adplus-dvertising

Türkiye’den ABD’nin Seyahat Uyarısına Sert Tepki

Amerika Birleşik Devletleri'nin Türkiye'nin Doğu Ve Güneydoğu bölgelerine seyahat konusunda vatandaşlarına uyarıda bulunması, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı bir açıklamayla kınandı.
Takip et
Türkiye’den ABD’nin Seyahat Uyarısına Sert Tepki
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye’ni,n doğu illerine yönelik yaptığı seyahat uyarısına Dışişleri Bakanlığı’ndan büyük tepki geldi. ABD, kendi vatandaşlarını Türkiye’nin doğu illerine güvenlik kaygısı sebebiyle gitmemeleri konusunda uyarmış ve bu bölgerlerin şuan için güvenli olmadığını belirtmişti. Dışişleri Bakanlığı bu durumun gerçeği yansıtmadığını belirten bir açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yapılan açıklamada şöyle denildi:

“ABD Dışişleri Bakanlığı’nın ülkemize yönelik olarak yayımladığı son seyahat uyarısında genel olarak ülkemizin güvenlik koşullarının güçlü olmasına bağlı olumlu değerlendirmelerde bulunulmakla birlikte, Doğu ve Güneydoğu bölgemizdeki şehirlerimize yönelik tespit ve değerlendirmeler gerçekleri yansıtmamaktadır. Türkiye’nin terörle mücadelesini anlamaktan uzak olan bu yaklaşımlar, Hükümetimizin bu yöndeki kararlılığını sekteye uğratamayacaktır.

Bir seyahat uyarısının maksat ve mahiyetini aşan ifadeler içeren bu açıklamanın iyi niyetle kaleme alındığını söylemek mümkün değildir.

Sözkonusu açıklamada, ülkemizdeki güvenlik ortamını doğru şekilde yansıtmayan iddialar tekrarlanmakta, bir tehdit ve güvenlik açığı olduğu yönünde asılsız unsurlara yer verilmektedir.

Türkiye’nin her şehrinde vatandaşlarımız ve ev sahipliği yaptığımız misafirlerimiz huzur ve güven içerisinde yaşamaktadır.

Öte yandan, seçilmiş olmak terörü ve terör örgütlerini destekleme özgürlüğüne sahip olmak demek değildir. Ülkemiz terörle etkin şekilde mücadele etmeye kararlıdır. Terörü destekleyenlere karşı hukuki ve meşru zeminde aldığımız tedbirler de ülkemizin bu tehditle kararlı mücadelesinin tezahürüdür.

ABD makamlarını ideolojik yaklaşımdan vazgeçerek ülkemizin gerçeklerini referans almaya, aklıselim ve mantıktan uzak bu değerlendirmeyi düzeltmeye davet ediyoruz.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.