Türkiye, koronavirüs salgını sıralamasında Asya’da birinci Avrupa’da ikinci

Koronavirüs salgını alarm veriyor… Vaka sayıları 30 binli rakamlardan bir türlü aşağıya indirilemezken, son 90 günde 16 bin kişi koronavirüs salgını sebebiyle yaşamını yitirdi… Gençler Covid-19’u eve taşıyor, 65 yaş üzeri hastaneye müracaatlar fırladı. 7.5 aşısız büyük problem olmaya devam ederken vakaları engellemek için yeni tedbirler kapıda…
Takip et
Türkiye, koronavirüs salgını sıralamasında Asya’da birinci Avrupa’da ikinci
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Eylül ayının başından beri günlük testler ve günlük vakalar benzer biçimde dalgalanıyor ve 30 binli rakamlardan gerilemiyor. Bunun bir neticesi olarak test pozitif oranı 35 gündür yüzde 8 civarında sabit bir seyir izliyor. Aşısı tamamlananların toplam nüfusa oranı yüzde 55’e ulaşırken, üçüncü dozunu olmayanların sayısı ise 6 milyon olarak tespit edildi. Hiç Aşı olmamış 18 yaş üzeri kişi sayısı 7.5 milyon kişi civarında seyrediyor. Hürriyet’in haberine göre, Türkiye’nin günlük 1.5 milyon kapasitesi olmasına karşın, yapılan aşı sayısı 200-300 bin arasında kalıyor. Günlük Vaka sayısına göre Türkiye, Asya’da birinci, Avrupa’da ikinci, dünyada üçüncü esnada yer alıyor.

Bu gidişle aynen devam

Uzmanlar, bu rakamlara göre koronavirüsün seyrinin önümüzdeki haftalarda da aynen devam edeceğini belirtiyorlar. Yeni bir atak olmaması vaziyetinde rakamlarda bir değişiklik beklenmiyor. Gençlerin vakaların gerilememesindeki etkisi üstüne değerlendirmeler yapılıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın gençlere seslenmesinin sebebinin bu olduğu, kuralların hızla gevşetilmesinin neticelerde etkisi bulunduğu söyleniyor.

Hatırlatma dozunun önemi…

Hareket halinde olan gençlerin virüsü evlerine taşıdıkları, evlerindeki 65 yaş üzeri tek doz yahut çift doz olmasına rağmen hatırlatma dozunu yaptırmayan gruba virüs taşıdıkları ifade ediliyor. Aşısızların ve kurallara uymayanların doğurduğu bu neticeleri değiştirmek için denetimlerin arttırılması ve yeni kurallar konmasıyla alakalı önerilerin gündeme sık sık geldiği, fakat Turizm sezonunun bitmesinin beklendiği öne sürülüyor.

Gribin geri dönüşü muhteşem oldu

Uzmanlar kış aylarında koronavirüsle mücadele ederken, öbür yandan grip salgınıyla alakalı uyarıların dikkate alınması gerektiğini de belirtiyorlar. Geçen sene neredeyse herkesin yaşamından çıkan gribin toplumsal hareketliliğin artması ve okulların açılmasıyla beraber geri döneceği ve ölümcül olabileceği uyarıları yapılıyor. İngiltere’de bu konuda yapılan araştırma, grip vakalarının artacağı ve yalnızca bu ülkede 60 bin ölümün beklendiği yönünde. Yaklaşık grip ölüm sayısı geçtiğimiz senelerde Türkiye’de 15 bin, dünyada ise 500 bin civarındaydı. 65 yaş üzeri kronik hastalığı olan kişilerin grip aşısı olması, maske ve mesafenin korunması gerektiği dile getiriliyor.

Yoğun bakım rakamları alarm veriyor

Yoğun bakımdakilerin yüzde 50’si aşısız, yüzde 39’u iki doz aşısını olup hatırlatma dozunu yaptırmayan ileri yaş grubu, yüzde 10’u ise tek doz aşılı kişiler…

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.