Türkiye’de hangi mutasyonlar görüldü belli oldu!

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, Brezilya, Güney Afrika ve İngiltere’den bildirilen mutant virüslerin varlığıyla koronavirüs hastalığı sıklığının arttığının düşünüldüğünü söyleyerek, “Ülkemizde daha fazla İngiltere’den gelen mutant virüs etkisini gösteriyor gibi duruyor” şeklinde konuştu.
Takip et
Türkiye’de hangi mutasyonlar görüldü belli oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

AÜ Tıp Fakültesi’nde bulunan Covid-19 Laboratuvarı’nda koronavirüs hastalarından alınan numuneler özel odalarda işlemden geçiyor. PCR cihazına konulan numunelerden, 50 dakika sonra pozitif yahut negatif olarak netice alınıyor. Son dönemde ortaya çıkan mutasyon sebebiyle geçen haftalarda Sağlık Bakanlığı tarafından Covid-19 laboratuvarlarına mutant virüs tespit kitleri ulaştırıldı. Mutasyon tespit kitlerinin gönderildiği yerlerden biri de AÜ Tıp Fakültesi Covid-19 Laboratuvarı oldu.

Türkiye’de hangi mutasyonlar görüldü belli oldu!

Koronavirüs testi pozitif çıkan vakaların hepsi mutasyon tespit kitleriyle tekrardan çalışılıyor. Tarama çalışmasında pozitiflik saptanan örnekler, doğrulanmak maksadıyla Ankara Halk Sağlığı Laboratuvarı’na gönderiliyor. Burada yapılan bir dizi analizle mutasyonlar doğrulanıp, yeni mutasyonların varlığı araştırılıp belirleniyor.

İNGİLTERE’DEN GELEN MUTANT VİRÜSÜ ETKİN Türkiye’de hangi mutasyonlar görüldü belli oldu!

Demirören Haber Ajansı (DHA), mutasyonlu koronavirüsün tespit aşamasını AÜ Tıp Fakültesi Covid-19 Laboratuvarı’na girerek görüntüledi. AÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Mensubu ve Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Derneği (BUHASDER) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, Türkiye’deki mutant virüs ile ilgili bilgi verdi. Koronavirüsün bir RNA virüs olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yalçın, bu sebeple virüsün mutasyona uğradığını anlattı.

Türkiye’de hangi mutasyonlar görüldü belli oldu!

Son dönemde koronavirüs vaka sayısının arttığını vurgulayan Prof. Dr. Yalçın, “Ocak ayının sonundan itibaren bir biçimde hastalık sıklığının bazı bölgelerde daha yoğun arttığını görmekteyiz. Bunda şu an için açıklanabilen 3 ülke mutant virüsüyle alakalı bazı sıkıntıların olduğu öngörülüyor. Brezilya, Güney Afrika ve İngiltere’den bildirilen mutant virüslerin varlığıyla hastalığın sıklığının arttığı düşünülmektedir. Ülkemizde daha fazla İngiltere’den gelen mutant virüs etkisini gösteriyor gibi duruyor. Az oranda Güney Afrika görülse de henüz Brezilya virüsüne rastlanmış değil. Şu ana kadar alınan verilerde daha fazla İngiltere’den gelen mutant virüsün artan vakalarda yeri olduğu öngörülüyor” diyerek konuştu.

VAKA SAYISI EN ÇOK KARADENİZ’DE Türkiye’de hangi mutasyonlar görüldü belli oldu!

Mutasyonların görülmesiyle beraber vatandaşların koronavirüs önlemlerine pek aldırış etmediğini aktaran Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, “Karadeniz’deki illerin vaka sayısı yüksekliğinin nedeninin yakın çevredeki kasabalarına yahut köylerine hafta sonu ziyaretlerinin daha yoğun olduğuna ilişkin veriler var. Nispeten iklimi öbür yerlere göre daha yumuşak. Bu hareketliliğin payı olabilir. Öbür bölgelerde ise Doğu Anadolu’nun belli bölgelerinde oranların düştüğüne dikkat çekilmektedir. Antalya için belli bir oranda devam ediyor. 100 binde 78 gibi bir oran var. Çok fazla bir değişiklik son dönemde görmüyoruz” şeklinde konuştu.

‘AŞILANMA BÜYÜK AVANTAJ’ Türkiye’de hangi mutasyonlar görüldü belli oldu!

Ortalama 6 milyon kişinin birinci doz aşısını yaptırdığını söyleyen Prof. Dr. Yalçın, “Sağlık çalışanları ve 65 yaş üstündeki kişiler aşılandı. Öğretmenlerin aşılanması başlıyor. Sağlık çalışanlarının da ikinci aşılamaları tamamlandı. Bunlar bizim için birer avantaj. Çünkü bunlar ciddi risk gruplarıyla bu aşı oranlarının biraz daha yükselmesiyle beraber daha başarılı bir strateji sağlayabileceğimizi düşünüyorum. Herhalde burada herkesin başlangıçtan beri tedbirlere riayet etmesinin büyük katkısı var. Bunlar, maskeyi düzgün kullanmak, mesafeye dikkat etmek ve el hijyenini yapmak” dedi.

COVID-19 ÖNLEMLERİ, SOĞUK ALGINLIĞI VE GRİP VAKASINI AZALTTI Türkiye’de hangi mutasyonlar görüldü belli oldu!

Tedbirlerin farklı viral hastalıklara da katkısı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, “Biz bu sene geçmiş senelere göre öbür soğuk algınlığı ve grip gibi virüslere oldukça az rastladık. Bunda önemlerin büyük oranda katkısı olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Koronavirüste mutasyonların devam edebileceğini belirten Prof. Dr. Yalçın, “Mutasyonlara karşı mevcut aşılarla alakalı bir problem yok, etkili görünüyorlar. Fakat yeni mutasyonların nasıl davranacağı ile alakalı oldukça fazla bir şey söylemek şu an için zor” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.