Türkiye’de ne kadar altın rezervi var belli oldu! Dünyada ikinciyiz…

Türkiye'de bulunan altın rezervleri ile ilgili yapılan araştırmada kapasitenin 4 bin 700 ton olduğu öğrenildi. Türkiye Güney Afrika’dan sonra dünyada ikinci sırada yer alıyor.
Takip et
Türkiye’de ne kadar altın rezervi var belli oldu! Dünyada ikinciyiz…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 1

Altın Madencileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, muhabirine yaptığı değerlendirmede, Prof. Dr. Ayhan Erler’in 1991 senesinde yaptığı modelleme çalışmasında Türkiye’de 6 bin 500 ton metal altın cevheri potansiyelinin olduğunu söylediğini anımsattı.

AFRİKA’DAN SONRA İKİNCİ SIRADAYIZ

Erler’in o günlerde tek başına 100 ton altın rezervine sahip yatakların olabileceğinden söz ettiğini kaydeden Yılmaz, “Kışladağ Altın Madeni bundan sonra bulunmuştur ki bu Sayın Erler’in görüşünü deliller özelliktedir. Bu çalışmaya göre Güney Afrika’dan sonra dünyada altın potansiyeli en yüksek ikinci ülkeyiz.” şeklinde konuştu.

4 BİN 700 TON ALTIN BULUNMAYI BEKLİYOR

Yılmaz, bugün bu potansiyelin yalnızca 382 tonunun ekonomiye kazandırılabildiğini ifade ederek, “Görüyoruz ki güncel altın fiyatları dikkate alındığında ise 1500 ton cevherin daha rezerv olarak belirlendiğini özellikle vurgulamak isterim. Önümüzdeki süreçte ise mevcut ekonomik şartlar altında geriye kalan ortalama 4 bin 700 ton potansiyel kaynağın tespit edilmesi kapsamında gerçekleştirilecek arama geliştirme çalışmaları için ortalama 10 milyar dolar risk sermayesine gereksinim duyulacaktır.” diyerek konuştu.

3 MADENDE ALTIN ÜRETİMİ YAPILIYOR

Yılmaz, dünyadaki 90 maden çeşidinden 70’inin Türkiye’de bulunduğunu dile getirerek, “Bu 70 çeşidin büyük çoğunluğu hali hazırdaki ortalama 8 bin maden işletmesinde ekonomiye kazandırılırken bunun yalnızca 18’i altın madenidir. Toplam 18 altın madeninin 3 tanesinde doğrudan altın üretilmemekte, altın öbür minerallerin yanında yan ürün olarak elde edilmektedir.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin altın potansiyeli yüksek olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Uluslararası standartlarda altın imalatı yapan işletmelere ve altın rafinerilerine sahibiz. Borsa İstanbul’da altının alım-satım ve ithalatını yöneten Değerli Madenler Piyasamız ve çok kuvvetli bir mücevher sektörümüz var. Altın madenciliğini, altın rafinasyonunu, mücevherat tasarımı ve işçiliğini ve pazarlamacılığın her aşamasını uluslararası standartlarda yapabilecek yüzlerce uzman yetişmiştir. Türkiye altın sektöründe ham maddeden nihai ürüne kadar imalat basamaklarının tamamını başarı ile tamamlamış dünyada nadir ülkelerden birisi konumundadır.” değerlendirmesinde bulundu.

SENELIK ALTIN ÜRETİM KAPASİTESİ 50 TONUN ÜZERİNE ÇIKACAK

Yılmaz, madenciliğin geçici bir faaliyet olduğunun hep göz ardı edildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Maden bittikten sonra maden sahası rehabilite edilerek tekrardan doğaya kazandırılmaktadır. Kötü örneklerin yanında ülkemizde çok güzel uygulamalar da bulunmaktadır. Bunun en güzel örneklerinden biri senelerdir medyanın gündeminden düşmeyen Bergama Altın Madenidir. Bergama’da maden biten yerler rehabilite edilerek doğaya tekrardan kazandırıldı. Binlerce zeytin ve çam ağacı dikildi. Maden sahası 20 senede eskisinden daha çok yeşil hale getirildi. Aynı biçimde İzmir’de Efemçukuru Altın Madeni sahasının etrafı modern üzüm bağlarına dönüştürülerek hem tarımın hem de madenciliğin bir arada yapılabileceği kanıtlanmıştır. Yatırım bekleyen yeni projelerin devreye girmesiyle ülkemizin senelik altın imalatı, ekonomiye, istihdama olan katkısı artmaya devam edecek ve önümüzdeki senelerde 50 tonun üzerine çıkacaktır.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (1)
Ahmet keskin
9 Mayıs 2021, 11:37 tarihinde yazildi

Gerçekten çok güzel haberler elinize emeğinize sağlık

  • Cevapla
  • 0