Türkiye, Sudan’dan Tarımsal Ürün, At ve Eşek Eti İthal Edecek

Türkiye ile Sudan arasında imzalanan anlaşma Meclis'te onaylandı. Anlaşmayla Sudan'dan büyükbaş ve küçükbaş hayvan, tereyağı, yumurta, bal, patates, domates, sarımsak, üzüm, buğday, arpa, mısır 500 ton at, eşek ve katır eti ithal edilecek.

Türkiye, tarım imalatı için Sudan’da 99 seneliğine kiraladığı arazilerde imalata başlayamamasına rağmen bu ülkeden tarım ürünleri ve canlı hayvan ithal etme kararı aldı. Yakın zamanda genel kurulda kabul edilerek yürürlüğe girmesi öngörülen anlaşmayla Türkiye, birçok tarım ürünü için Sudan’a yüzde 100 kota içi tarife indirimi uygulayacak ve buradan büyükbaş ve küçükbaş hayvan, tereyağı, yumurta, bal, patates, domates, sarımsak, üzüm, buğday, arpa ve mısır ithal edecek. Anlaşmayla 500 ton at, eşek ve katır eti ile 500 ton at, eşek ve katırın da aralarında bulunduğu hayvanların sakatatları da gümrük vergisi uygulanmadan ithal edilecek tarım ürünleri arasında sayıldı.

BİRÇOK TARIMSAL ÜRÜN İTHAL EDİLECEK

Cumhuriyet’ten Hüseyin Hayatsever’in haberine göre Türkiye ve Sudan, 2015’te tarımsal işbirliği anlaşması imzalamış ve Türkiye bu ülkede 99 seneliğine kullanmak üzere tarım arazisi kiralamıştı. Fakat bu arazilerde imalat başlamadı. Sudan’da Ömer El Beşir’in darbeyle devrilmesinin sonrasında kiralık arazilerin vaziyeti gündeme gelmiş fakat bir neticeye ulaşmamıştı. Ömer el Beşir’in iktidar olduğu dönemde Türkiye ile Sudan arasında 24 Aralık 2017’de imzalanan Ticaret ve Ekonomik Ortaklık Anlaşması, geçen hafta TBMM Dışişleri Komisyonu’na getirildi. Komisyon görüşmelerinde konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Sudan’daki yeni yönetimin eski yönetim döneminde imzalanan anlaşmalara bağlılığını teyit ettiğini, Sudan’ın yeni dışişleri bakanının 24 Aralık’ta Türkiye’yi ziyaret edeceğini söyledi. Komisyon toplantısında Sudan ile imzalanan Ticaret ve Ekonomik Ortaklık Anlaşması onaylandı. Muhalefet, anlaşmayla Türkiye’de üretilen birçok tarımsal ürünün Sudan’dan ithalatının önünün açıldığını vurgularken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, “İç piyasamızın ve üreticilerimizin aleyhine olan bir vaziyeti bu anlaşmayla esasında tescil ediyoruz” şeklinde konuştu.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı