Türkiye, Sarıkamış şehitlerini unutmadı! 107 yıl sonra yeniden yürüdüler…

107 sene önce Enver Paşa komutasında gerçekleştirilen Sarıkamış Harekatı esnasında donarak şehit olan binlerce Mehmetçik, törenlerle anıldı. Hava sıcaklığının sıfırın altında 5 dereceye indiği Kars’ın Sarıkamış bölgesinde törende binlerce kişi, şehitleri andı. Törende konuşma yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Soğuk hava nefeslerini keserken dahi yılmadılar, bu dağlarda bembeyaz bir destan yazdılar.” ifadelerini kullandı.
Takip et
Türkiye, Sarıkamış şehitlerini unutmadı! 107 yıl sonra yeniden yürüdüler…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sarıkamış Harekatı’nın 107’nci sene dönümü dolayısıyla sabah saatlerinde ‘Türkiye Şehitleriyle Yürüyor’ etkinliği yapıldı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın katıldığı yürüyüş, Kars Müftüsü Yusuf Eviş’in duasıyla başladı. Türkiye’nin dört bir yanından Sarıkamış’a gelen binlerce kişi, ellerinde Türk bayrakları ile Kızılçubuk zirvesinden yürüyüşe geçti. Protokol ve katılımcılar, ortalama 5 kilometre yürüyüşün sonrasında Ayyıldız tören alanına geldi. Sarıkamış Harekatı’na katılan askerlerin giysileriyle törende yer verilen Sarıkamış 9’uncu Komando Tugay Komutanlığı’na bağlı askerler, alandaki dev Türk bayrağının altında nöbet tuttu. Şehitler için saygı atışı yapıldı ve saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı’nın okunmasının sonrasında da Milli Savunma Bakanı Akar, Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, anıta çelenk sundu. Kur’an-ı Kerim tilaveti sonrası 9’uncu Komando Tugay Komutanlığı’nda görevli Piyade Üsteğmen Mutlu Çelik ile Üstçavuş Emre Gencan, 107 sene önceki Sarıkamış Hareketi ile alakalı bilgileri paylaştı.

Türkiye, Sarıkamış şehitlerini unutmadı! 107 yıl sonra yeniden yürüdüler…

“ŞEHİTLERİMİZİN KANINI YERDE BIRAKMADIK”

Buradaki törende konuşan Bakan Akar, dün 3 askerin Suriye sınır hattında şehit düştüğünü hatırlatarak “Saldırının hemen sonrasında lüzumlu operasyonlar başlatıldı. PKK/YPG hedefleri kuvvetli bir biçimde vuruldu, vurulmakta. İlk belirlemelere göre, 12 terörist etkisiz hale getirildi. Cezalandırma operasyonlarımız devam ediyor. Bu sayının artacağını değerlendiriyoruz. Nereye kaçarlarsa kaçsınlar hainleri, teröristleri bulacağız. Hiçbir zaman şehitlerimizin kanlarını yerde bırakmadık, bırakmayacağız” şeklinde konuştu.

Türkiye, Sarıkamış şehitlerini unutmadı! 107 yıl sonra yeniden yürüdüler…

“BİR AN BİLE TEREDDÜT ETMEDİLER”

107 sene önce Allahuekber Dağları’nda, kara kışın yüzlerce vatan evladını bağrına aldığını söyleyen Bakan Yanık, “Sene 1914. Ismine sonradan 1’inci Dünya Savaşı denen bir keşmekeşin içinde birden fazla cephede bağımsızlık savaşı veriyorduk. O senenin ağustos ayında seferberlik ilan edilmiş ve binlerce gencimiz askere çağrılmıştı. Bu çağrıya kulak veren vatan sevdalısı Türk, Kürt, Arap, Laz, Çerkez binlerce gencimiz vardı. Sayı çoktu fakat mühimmatımız az, teçhizatımız yetersizdi. Destek için İstanbul’dan 3 gemi yola çıktı; askerlerimize, Trabzon Limanı’na mevsime uygun elbise getirecekti. Ne yazık ki, 3 gemimizi Zonguldak açıklarında batırdılar. Maalesef ne teçhizat gelebildi ne de mühimmat. Henüz Yemen’den yeni dönmüş nice yiğit gencimiz, hiçbir mazeret tanımadan yazlık elbiselerle buraya geldiler. Soğuğa ve düşmana karşı yürürken bir an bile tereddüt etmediler” diyerek konuştu.

Türkiye, Sarıkamış şehitlerini unutmadı! 107 yıl sonra yeniden yürüdüler…

“BEMBEYAZ BİR DESTAN YAZDILAR”

Sarıkamış Harekatı esnasında Mehmetçik’i motive eden tek şeyin vatan savunması olduğunu söyleyen Bakan Yanık “Temel hedef buydu; mukaddes vatan toprağını korumak, aziz millete uzanan elleri kırmak. 22 Aralık’ta harekete geçen askerlerimiz, yollarını kesen kar ve tipiye karşın göğüs göğüse çarpışmaktan hiç vazgeçmedi. Soğuk hava nefeslerini keserken dahi yılmadılar, bu dağlarda bembeyaz bir destan yazdılar. Her sene aralık ayında Allahuekber Dağları’da buzdan abideler haline gelen binlerce yiğidimiz için sönmez bir ateş içimizi yakar. Soğuk, belki de ilk kez bu kadar yakıcı olmuştur” ifadelerini kullandı.

Türkiye, Sarıkamış şehitlerini unutmadı! 107 yıl sonra yeniden yürüdüler…

“BİZDEN SONRAKİLER İÇİN MÜTHİŞ BİR İLHAM KAYNAĞI OLACAK”

Özellikle anma programlarının gençler için mühim olduğunu söyleyen Yanık, şunları belirtti:

“Size emanet edilen bu vatanın; Sarıkamış’tan, Çanakkale’ye, Dumlupınar’dan Sakarya’ya ve Kurtuluş mücadelesi verdiğimiz o günlerden 15 Temmuz’a kadar, aziz şehitlerimizin kahramanlıkları üstünde yükseldiğini lütfen unutmayın. Koşullar ne olursa olsun, bu emaneti korumak ve kollamak için bir an bile tereddüt etmeyeceğinize yürekten inanıyoruz. Nitekim bunu esasında her koşulda, her zamanda, gerektiği her anda da ortaya koyuyorsunuz. Özellikle buradaki havayı soluyan bizler, geçmişten geleceğe yürüdüğümüz bu yolların anlattığı özgürlük mücadelesini gelecek nesillere aktarmayı bir görev biliyoruz. Esir olmayı kabul etmeyen bu milletin kahramanlık destanları, her türlü tehdide karşı bize direnme kuvveti verecek, bizden sonrakiler için de müthiş bir ilham kaynağı olacaktır.”

Türkiye, Sarıkamış şehitlerini unutmadı! 107 yıl sonra yeniden yürüdüler…

“İSTİKLAL İÇİN GEREKLİ ADIMLARI ATTILAR”

Konuşmasında bütün vatan sathının şehit kanlarıyla yazıldığını ifade eden Bakan Kasapoğlu da “Şanlı ecdadımız; kararlığıyla, fedakarlığıyla, büyük cesaretiyle millet olma şuurunu bizlere kuvvetli ve kutlu bir emanet olarak bırakmıştır. İnanıyorum ki; bu kutlu coğrafyada bu ruh, bu bilinç, bu iman ve bu büyük istiklal iradesi, ilk günkü canlılığıyla büyük bir emanet olarak ilelebet yaşamaya devam edecektir. Sarıkamış’ın hikayesi, hem şanlı bir destan hem de hüzünlü bir ağıttır. 107 sene önce Sarıkamış’tan geçen yol, Asya bozkırlarından günümüze uzanan bin senelik mesafedir. Malazgirt’te Anadolu’nun kapısını açanlar onlardır. Fetih’te peygamberin müjdesine erişenler de onlardır. Çanakkale’de zafer kazanan kahramanlar ile Sarıkamış soğuğunda can verenler aynı ruhu taşıyan farklı bedenlerdir. Hem kurşun yağmuru altında hem de karla kaplı dağlarda şehadete koşan Mehmetçik’ler can vermişlerdir ama istiklal için de lüzumlu adımları atmışlardır. Tıpkı bugün hep beraber gurur duyduğumuz Türk SİHA’larının yaptığını dün onlar gerçekleştirmişlerdir. Ahlat’tan, Malazgirt’ten, Niğbolu’dan Sarıkamış’tan, Çanakkale’den geçen yol, bugün de önümüzde duruyor. Bizler bin senelik cesaretle, ferasetle, sadakatle bir olarak birlikte olarak yürümeye devam ediyoruz. Yolumuz Afrin’den, Karabağ’dan geçiyor. Yolumuz ecdadını anmak için yola revan olan gençlerin kalbinden, enerjisinden, zihninden geçiyor” şeklinde konuştu.

Türkiye, Sarıkamış şehitlerini unutmadı! 107 yıl sonra yeniden yürüdüler…

“BU MEMLEKETİN GENÇLERİYLE GURUR DUYUYORUZ”

Ecdadın canları pahasına koruduğu bayrağı olimpiyatlarda gururla dalgalandıran sporcuları desteklemeye devam edeceklerini de açıklayan Kasapoğlu, şunları belirtti:

“Bu sene olimpiyat oyunları tarihinde en güzel neticelerini alarak gurur dolu tabloya beraber imza attık. Gencecik pırıl pırıl evlatlarımız, Türkiye’nin yüzünü ağarttı, al bayrağı gururla dalgalandırdılar. Onların her biriyle iftihar ediyoruz. Bu memleketin tüm çocukları, gençleriyle gurur duyuyoruz. Onlarla yol arkadaşlığı yapmaktan aynı yolu katetmekten heyecan duyuyoruz. Başımız dik, alnımız açık milletimizin emrinde dosdoğru çalışmaya, aziz millete hizmetkar olmaya devam edeceğiz. Dağlarda aslan, dillerde destan olan kahraman Mehmetçik’imizi şehadetlerinin 107’nci senesinde rahmetle, hürmetle minnetle yad ediyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları başta olmak üzere Sarıkamış Harekatı’nın tüm kahramanlarını, bu topraklarda varlığımızı ebedi kılmak için can veren, bedel ödeyen bütün kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyoruz.”
Konuşmaların sonrasında çelik kanatlar gösterisiyle tören son buldu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.