Türkiye Uzay Ajansının Astronot Yerine Önerdiği Fezagir Sosyal Medyanın Dilinde

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın astronot ve kozmonot kelimeleri yerine isim önerileri istemesinin ardından vatandaşlar pek çok öneride bulundu. Türkiye Uzay Ajansı önerdiği ismi açıkladı. Peki fezagir ne demek?
Takip et
Türkiye Uzay Ajansının Astronot Yerine Önerdiği Fezagir Sosyal Medyanın Dilinde
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın astronot ve kozmonot kelimeleri yerine Türkçe bir isim bulunması çağrısı ardından kendi önerisini açıkladı.

Serdar Hüseyin Yıldırım, Sputnik ile Türkiye Uzay Ajansı hakkındaki çeşitli soruları cevaplandırdığı bir söyleşi gerçekleştirdi.

Söyleşide Erdoğan’ın “Madem ki bir vatandaşımız uzaya gidecek, artık astronot ya da kozmonot kelimelerine bir Türkçe karşılık bulmamız gerekiyor” açıklamasına da değinen Yıldırım, “Binlerce teklif geldi. Açıkçası çok tatmin eden bir şeyi şu ana kadar göremedim. Ama çıkacağını düşünüyorum. Ali Kuşçu, Fatih, Alparslan gibi özel isim olmamalı. Çünkü kozmonot veya astronot kelimesi birçok ülkenin uzay insanları için kullanılan bir cins isimdir. Türk kelimesinin geçmesini de bu manada uygun görmüyorum çünkü Amerika, Rusya gibi diğer ülkelerin göndereceği uzay insanları için de bu kelimeyi kullanacağız” ifadelerini kullandı.

Türkiye Uzay Ajansının Astronot Yerine Önerdiği Fezagir Sosyal Medyanın Dilinde

Yıldırım, kendi önerisinin sorulması üzerine ise şunları söyledi:

“Benim, Orta Asya’da eskiden kullanılmakta olan bir kelime hoşuma gitmişti: Fezagir. Biraz eski bir kelime ama o da çağrışım olarak ne kadar doğru bulunur bilemiyorum.”

FEZAGİR NE DEMEK, KÖKENİ NE?

“Astronot, uçurcu” anlamındaki fezagir  Arapça-Farsça kökenli.

Bahçeli’nin astronot kelimesine karşılık önerisi ise “Cacabey” olmuştu.

Yıldırım’ın açıklamasının yayılmasının ardından sosyal medyada da “Fezagir” önerisine eleştiriler geldi.

İşte o paylaşımlar

Türkiye Uzay Ajansının Astronot Yerine Önerdiği Fezagir Sosyal Medyanın Dilinde Türkiye Uzay Ajansının Astronot Yerine Önerdiği Fezagir Sosyal Medyanın Dilinde Türkiye Uzay Ajansının Astronot Yerine Önerdiği Fezagir Sosyal Medyanın Dilinde

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.