Türkiye, İran ve Rusya’dan ABD’ye yönelik ortak açıklama

Türkiye, İran ve Rusya, Suriye konusunun ele alındığı toplantının sonuç bildirgesinde ABD’ye tepki gösterdi. Toplantının ikinci gününde yaşanan bu gelişme, tarafların nihai bildiri üzerinde uzlaşabilmeleri üzerine ikili ve üçlü toplantıların gerçekleştirilmesi sonucunda yaşandı.


Türkiye, İran ve Rusya’dan ABD’ye yönelik ortak açıklama

Türkiye, İran ve Rusya hükümetlerini bir araya getiren Suriye konusuna ilişkin toplantı, ABD’nin Golan Tepeleri’ne ilişkin aldığı karara yönelik bir kınama mesajı verdi. Bildirge içerisinde dikkat çeken noktalardan biri ise, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasına yönelik maddelerden bir tanesiydi. Üç ülkenin bir araya gelmesi ile başlayan toplantı sonucunda, ABD’nin Suriye ülkesindeki politikasına karşı sert bir mesaj yayınlandı. Ulusal güvenlik, toprak bütünlüğü, vatanın bölünmezliği gibi konular masaya yatırılan maddeler içerisinde yer aldı.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’NE TEPKİ SERT OLDU

Türkiye, İran ve Rusya tarafından ABD’nin kararına yönelik olarak yayınlanan bildirgede, Garantör ülkelerin ABD yönetiminin işgali altında bulunan Golan Tepeleri’nde İsrail’in işgalini tanımalarını şiddetle kınadıklarına dair bir metin yer aldı. Komşu konumda olan ülkelerin ulusal güvenliğine yönelik yapılan ayrılıkçı gündemlere karşı, ortak bir duruş sergileneceği bildirgede yer alan konulardan bir tanesiydi. Suriye’nin kuzeydoğusunda yaşanan durumla ilgili istişarelere de devam edecekleri konusunda teminat verildi. Bölgedeki istikrarın ve güvenliğin, sadece Suriye’nin toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı duyularak sağlanabileceği bildirge içerisinde ısrarla vurgulandı.

İDLİB’DE KOORDİNELİ DEVRİYE

Nihai bildiri olarak üç ülkenin imzaladığı metinde, Nusra Cephesi, DEAŞ, Heyet Tahrir Şam ve BMGK’nin terör listesi içerisinde yer alan kişiler ile mücadeleye devam edileceği bilgisi de geçildi. Tarafların İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde mevcut durumu detaylı bir şekilde ele aldığı ve 17 Eylül 2018 tarihindeki Soçi mutabakatının tümüyle uygulanması gerektiği yönünde kendi aralarında anlaşmaya vardıkları öğrenildi. Koordineli devriye olarak faaliyete geçecek olan Soçi mutabakatı, Türkiye-Rusya-İran Ortak Koordinasyon Merkezi tarafından yönetilecek. Sonuç bildirgesine gelindiğinde, Suriye ihtilafına yönelik askeri bir çözüm bulunamayacağına dikkat çekildi. Birleşmiş Milletler gözetiminde bulunan siyasi geçiş sürecine yönelik olarak bildirgede yapılan atıflar, dikkatleri çeken başka bir noktaydı.

Yazar: Demet Dereli

Demet Dereli
Meslek hayatında emin adımlarla ilerleyen Demet Dereli, 1982 senesinde Erzurum'da dünyaya gelmiştir. Marmara Üniversitesi mezunu olan Dereli, kendini internet ve basın yayın alanında da geliştirerek gazeteciliğe ilk adımı atmıştır. Dereli bir çok tanınmış yayın organında görev aldıktan sonra özellikle spor alanına yönelmiştir.

İlginizi Çekebilir

Kripto para işlemleri sıralamasında Türkiye yerini aldı

Kripto para işlemleri sıralamasında Türkiye yerini aldı

Kripto para son yıllarda aktif olarak kullanılan bir para birimi oldu. Dijital para olarak adlandırılan bu sektörde Türkiye'de yerini aldı. Yapılan araştırmada Türkiye'nin aktif kripto para alışverişi yapan 9. ülke olduğu açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.