Türkiye savaş gemilerini yerli lazer sistemleriyle donatacak

Türk savaş gemileri, yerli olanaklarla üretilen lazer silah sistemleri ile donatılacaklar. Edinilen bilgiye göre; Türk savunma sanayii firmaları, deniz platformlarında kullanılacak yerli lazer silahı için kolları sıvadı.
Takip et
Türkiye savaş gemilerini yerli lazer sistemleriyle donatacak
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Elektromanyetik Top ve Lazer Silah Sistemi teknolojisi geliştikçe, deniz platformlarına yönelik silah sistemi çeşitliliğinde de bir artış meydana gelmekte. Halihazırda elektromanyetik top ve lazer silah sistemleri, ABD ve Çin gibi bazı gelişmiş ülke donanmaları tarafından kullanıma alınmış vaziyette. Bu alanda bomba bir haber de Türkiye’den geldi.

SSB Deniz Araçları Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen bir sunumdan alınan bilgiye göre; Türk savunma sanayii firmaları, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın (SSB) öncülüğünde lazer silah sistemi geliştiriyorlar. Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen geliştirilen lazer silah sisteminin, sunumdaki sıralamaya göre; METEKSAN ana yükleniciliğinde, ASELSAN ve TÜBİTAK alt yükleniciliğinde geliştirildiği tahmin edilmekte.

Söz konusu silah sisteminin, inşa faaliyetlerine yönelik planlamaların devam ettiği TF-2000 Hava Savunma Harbi Muhripleri’lerinde (HSHM) kullanılması bekleniyor.

Türkiye savaş gemilerini yerli lazer sistemleriyle donatacak

METEKSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM’in lazer teknolojileri alanındaki birtakım çözümleri, daha önce kamuoyu ile paylaşılmıştı. TÜBİTAK-BİLGEM’in hem araç üzeri hem de platforma yönelik lazer silah sistemi çözümleri mevcut. METEKSAN ise bu alanda, “Türkiye’de ilk” olma özelliğine sahip birtakım projeler yürütmekte.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.