adplus-dvertising

Türkiye tarihinin en büyük keşfinde ilk borular döşeniyor

Türkiye tarihinin en büyük keşfi olan Karadeniz’deki 540 milyar metreküp doğalgazın karaya çıkartılması için borular döşeniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan boruların denize indirilmesi törenine katılacak.
Takip et
Türkiye tarihinin en büyük keşfinde ilk borular döşeniyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Karadeniz’de bulunan doğalgazın kullanıma ana dağıtım hattına sunulması için eş zamanlı 6 bin çalışma sürüyor. 170 kilometrelik deniz hattından karaya taşınacak olan doğalgaz için ilk borular denizin 2 bin 200 metre altına yerleştirilecek.

Türkiye tarihinin en büyük keşfinde ilk borular döşeniyor

12 metre uzunluğundaki 21 bin borunun getirildiği limandan denize döşenmesi Castoro-10 adlı gemiyle, serimi ise CastorOne adlı gemiyle gerçekleştirilecek. İlk olarak 10 milyon metreküp olarak üretilmesi planlanan doğalgaz, 2023’te ana dağıtım hattına verilecek.

Türkiye tarihinin en büyük keşfinde ilk borular döşeniyor

Hedef; 2023’te ilk faz gaz imalatını karaya ulaştırmak

Sakarya Gaz Sahası Geliştirme Projesi; açık denizde inşa edilecek doğal gaz imalat tesisi, Filyos Endüstri Bölgesi’nde yer alacak gaz alım ve işleme tesisi ile her ikisini birbirine bağlayacak boru hattından oluşuyor. Deniz tabanındaki doğal gaz imalat sistemi, Karadeniz’de Filyos kıyısından kuş uçuşu 155 kilometre uzaklıkta ve ortalama 2 bin 200 metre derinlikte inşa edilecek. Deniz tabanında ortalama 2 bin 200 kilometrekarelik bir alan içinde ortalama 40 tane imalat kuyusundan gelen doğal gazın toplanmasını ve boru hattına aktarılmasını sağlayacak bir şebeke kurulacak. Projenin ilk fazında açık denizde açılacak kuyulardan üretilen doğal gaz ortalama 40 santim çapındaki çelik boru hattı ile karaya taşınacak.

Türkiye tarihinin en büyük keşfinde ilk borular döşeniyor

Kuyular, 25 sene ihtiyaç duyacak gazı üretebilecek kapasitede

Bakanlık, üç faz biçiminde planladığı hazırlık ve projelendirme çalışmalarını sürdürüyor. Bu çerçevede ilk olarak günlük 10 milyon metreküp doğalgaz imalatı planlanıyor. Imalatın sonrasında dört senelik süre içerisinde günlük 40 milyon metreküp doğalgaz üretilmesi hedefleniyor. Kuyuların; ortalama 25 sene ikametlerin ihtiyaç duyacağı gazı üretebilecek kapasitede olduğu söylendi.

Türkiye tarihinin en büyük keşfinde ilk borular döşeniyor

Fatih, Kanuni ve Yavuz mavi vatanda görevde

Öte yandan 21 Ağustos 2020 tarihinde Fatih Sondaj Gemisi’nin çalışmalarını sürdürdüğü Sakarya Gaz Sahası’ndaki Tuna-1 kuyusunda 320 milyar metreküp, 17 Ekim 2020’de Tuna-1 kuyusunda 85 milyar metreküp doğalgaz rezervi müjdelenmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son açıkladığı Amasra-1 kuyusundaki 135 milyar metreküplük keşif müjdesinin sonrasında doğalgaz rezervleri 540 milyar metreküpe ulaşmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.