Türkiye’de çıkan yangınların sebebi terör mü? Uzmanlar araştırıyor…

Türkiye son 56 saattir orman yangınları büyük bir mücadele içinde. Şuana kadar 4 kişinin yaşamını yitirdiği, turizm merkezleri başta olmak üzere 21 noktada devam eden yangınlar sonrası herkes “Sabotaj mı yoksa iklim krizi mi?” sorusunun cevabını ararken uzman adlardan konuyla alakalı değerlendirmeler geldi. Meteoroloji uzmanları yangınların çıkış nedenini iklim krizine bağlı faktörlere bağlarken, uzmanların üstünde durduğu bir öbür olasılık ise terör saldırıları.
Takip et
Türkiye’de çıkan yangınların sebebi terör mü? Uzmanlar araştırıyor…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Manavgat, Kayseri, Osmaniye, Mersin’den sonra bugün de Kilis, Marmaris, Bodrum, Didim, Milas ve Antalya’dan yangın haberleri ardı ardına geldi. Son 56 saat içerisinde turizm merkezleri başta olmak üzene 20’ye yakın noktada başlayan orman yangınlarının çıkış nedeni gizemini koruyor. Bilim insanları iklim krizi vurgusu yapıyor.

SABOTAJ İHTİMALİ

Cumhurbaşkanlığı tarafından ise yangınların ortaya çıkış nedeni üstüne kapsamlı soruşturmaların başlatıldığı hatırlatıldı ve sabotaj olasılığı vurgusu yapıldı.

ABDULLAH AĞAR: KUVVETLI ŞÜPHELER VAR

Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Mensubu Abdullah Ağar dikkat çeken tespitlerde bulundu. Ardı ardına çıkan yangınlar içi terör saldırısı olasılığı üstünde duran Ağar şunları belirtti:

“Geçmişte de sözde Ateşin Çocukları denen ‘Ateşin Katilleri’, Türkiye’nin farklı noktalarında, değişik zamanlarda ormanları yakıp bazı sabotajların altına imzalarını atmışlardı. Bu yangınlar da onlara çok benziyor ama resmi bir açıklama yok. Devlet bu tür konularda toplumda var olan kutuplaşmanın artmasından endişe edecek biçimde bunun önünü almaya çalışıyor.

Türkiye’de çıkan yangınların sebebi terör mü? Uzmanlar araştırıyor…Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Mensubu Abdullah Ağar.

“TOPLUMSAL BİLGİ VE BİLİNCE İHTİYAÇ VAR”

Ciddi manada bir gerginlik var ve bu gerginliği kullanmaya çalışan bir terör örgütü ile karşı karşıya kaldığımızı unutmamak gerekiyor. Toplumsal manada bir bilgi ve bilince ihtiyaç var. Neticede bunu gerçekleştirenin bir terör örgütü olduğu üstüne şüpheler yoğunlaşıyor.

Bunların amacı işe toplumda bir şüphe, belirsizlik, korku oluşturmak ve bir biçimde ben varım demek. Toplumda var olan gerginliği, terör örgütlerinin böyle kullanmasına izin vermemek gerekiyor. Siyasi anlamdaki hizipleşme, özellikle de sosyal medyada orman yangınları üstünde kullanılıyor.

“BU BİR İNSANLIK SUÇU”

Terör örgütleri geçmiş dönemlerde de bunu yapmaya çalıştılar. Bu bir insanlık suçudur. Yalnızca Türkiye’ye değil, dünyaya, doğaya, geleceğe kısacası insanlığa zarar veriyor. Bu açıdan bakıldığında terör örgütleri ve onları besleyenlerin çok büyük bir suçu olduğunu ifade etmek gerekiyor.”

İKİNCİ ŞÜPHE: İKLİM KRİZİ

Sabotaj olasılığının yanı sıra yangınların çıkış nedenini iklim krizine bağlı faktörler olduğu da bilim insanları arasında sıkça dillendiriliyor. Hürriyet’in haberine göre Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Fırat Çukurçayır, hem çıkan yangınların sonrasında sıkça telaffuz edilen fön etkisini hem de bölgedeki son vaziyeti yorumladı.

YANGINA MÜDAHALEYİ GÜÇLEŞTİREN FAKTÖR: FÖN ETKİSİ

Çukurçakır şu tespitlerde bulundu:

“Fizikte temel kuraldır. Isınan hava yükselir. Hava kütlesi bir dağ engeli ile karşılaştığı zaman yukarı doğru tırmanır. Bu sırada içinde bulunan nemi genelde yağış olarak dağın yamaçlarına bırakır. Föhn (Fön) rüzgarları, ise bu hava kütlesinin dağın öbür yamacına geçtiği anda oluşur. Nemini bırakan hava kütlesi sıcaklığı her yüz metrede ortalama olarak bir derece artarak inişe geçer. Bu sebeple Fön rüzgarları hem sıcak hem de kurak bir yapıya sahiptir. Fön rüzgarları yurdumuzda ise Karadeniz ve Akdeniz kıyıları boyunca kıyıya paralel uzanan sıradağlarda görülür.

Fön rüzgarlarından bağımsız olarak normal şartlarda bile orman yangınları için rüzgar her zaman olumsuz bir parametredir. Hem yangının yayılmasını hızlandırır hem de topografya ya bağlı ani yön değişikliği sebebiyle yangınla mücadeleyi zorlaştırır.

“RÜZGARI İYİ ANALİZ ETMEK GEREKİR”

Meteoroloji istasyonlarında yapılan rüzgar ölçümleri çoğunlukla yangın alanlarını temsil etmez. Çünkü yangın alanlarında “ısınan hava yükselir onun yerine civardaki en soğuk hava gelir” fizik kuralına göre rüzgarın yönü ve hızı çok hızlı değişim gösterir. Bu sebeple orman yangınlarında rüzgar iyi analiz edilmek zorundadır.

Fön (Föhn) Rüzgarlarının Etkileri

-Bitkiler üstünde kurutucu etki yapar.

-Bu sebeple orman yangınlarının oluşumunda olumsuz etkisi olur.

-Kış aylarında karın erken erimesine, sel ve çığ olaylarına neden olur.

-Yaz mevsiminde ise ürünlerin erken olgunlaşmasını katkı sağlar.

-İnsan sağlığına da çeşitli yönleri ile olumsuz etkileri vardır.

Türkiye’de çıkan yangınların sebebi terör mü? Uzmanlar araştırıyor…Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Fırat Çukurçayır.

“MANAVGAT’TAKİ YANGINDA OLDUKÇA BELİRGİN”

Antalya Manavgat da dün başlayan orman yangınları esnasında da ne yazık ki fön rüzgarları oldukça belirgin. Özellikle Antalya Radarından alınan görüntülerde yangın alanından oluşan dumanların karadan denize doğru hareketi oldukça belirgin. Fön rüzgarı yaratan hava kütlesinin nemi de son derece düşük. Bu sebeple yangının yayılma hızını olumsuz etkileyen bir vaziyet olarak karşımıza geldi.

Orman yangınlarının sebebi henüz belli değil ama yayılma alanı ve hızı fön rüzgarları ile ne yazık ki yakından alakalı. Yüzeydeki bitki dokusunun kuru olması ve esen kuzeyli rüzgarların fön etkisi oluşturması yangının yayılma hızını ve alanını genişletmiş olmasından bahsedebiliriz.

“YALNIZCA İKLİM KRİZİNİ SUÇLAMAK GERÇEKÇİ OLMAZ”

İklim değişikliğinin her alanda insanoğlunun günahlarından arınma noktası gibi gösterildiği günümüzde orman yangınlarının da tamamen iklim değişikliği sebebiyle oluştuğunu söylememiz çok gerçekçi olmaz. Öbür taraftan iklim değişikliği ve artan hava sıcaklıkları extrem hava olaylarına zemin hazırlamaktadır. Sıcak hava dalgaları ve yağış azlığı yüzeydeki bitki dokusunun çok hızlı kurumasına neden olduğu için yangınlar için uygun ortamlar oluşmaktadır.

“ORMANLARA GİRİŞLER YASAKLANMALI”

Orman yangınlarının ne yazık ki oluşumunda en büyük etken insanlar. Özellikle orman alanlarında dikkat edilmeden atılan ve kırılan şişelerin parçaları yüksek sıcaklıklarda bir mercek görevi görebilmekte ve kuruyan yüzeyi kolaylıkla tutuşturabilmekte. Bu sebeple orman alanlarından geçen karayollarının kenarları ve piknik alanları çok sıkı bir biçimde bu materyallerden temizlenmeli. Yangın riskinin büyük olduğu dönemlerde orman içi piknik alanlarına girişler yasaklanmalı. Kozalaklı ve iğne yapraklı ağaçlarında yangın yayılımını ve yangın oluşma riskini arttırdığı göz önüne alınarak tekrardan ağaçlandırma yapıldığı zaman buna dikkate edilmeli.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.