Türkiye’de ‘Mavi Bayraklı’ plaj sayısı arttı!

Uluslararası Çevre Eğitim Vakfının (FEE) 2020 yılı değerlendirmeleri sonucunda, 486 plajı "Mavi Bayrağı" hak eden Türkiye, İspanya ve Yunanistan'dan sonra dünyanın en çok mavi bayraklı 3'üncü ülkesi oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye dünyanın en seçkin turizm ve çevre ödüllerinden “Mavi Bayrak”ta bu sene da zirvedeki yerini korudu.

İspanya ve Yunanistan’ın sonrasında dünyanın en çok Mavi Bayraklı 3’üncü ülkesi olan Türkiye’nin ödüllü plaj sayısı bu sene 486 oldu.

Merkezi Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta bulunan FEE’nin verdiği Mavi Bayrak ödüllerinin 2020 senesi değerlendirmeleri neticesinde, geçen sene 463 olan ödüllü plaj sayısı 486’ya ulaştı.

Türkiye’de ‘Mavi Bayraklı’ plaj sayısı arttı!

Türkiye’de 22 marina ve 7 yat ise bu sene Mavi Bayrak ödülü almaya hak kazandı.

Mavi Bayraklı plaj sayıları Antalya’da 206’ya, Muğla’da 105’e, Aydın’da 35’e, İzmir’de 52’ye, Balıkesir’de 31’e, İstanbul’da 2’ye, Samsun’da da 13’e yükseldi. Çanakkale, Kırklareli, Kocaeli, Düzce, Ordu, Mersin ve Van’da ise geçen senenin rakamları korundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, plaj sayısında, 2023’te, uluslararası Mavi Bayrak uygulaması yapan 50 FEE mensubu ülke arasında dünya birinciliğini hedefliyor.

Bakanlığın öncülüğünde 1993’te Mavi Bayrak programının ulusal takipçisi olarak kurulan Türkiye Çevre Eğitim Vakfının (TÜRÇEV) “//www.mavibayrak.org.tr/” internet adresinden 2020 senesi ödüllerine ilişkin bütün ayrıntılara ulaşılabiliyor.

Türkiye dünyanın en seçkin turizm ve çevre ödüllerinden #MaviBayrak’ta bu sene da zirvedeki yerini korudu.

Dünyanın en çok mavi bayraklı plaja sahip 3’üncü ülkesi olan Türkiye’nin ödüllü plaj sayısı bu sene 486 oldu.

Detayı? https://t.co/puyPP2iISm pic.twitter.com/sZB4qDdghh

— T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı (@TCKulturTurizm) May 22, 2020

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı