adplus-dvertising

Türkiye’de dijital paraya geçiş için çalışmalar başladı!

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bir çok ülke dijital paraya geçiş için hazırlık yapıyor. Ülkelerin üstünde çalıştığı dijital paralar ile Kripto paralar karıştırılsa da aralarında çok ciddi farklar bulunuyor. Kripto paraların merkezi yok fakat dijital paralar öyle değil. Türkiye dahil onlarca ülke dijital paraya geçmek için çalışma yürütüyor.
Takip et
Türkiye’de dijital paraya geçiş için çalışmalar başladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünya’nın lider ülkeleri dijital paraya geçiyor! Türkiye’de aralarında. Dijital dönüşümün hızı, salgın ve savaş dönemindeki belirsizlikler ülkeleri sanal para birimlerine yakınlaştırdı.

Geleneksel kağıt ve madeni olanların aksine fiziki bir karşılığı yok. Fakat bütün dünyada sanal paralar, merkez bankalarının radarına girdi. Ülkeler birer birer dijital para birimlerini çıkartmak için çalışıyor.

DEVLETLERİN ELİ KUVVETLENECEK

Kripto para uzmanı Oytun Es, ‘Devletler kendi dijital paralarını çıkarttıkları zaman buraya ayrılmış olan bir finansal kaynağı siz yalnızca buraya harcayabileceksiniz. Çünkü cüzdanınıza bununla ilgili belli vaziyetlerde blokeler konulacak. Yahut paraya son kullanma tarihi gibi bazı nitelikler konulabilecek. Ve her şeyden öte kara para aklamayla ilgili devletlerin eli çok kuvvetlenmiş olacak. Çünkü tüm para trafiğini net bir biçimde devletler gözlemleyebilecek’ görüşünü savunuyor.
Türkiye’de dijital paraya geçiş için çalışmalar başladı!

KRİPTO PARA VE DİJİRAL PARA ARASINDA FARK NE?

Dijital ile kripto paranın aynı olduğu yönündeki algı ise kafaları karıştırıyor. Peki aradaki fark ne?

Kripto paraların merkeziyetsiz olması, dijital paraların da merkez bankalarının tam kontrolünde olması, bu iki sanal para arasındaki en temel fark. Bunun yanı sıra merkez bankaları dijital paraların arzını ayarlayabilme özgürlüğüne de sahip.

DİJİTAL PARALAR ÖNE ÇIKIYOR

Ödeme sistemleri dönüşüyor. Merkezi olmayan finansa alakayı artıyor. Kripto paraların kullanımı da yeni bir sürecin başlamasına sebep oluyor.
Türkiye’de dijital paraya geçiş için çalışmalar başladı!

Ekonomist Şant Manukyan, açıklamasında ‘Savaşla birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nin yahut Batı’nın örneğin Rusya’yı Swiftten çıkartmasıyla birlikte dijital merkez bankası paraları biraz daha ön plana çıktı. Çünkü orada Swift’i devre dışı bırakarak, esasında işlem yapabilirsiniz, bir ticareti gerçekleştirebilirsiniz. Öbür yandan baktığınızda, yüksek enflasyon ortamında yahut Rusya’nın yaptığı gibi sermaye kısıtlarının getirildiği bir ortamda merkeziyetsiz kripto varlıkların bir çıkış yolu olduğunu görüyoruz. O yüzden farklı yönlere doğru giden farklı amaçlara hizmet eden iki adet farklı dijital para girişimi yahut deneyi var şu anda diyebiliriz’ ifadelerine yer veriyor.

PEKİ, DİJİTAL PARALAR NE ZAMAN KULLANILABİLECEK?

İnsanların kağıt paradan hızlıca vazgeçemeyeceğini düşünen Manukyan, ‘Bazı bölgelerde bu teknolojik olarak da mümkün değil, psikolojik olarak da insanlar henüz buna açık değiller. Ama görüntü o ki yavaş yavaş insanlar özellikle yeni nesiller biraz daha dijital bir biçimde işlem yapmaya sıcak bakıyorlar’ diyor.

DİJİTAL LİRA PROJESİ

Türkiye de dijital parasını sahneye çıkartmaya yakın. Dijital Türk Lirası Sistemi Geliştirme Projesi’nde yakın zamanda pilot uygulama yapılacak.

Oytun Es, Türkiye’nin hızlıca dijital dönüşümün bir parçası olacağını ifade ederek, ‘Yani dünyada birkaç devletten bahsederken, Türkiye çok hızlı bir biçimde buraya kanalize oldu ve buradaki çalışmaları çok hızlı bir biçimde başlattı. Ve en üst perdeden bu çalışmaların yürüdüğünü çok net bir biçimde biliyoruz’ açıklamasını yaptı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.