Türkiye Sağlıkta Şiddet Konusunda Dünya Sıralamasında

CHP Bilim Platformu tarafından hazırlanan ‘Sağlıkta Şiddet’ sporuna göre, Türkiye’de her gün ortalama 40 sağlık çalışanı, sözlü, fiziksel ya da psikolojik şiddete maruz kalıyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel başkanlığındaki CHP Bilim Platformu, ‘Sağlıkta Şiddet’ konulu bir rapor hazırladı. Hükümetin uyguladığı yanlış politikalar neticesinde sağlıkta şiddet olaylarına zemin hazırlandığının belirtildiği raporda, artan şiddet olaylarına değinilerek Türkiye’nin bu alanda dünya sıralamasına girdiği belirtildi.

HASTALAR VE ÇALIŞANLAR ARASINDA GÜVEN PROBLEMİ VAR

Raporda mevcut sağlık sisteminin kamucu anlayıştan uzaklaşmasının doktorlar ve sağlık personellerinin üzerinde aşırı yüke neden olduğu ve bu yükün sağlık hizmetlerinin niteliklerine zarar vererek hasta ile sağlık çalışanları arasında güvensizliğe neden olduğu ileri sürüldü. Türkiye’de her gün ortalama 40 sağlık çalışanının sözlü, fiziksel ya da psikolojik şiddete maruz kaldığının belirtildiği raporda, her saat başı birden fazla sağlık çalışanının şiddete uğradığı ve sağlık çalışanlarının dörtte üçünün çalışma yaşamlarında en az bir kez şiddete maruz kaldığı ifade edildi.

2 YILDA 431 SAĞLIK ÇALIŞANI İNTİHAR ETTİ

Raporda sunulan verilere göre; 2005-2019 yılları arasında 9 hekim görevi başında öldürülmüştür. Son 7 yılda şiddete uğradığını bildiren sağlık çalışanı sayısı 90 bini aşmıştır. Hekimlerin yüzde 95’i şiddetin artmasında siyasilerin, sağlık çalışanlarını halk nezdinde değersizleştiren beyanlarının etkili olduğunu belirtmişlerdir. 2015-2017 yılları arasında 431 sağlık çalışanı intihar etmiştir. Türkiye’de 100 bin kişiye düşen hekim sayısı 186 iken, OECD ülkelerinin ortalaması bu rakamın yaklaşık iki katına yani 351’e ulaşmaktadır. Türkiye’de 100 bin kişiye düşen hemşire ve ebe sayısı 272 iken, OECD ülkelerinin ortalaması bin 25’tir. Sağlık çalışanı başına düşen hasta sayısı kat kat fazladır. Bu da, başta hekimler olmak üzere sağlık çalışanlarının hastalara ayırdığı sürenin düşmesine neden olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütüne göre sağlıklı bir muayene için hasta başına 20 dakika süre ayrılması gerekirken bu süre Türkiye’de 5 dakikadır.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı