adplus-dvertising

Türkiye son 40 yılın en ekstrem iki yılını yaşıyor

Türkiye son 40 senenin en fazla ekstrem olayın meydana geldiği 2 senesini yaşıyor. 2021 senesi yaşanan 1024 ekstrem olay sayısı ile en fazla ekstrem olay meydana gelen sene olurken; 2022 senesi baharıyla beraber meydana gelen orman yangınları ve sel felaketleri düşündürüyor.
Takip et
Türkiye son 40 yılın en ekstrem iki yılını yaşıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Karabük, Bartın ve Zonguldak’ta meydana gelen sel felaketinin yaraları bir yandan sarılırken; Türkiye genelinde devam eden yağışlar önümüzdeki hafta da etkisini devam ettirecek. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü son 40 senede yaşanan iklim değişikliklerine bağlı sıcaklık farklılıkları ve buna bağlı olarak gelişen ekstrem doğa olaylarını derledi.

Yapılan incelemeye göre 2021 senesi yaklaşık sıcaklığı 14.9 derece ile son 40 senenin ortalaması olan 13.5 derecenin 1.4 üstünde seyretti.

Buna göre Türkiye yaklaşık sıcaklıklarında 1998 senesinden bu yana pozitif sıcaklık farkları gerçekleştiği söylendi. En yüksek sıcaklık 20 Temmuz 2021 tarihinde 49.1 derece ile Şırnak Cizre’de ölçüldü. Bu değer Türkiye yeni ekstrem maksimum sıcaklığı olarak kayıtlara geçti. 168 merkezde farklı aylarda yeni ekstrem maksimum, 4 merkezde ise yeni ekstrem minimum sıcaklıklar belirlendi.

2021 senesi, 1024 ekstrem olay sayısı ile en fazla ekstrem olay meydana gelen sene oldu. Yapılan incelemeye göre olay trendlerinde özellikle son yirmi senede artış eğilimi olduğu gözlendi.

Türkiye son 40 yılın en ekstrem iki yılını yaşıyor

2021’de kaydedilen ekstrem olayların çoğu yüzde 40 ile fırtına/hortum, yüzde 28 ile şiddetli yağış/sel, yüzde 13 ile dolu ve yüzde 7 ile şiddetli kar biçiminde gerçekleşti.

28 Temmuz 2021 tarihinde Manavgat’tan başlayan orman yangınları, Muğla, Antalya ve Adana’da binlerce dekar orman alanının yanmasına, 3 can kaybı ve 271 kişinin yaralanmasına sebep oldu.

Kastamonu il ve ilçelerinde 10 Ağustos’ta gerçekleşen sağanak yağmurlar sebebiyle yaşanan sel olaylarında ise 71 kişi yaşımını yitirirken, 10 kişi kaybolmuş, birçok ev ve işyeri kullanılamaz hale geldi. Sinop’ta 09-12 Ağustos tarihlerinde gerçekleşen şiddetli yağışlar neticesi oluşan sel yüzünden 10 kişi yaşımını yitirirken 6 kişi de kayboldu.

2022 senesinin Haziran ayında Marmaris’te meydana gelen orman yangınlarında ortalama 5 bin hektarlık ormanlık alan küle döndü. Gene aynı ay Zonguldak, Bartın ve Karabük’te şiddetli yağmur nedeniyle meydana gelen sel büyük yıkıma yol açtı. Ev ve iş yerlerini su bastı, birçok noktada heyelanlar yaşandı Selin vurduğu ormanlık alanlarda yaşayan bazı hayvanlar telef oldu. Bartın’daki bir barınakta 56 köpek sel sularında telef oldu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.