Türkiye’de 20 bin lirası olan anket şirketi kurabilir

Son yıllarda güvenirliğini yitiren anket şirketleriyle ilgili basit bir hesap yaptık. Çıkan sonuca göre 20 bin lirası olan anket şirketi kurabiliyor.

Seçim dönemlerinde ortaya çıkan ardından ortadan kaybolan anket şirketleri, pazar günü yapılacak İstanbul seçimleri öncesi yaptıkları araştırmaların sonuçlarını paylaşmaya devam ediyor. Son yıllarda yaptıkları araştırmalarla çuvallayan anket şirketleri, İstanbul seçimleri öncesi ciddi bir sınav daha veriyor.

Peki anket şirketlerinin durumu bu kadar içler acısıyken herkes tarafından merak edilen edilen bir soruya yanıt arayacağız. Son yıllarda sayıları bir hayli fazla artan anket şirketi kurmanın önünde yasal bir engel yok mu? Ya da orta düzeyde bir anket şirketi kurmak ne kadara mal olur?

BASİT BİR HESAP YAPTIK

Yaptığımız araştırmalara göre; anket şirketi kurmanın önünde herhangi bir yasal engel yok. Bir diğer husus yani maliyette tıpkı yasal engel gibi araştırma şirketi kurmak isteyenlerin önünde ciddi bir engel oluşturmuyor. Hal böyleyken anket şirketi sayısının bu kadar fazla olması da gayet normal. Ortalama bir anket şirketi kurmanın basit bir hesabını yapacak olursak saha çalışması yapacak 5 kişilik bir ekip gerekiyor (Eğer gerçekten saha çalışması yapıyorsanız). Bu kişilere ortalama 2 bin lira maaş verdiğinizi varsayarsak 10 bin TL’lik bir eleman gideri ortaya çıkıyor.

Kurumsal görünmek adına ortalama bir ofis ve bunun için de 3 bin lira kira verdiklerini düşünürsek geriye sadece bilgisayarlar kalıyor. 5 bilgisayarı da ortalama 10 bin lira ödendiğini düşünürsek anket şirketi sahibi olmanız için gerekli meblağ ortaya çıkar. Bu da totalde aşağı yukarı 20 bin liralık bir gidere tekabül eder. Elde ettikleri kazanç mı? İşte orayla ilgili tahmin yapamıyoruz.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı