Yunanistan arasında zaman zaman görüş ayrılıkları bulunduğuna, ilişkilerde iniş ve çıkışlar olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:

“Peki Yunanistan’ın agresif olmasının başka bir sebebi nedir? Yunanistan’ın 1923 Lozan ve 1947 Paris anlaşmalarında silahlandırmama şartıyla kendisine verilen adaların statüsünü ihlal etmesi ve bizim de bu ihlali uluslararası hukuk çerçevesinde gündeme getirmemiz. Biz BM’ye iki tane mektup yazdık. Bu adalar Yunanistan’a bu şartlarla verildi. Anlaşmalar ortada ama Yunanistan bunları ihlal ediyor ve adaları silahlandırıyor. Eğer Yunanistan bu ihlalden vazgeçmezse bu adaların egemenliği tartışılır. Bugün bir kere daha söylemek istiyorum. Yunanistan bu ihlallerden vazgeçmezse, bu adaların egemenliği tartışılacaktır. Bu kadar açık, net. Anlaşmalara uyacaksın.”

Yunanistan’ın uluslararası hukuktan söz eden açıklamalarına da değinen Çavuşoğlu “Şimdi bizim gönderdiğimiz mektuplara hukuki çerçevede cevap veremediği için agresifleşiyorlar, Türkiye’ye ithamlarda bulunuyorlar” ifadesini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.