adplus-dvertising

Türkiye’de bir yılda kaç kadın cinayeti işlendi? Bakan soylu açıkladı…

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “15 Kasım itibarıyla bu sene 251 kadın cinayeti işlendi. Geçen senenin hepsinde bu sayı 268’di” şeklinde konuştu.
Takip et
Türkiye’de bir yılda kaç kadın cinayeti işlendi? Bakan soylu açıkladı…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kadına yönelik şiddetle mücadeleyle alakalı, “Sahayı biraz daha baskılayarak kamuoyunun dikkatini çekecek programlarla, etkinliklerle, özellikle ihbar ve şikayet eğilimini arttırmayı başarmalı ve yeni olayların, mağduriyetlerin, birtakım acıların önüne geçmeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Soylu ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 81 ilin valisinin katılımıyla Güvenlik ve Acil Vaziyetler Koordinasyon Merkezinde (GAMER) gerçekleştirilen Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Koordinasyon Kurulları video konferans toplantısına katıldı.

Bakan Soylu, burada yaptığı konuşmasına, aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda gelinen vaziyeti, alınan tedbirleri gözden geçirmek için “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü” vesilesiyle bir araya geldiklerini ifade ederek başladı.

15 Kasım itibarıyla bu sene 251 kadın cinayetinin işlendiğini, geçen senenin hepsinde bu sayının 268 olduğunu aktaran Soylu, “Bu yılı sayı olarak geçen senenin üzerinde kapatacağımız anlaşılıyor ancak olumlu olan gelişme şu ki son beş-altı senedir aşağı doğru, kanal biçiminde bir iniş var. Bu sene da düşüş kanalının içinde kalacağımız görülüyor fakat burada, söz konusu olan istatistik rakamlar değil, insan canı olduğu için, bu meseleye özellikle bu önümüzdeki bir ayda hızlı biçimde durum etmemiz gerekir. Arkadaşlarımıza da buradan şunları ifade etmek istiyorum. Sahayı biraz daha baskılayarak kamuoyunun dikkatini çekecek programlarla, etkinliklerle, özellikle ihbar ve şikayet eğilimini arttırmayı başarmalı ve yeni olayların, mağduriyetlerin, birtakım acıların önüne geçmeliyiz.” diyerek konuştu.

Türkiye’de bir yılda kaç kadın cinayeti işlendi? Bakan soylu açıkladı…

Kadına karşı şiddeti bir insanlık meselesi olarak gördüklerine ve bir can kaybına bile tahammüllerinin olmadığına dikkati çeken Soylu, “Elektronik kelepçe izleme merkezi kurduk, bin kelepçe kapasitemiz var, Türkiye’de şu an aktif 296 kelepçe var, süresi tamamlanan kelepçe uygulaması sayısı da 501. Yani toplam 800’e yakın kelepçe kararı verilmiş, uygulanmış yahut uygulanıyor. Bu noktadan hareketle koruyucu engelleyici önlem kararlarının, kelepçe kararlarının sayısını arttırma gayret içinde olmamız gerektiğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

İtalya’nın başkenti Roma’da Akdeniz Parlamenterler Asamblesince (PAM) Kadın Acil Destek Uygulaması’na (KADES) verilen ödülü anımsatan Soylu, şu şekilde konuştu:

“Mühim bir yarar elde ettiğimiz KADES’in tanıtımına muhakkak ağırlık vermek gerekir. Gelen ihbarların yarısı, gerçekten tehlike içeren ihbarlar. Dolayısıyla bu programın indirilip kullanılması hususunda arkadaşlarımızın gayreti istirham ediyoruz. Tanıtım faaliyetlerinde özellikle vurgulanması gereken hususlardan birisi, KADES’in yalnızca şiddet mağduru olan ya da olasılığı olan kadınlarımız tarafından değil bütün kadınlarımız tarafından indirilmesinin gerekliliğidir. Buradaki kastımız şudur: Yaşamın akışı içinde öngörülemeyen durumlarla karşılaşabilirler yahut bir başka kadının başına gelen bir şiddet olayına tanıklık edebilirler, dolayısıyla burada da şiddeti hızlıca kolluk birimlerine bildirme ve birimlerin müdahale etmesini temin etme olanağı bulabilirler.”

Türkiye’de bir yılda kaç kadın cinayeti işlendi? Bakan soylu açıkladı…

Risk değerlendirme ve analiz çalışmalarının daha doğru yapılabilmesi maksadıyla yaratılan “Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddet Olayları Kayıt Formu”nun önemine değinen Soylu, “1 Şubat 2021 itibarıyla ülke genelinde uygulanmaya başlayan bu formun doldurulması, işlenmesi, bize mühim bir yol haritası sunmaktadır. Bunun da kayıt edilmesi, işlenmesi ile alakalı etkinin ne olduğu ile alakalı, görüş ve öneriler de bakanlık merkez birimlerine iletilmelidir.” şeklinde konuştu.

2021-2025 seneleri arasını kapsayan kadına yönelik şiddetle mücadele 4. Ulusal Eylem Planı’nı hazırladıklarını söyleyerek yetkililere seslenen Soylu, şunları kaydetti:

“4. Ulusal Eylem Planı’nda yer verilen kamuda topyekun seferberlik, eğitim ve farkındalık, koruyucu ve engelleyici hizmetler, adalete erişim, verilerin yorumlanması ve analizi başlıklı 5 ana hedefin gereklerinin yerine getirilmesi hususunda gayretlerinizi bekliyoruz. Bu açıdan il ve ilçelerimizdeki alakalı bütün kurum ve kuruluşların tam bir koordinasyon ve iş birliği içerisinde hareket etmesi, gücümüze güç katacaktır.”

Türkiye’de bir yılda kaç kadın cinayeti işlendi? Bakan soylu açıkladı…

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.