Türkiye’de İlk Defa Yapıldı! Gramını 400 TL’ye Satıyorlar

Afyonkarahisar'da özel bir yöntemle elde edilen arı zehrinin hasadı yapıldı. Türkiye'de ilk defa yapılan bu işlem sonunda elde edilen arı zehrinin gramı 400 TL'den alıcı buluyor.

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde bulunan gezgin arıcılar tarafından özel bir yöntemle elde edilen arı zehrinin hasadına başlandı. Modern tıpta, kas ve romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılan arı zehrinin gramı 400 TL’ye satılıyor.


ARI ZEHRİ NASIL YAPILIYOR?

Arasında tel bulunan cam aparatlar, kovanlara yerleştirildikten sonra arılara zarar vermeyecek miktarda düşük voltajda verilen elektrikten etkilenen arılar iğnelerini camlara batırıyor. Bu şekilde arı zehirleri camlarda biriktiriliyor. Daha sonra camlardan kazınan zehirler, eksi 18 derecede saklamaya alınıyor.

HEDEF 250-300 GRAM

İlk hasatta 10 kovandan 1 gram olmak üzere 500 kovandan 50 gram arı zehri elde edildi. Bölgedeki arıcılar haftada bir defa hasat yaptıklarını belirtirken, sezon sonunda 250 ile 300 gram arası arı zehri hasat etmeyi hedeflediklerini aktardı. Arı zehrinin romatizmal hastalıklar ve kas hastalıklarını tedavi etmede kullanıldığını kaydeden arıcılar, arı zehrinin gramının 400 lira civarında alıcı bulduğunu vurguladı. Arıcılar devletin arı zehri konusunda seminer vermesi ve pazar oluşturmasını da istedi.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı