Türkiye’de bulunan volkanik Hasan Dağı harekete geçti!

Türkiye’nin en büyük 2. volkanik dağ konumunda bulunan Hasan Dağı’nda hareketlilik başladı. Hasan Dağı’ndaki hareketliliği takip etmek maksadıyla ölçüm aletleri kurulacak, kabuk hareketleri ve kabarmalar takip edilecek. Öte Yandan sıcaklık ve gaz ölçümleri yapılacak.
Takip et
Türkiye’de bulunan volkanik Hasan Dağı harekete geçti!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ülkemizin en mühim dağları arasında yer verilen ve Erciyes Dağı’ndan sonraki 2. büyük volkanik dağ olan Hasan Dağı’nda depremlerden sonra yapılan inceleme ve ölçümlerde gözlemlenen hareketlilik uzmanları harekete geçirdi. Magma tabakasında yükselmelerin meydana geldiği Hasan Dağı’nda araştırmalar yapıldığını söyleyen Aksaray AFAD Müdürü Cezmi Türkmen, “Depremlerin sonrasında yaptığımız araştırmada magma tabakasındaki hareketliliği, yükselmeleri gördük ve belirledik” şeklinde konuştu.

DEPREMDEN SONRA TESPİT EDİLDİ

Aksaray ve Niğde il sınırlarında yer verilen Hasan Dağı’nda, meydana gelen son depremlerin sonrasında yapılan inceleme ve ölçümlerde magma tabakasındaki yükselmeler ile hareketlilikler belirlendi. 3 bin 268 metre yüksekliğindeki Hasan Dağı’nın en son püskürmesi Holosen döneminde, yani geçtiğimiz 10 bin sene içinde gerçekleştiği biliniyor.

“DEPREM İLE DOĞRU ORANTILI”

Meydana Gelen son depremlerden sonra Hasan Dağı’nda ölçüm ve araştırmalar yaptıklarını söyleyen Aksaray Afet ve Acil Vaziyet Müdürü Cezmi Türkmen, “Hasan Dağı volkanizma. Volkanizma deprem ile doğru orantılı bir jeolojik olay. Yani, ilimizde Tuz Gölü fay hattında bir deprem olması halinde volkanizmayı da etkiliyor. Biz bunu geçen dönemlerde Niğde’de yaşanan 5.1’lik depremde gördük ve belirledik, volkanizmayı etkiliyor. Magma tabakasındaki hareketliliği, yükselmeleri gördük, onu belirledik. Hacettepe Üniversitesi ve Maden Teknik Arama Enstitüsü de bunları tespit etti. Bunları bize raporladılar” şeklinde konuştu.

İLERİ TEKNOLOJİYLE TAKİBE ALINDI

Ölçüm ve araştırmalarda elde edilen hareketlilik neticeleriyle beraber Hasan Dağı’ndaki gelişmelerin takip edilmesi kanısına vardıklarını söyleyen Cezmi Türkmen, “Dolayısıyla biz Hasan Dağı’nın volkanik aktivitesinin incelenmesi ve takip edilmesi gerektiğine karar verdik. Aksaray Üniversitesi bilim adamlarımız da takip edelim dediler. Bu Şekilde bir görüş birliği oldu aramızda. Bunu da projelendirdik. Oradaki çalışmamız şu: Özellikle Hasan Dağı’nda sensörler kuracağız, GPS’ler kuracağız ve ölçüm aletleri kuracağız. Fiziksel ölçüm aletleri kuracağız. Kabuk hareketlerini ve kabarmalarını takip edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“SICAK SU ÇIKIŞLARI VAR”

Türkmen, “Bazı bölgelerde sıcak su çıkışları var. Bunların ısılarını ölçeceğiz. Çünkü belli bir ısıda, normalde 55 derece ama bu ısı yükseldiği zaman bir hareketlilik var demektir. Bu volkanizmanın harekete geçmesinin birçok parametresi var. Ama biz bu parametrelerin tamamını ölçeceğiz. Sıcaklık ölçeceğiz, aynı zamanda gaz ölçümleri yapacağız. Kimyasal gaz ölçümleri yapacağız. Bunların tamamını tek potada değerlendireceğiz. Aynı zamanda bizim buradaki amacımız, volkanizma zaten birden bire aniden patlamaz. Öncelikle belirtiler var. Bu belirtileri biz çok rahatlıkla ölçebiliyoruz. Ama bizim amacımız normalde 2 yahut 3 ay önce belirti veren bir volkanı daha önceden belirlenip, hareket ve aktivite varsa daha önceden belirlenip çalışma için zaman aralığı, zamanı artırmak. Tek amacımız bu. Hasan Dağı volkanizmasının da hareketliliğini takip edeceğiz bu projeyle” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.