Türkiye, Plastik atık çöplüğü oldu! Avrupa’da birinci sırada…

Greenpeace’in hazırladığı rapora göre Türkiye, Avrupa'nın en çok plastik atık barındıran ülkesi oldu. Türkiye'nin bu konuma gelmesindeki en büyük sebeplerden biri olarak pandemi döneminde artan plastik kullanımı gösteriliyor.
Takip et
Türkiye, Plastik atık çöplüğü oldu! Avrupa’da birinci sırada…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Online PR Servisi B2Press, derlediği verilerle plastik kullanımının bilançosunu ortaya koydu. Senede 381 milyon ton plastik atık oluşurken, sadece yüzde 9’u geri dönüştürülüyor ve her gün ortalama 8 milyon plastik atık okyanuslara dökülüyor.

Online PR Servisi B2Press’in derlediği verilere göre, dünya genelinde bir senede oluşan 381 milyon ton plastik atığın yüzde 50’si yalnızca bir defa kullanılırken, önümüzdeki 20 sene içinde 1,3 milyar tondan fazla atığın okyanuslara dökülmesi, sonrasında da karaya vurması bekleniyor.

Greenpeace’in son yayınladığı raporda da belirtildiği gibi, Türkiye bazı ülkelerin plastik atık ihracatını yasaklamasının üzerine, Avrupa’da oluşan atıkların yeni ev sahibi olarak öne çıkıyor. Eurostat verilerine göre 2020’de Türkiye’ye 659 bin 960 ton plastik atık gelirken, son bir senede bu sayının yüzde 13 arttığı görülüyor. Plastik atık ithalatında 13,7 milyon ton ile Türkiye zirvede yer alırken, ikinci esnada 2,9 milyon tonla Hindistan geliyor.

Çevre örgütü Greenpeace tarafından yayımlanan yeni bir rapora göre, geçen sene İngiltere’deki plastik atıkların ortalama yüzde 40’ı Türkiye’ye ihraç edildi ve kanun dışı yollarla toplanıp yakıldı.

Raporda İngiltere’nin 2020 senesinde Türkiye’ye ihraç ettiği plastik atıkların 210 bin ton civarında olduğu belirtilirken araştırmacılar, atıkların Türkiye’de geri dönüştürülmek yerine, bir kısmının yollara, tarlalara ve su kaynaklarına atıldığını ve buralarda yakıldığını tespit etti.

GÜNDE 8 MİLYON PLASTİK ATIK OKYANUSLARA GİDİYOR

Dünyadaki suyun yüzde 97’sine karşılık gelen ve milyonlarca canlı türünün hayat alanı olan okyanuslar hızla kirleniyor. Derlenen verilere göre her gün 8 milyon plastik parçanın, senede ise ortalama 12,7 milyon ton plastik atığın okyanuslara dökülmesiyle, deniz hayatı ve ekosisteme verilen zarar telafi edilemez hale geliyor.

Plastik atıkların yüzde 79’u çöp sahalarına yahut okyanuslara gönderilirken, sadece yüzde 9’u geri dönüştürülüyor, kalanı yakılarak imha ediliyor. Geri dönüştürülemeyen atıklar ise doğaya ve bütün canlılara zarar veriyor. Avlanan her 3 balıktan birinde plastiğe rastlanırken; incelenen deniz kaplumbağalarının yüzde 100’ünün, balinaların yüzde 59’unun, fokların yüzde 36’sının ve deniz kuşlarının yüzde 40’ının plastik atıklardan etkilendiği görülüyor. Her sene 1 milyondan fazla deniz kuşu ve 100 bin deniz memelisi okyanusa atılan plastik atıklar nedeniyle hayatını kaybediyor.

DÜNYA’YI EN ÇOK KİRLETEN ÜLKE ÇİN

Online PR servisinin incelediği verilere göre dünyayı en çok kirleten ülkeler de tespit edildi. Plastik atık ithalatının 2004’ten bu yana 196 kat arttığı görülürken, dünya çapında en çok plastik malzeme üreten Çin, küresel imalatın dörtte birinden fazlasını temsil ediyor. Çin’i Endonezya, Filipinler, Vietnam, Sri Lanka ve Mısır takip ederken, listenin başındaki bu 5 ülkenin bütün okyanuslardaki plastik kirliliğinin yüzde 60’ından sorumlu olduğu dikkat çekiyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.