Türkiye Kabil havalimanı için Katar’a heyet yolluyor!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Malezyalı mevkidaşı ile ortak basın toplantısında konuştu. Çavuşoğlu, Kabil Havaalanı’nın işletilmesi konusunda da bir açıklama yaparak, “Bizim uzmanlarımız bu akşam Doha’ya gidiyor. Teklif sunacağız, koşulla uyarsa işleteceğiz.” şeklinde konuştu.
Takip et
Türkiye Kabil havalimanı için Katar’a heyet yolluyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Malezyalı mevkidaşıyla yaptığı görüşme sonrası gerçekleştirilen basın toplantısında mühim açıklamalarda bulundu.

“HEYETİMİZ KATAR’A GİDİYOR, TEKLİF SUNACAĞIZ”

Kabil Havaalanı konusunda açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, “Bizim uzmanlarımız bu akşam Doha’ya gidiyor. Bir Türk şirketi ile Bir Katar şirketi Afganistan‘daki 5 havaalanı için bir anlaşma imzaladı. Afganistan yönetimine ortak bir teklifte bulunacağız. Koşullar uygun olursa Katar’la birlikte yalnızca Kabil değil ülkedeki öbür havalimanlarını da işletiriz. Kabil’i öbür dışişleri bakanları ile ziyaret etme planı hala masada. Bu sayede hem orada bu mesajları doğrudan veririz hem de Afgan halkına dayanışma mesajımızı iletiriz.” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları:

“Malezya’nın Kanal İstanbul’a alaka duymasından çok memnun olduk. Bu büyük bir vizyon. Bizde bir muhalefet var Kanal İstanbul’a alaka duyan ülkelere tehditler savuruyor. Biz kardeş Malezya şirketlerinin bu projede yer almasından memnun oluruz.

“AFGANİSTAN HALKI ÇOK ZOR KOŞULLAR ALTINDA YAŞIYOR”

Afganistan konusunda, dünkü toplantı çok doğru zamanlıydı. Afganistan halkı çok zor koşullar altında yaşıyor. İslam dünyası olarak buna göz yumarsak çok büyük hata yaparız. Biz Türkiye olarak yardımlarımızı yapıyoruz ama İslam dünyası olarak beraber de bir şeyler yapmamız gerek. Yalnızca gıda yardımı değil, hastanelerin ve okulların açık olması gerek.

“ÖNÜMÜZDE 5 SENELIK EYLEM PLANI VAR”

Diplomaside yoğun trafiğimiz devam ediyor. Dünyanın her yerinde olduğumuzu gururla söylüyoruz. 2 gün önce İstanbul’da çok başarılı bir Afrika zirvesi gerçekleştirdik. 38 ülke bu zirveye katıldı. Çok ciddi bir katılım oldu. 4 adet bakanlar toplantısı gerçekleştirdik. Önümüzde 5 senelik bir eylem planı var.

“ERMENİSTAN’LA UÇUŞLAR KISA ZAMAN İÇİNDE BAŞLAYACAK”

Bölgemizin istikrarı ve güvenliği için adımlar atıyoruz. Ermenistan’la doğrudan temasların başlaması için karşılıklı temsilcilerimizi atadık. En yakın zamanda bir araya gelecekler. Bazı firmaların İstanbul-Erivan arasında uçuş istekleri oldu. Bunları değerlendiriyoruz. Bazı firmalar uçuşlara önümüzdeki günlerde başlayacak. Bütün bu kararları alırken can Azerbaycan ile istişarelerimizi sürdürüyoruz.

Türkovac piyasaya girdiği zaman kullanılmaya başlandığı zaman kardeşlerimizlebu aşıyı paylaşmaktan memnuniyet duyacağız. Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere bu aşıyı ulaştıracağız. Kardeş Malezya halkının Türkovac’tan faydalanmasından memnuniyet duyacağız.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.