Haber.com

Türkiye Tek Yürek Kampanyasında Fiilen Yatırılan Miktar Açıklandı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kuzey Kıbrıs'ın başkenti Lefkoşa'da konuşma gerçekleştirdi. Oktay, 'Türkiye Tek Yürek' kampanyası hakkında da açıklamada bulundu. Oktay, "115 milyar liralık taahhüdün yaklaşık 84 milyar 400 milyon lira kadarlık miktarı fiilen yatırılmış durumda" ifadesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, dün gittiği Kuzey Kıbrıs’ta Anadolu Ajansı’na konuştu. Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yaşananlara ilişkin bilgi veren Oktay, kamu kuruluşlarının da ‘para bağışladığı’ ‘Türkiye tek yürek’ kampanyasında toplanan milyarlar hakkında son durumu aktardı.

“84 Milyar Fiilen Yatırıldı”

Fiilen yatırılan miktarın 84 milyarı aştığını aktaran Oktay, "115 milyar liralık taahhüdün yaklaşık 84 milyar 400 milyon lira kadarlık miktarı fiilen yatırılmış durumda. Bunlar da zaten yine afetzedelerimizin ihtiyaçları doğrultusunda kullanılıyor olacak ve halihazırda da kullanılan miktarlar” açıklamasında bulundu. Depremin ardından yapılan yardımların yetersiz olması ve yavaş ilerlemesi üzerinden iktidara ve AFAD'a yöneltilen eleştirileri de yanıtlayan Fuat Oktay, ‘Sahada yoksunuz’ denilmesinin ‘insafsızlık’ olduğunu ifade ederken bölgedeki çalışmalarda tüm kurumların koordinasyonunun AFAD tarafından sağlandığını belirtti.

“350 Şüpheli Tutuklandı”

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 50 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Oktay, Adıyaman’da yıkılan Isias Otel’de hayatını kaybeden Kuzey Kıbrıs’lı sporcu öğrenciler ve öğretmenleri hakkında da açıklama yaptı. Depreme dayanıksız olduğu için binaların yıkıldığını ve ihmale sebep olanlardan hesap sorulacağını aktaran Oktay, "Bugün itibarıyla 1,600'e yakın şüpheli var. Bunlardan 350'si tutuklandı. Bu tutuklananlardan 4'ü de Kıbrıs'taki çocukların hayatını kaybettiği İsias Otel'dekilerle alakalı. Hem sahipleri hem de inşaatın yapılmasındaki sorumlularla ilgili soruşturmalar devam ediyor" dedi.
Yayınlanma 2023-04-01 22:40:32
Güncelleme 6 gün önce
Okunma Sayısı 11
Bir Cevap Yaz

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?