adplus-dvertising

Türkiye ilk HÜRKUŞ ihracatını yapıyor!

Türkiye ilk defa insanlı uçaklarda ihracat aşamasına geldi. TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Nijer’e 2 tane “HÜRKUŞ” satışının kesinleştiğini bildirdi.
Takip et
Türkiye ilk HÜRKUŞ ihracatını yapıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Savunma ve havacılıkta ihracat 2021’de ilk defa 3 milyar doların üstüne çıktı. Bu seviyeye ulaşılmasında önceki senelere kıyasla daha çok insansız hava aracı teslimatı yapılması etkili oldu. Toplam ihracatta 2022’de de bu seviyenin korunmasına çalışılacak. Bu kapsamda, teslimatı ilerleyen senelerde gerçekleşecek olsa da hem ticari, hem de siyasi neticeler doğurabilecek yeni ihracat haberleri bekleniyor.

TUSAŞ HÜRKUŞ’un satışı kesinleşti. Nijer’e yapılan ihracatın silahlı versiyon olduğu tahmin ediliyor. HÜRJET ise ortak imalat projesiyle Malezya’ya satışta yarışıyor. Ares Tersanesi-METEKSAN Savunma ortaklığıyla geliştirilen insansız silahlı deniz aracı ULAQ’ın ise birden fazla Avrupa ülkesi ile satış konusunda son aşamaya geldiği öğrenildi.

Türkiye, TUSAŞ ANKA ve BAYRAKTAR TB2 insansız hava araçlarının sonrasında, ilk defa insanlı uçaklarda da ihracat aşamasına geldi. Öte Yandan görece yakın zamanda geliştirilmeye başlanan insansız deniz sistemlerinde de platform düzeyinde ihracat gerçekleşme olasılığı bulunuyor.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, yılsonunda personele yönelik yayımladığı bir video mesajda; Nijer’e 2 tane HÜRKUŞ uçağının ihracatının kesinleştiğini açıkladı. Temel eğitim uçağı olarak tasarlanan HÜRKUŞ’un yakın destek uçağı özellikli C modeli de bulunuyor.

Nijer’e satışın HÜRKUŞ-C olduğu tahmin ediliyor. Nijer’in Türkiye’den 12 tane HÜRKUŞ alması gündeme gelmişti. İlk iki uçağın tesliminin sonrasında yeni siparişlerin gelebileceği kaydediliyor.

Dünya Gazetesi’nin haberine göre Temel Kotil, halen geliştirme aşamasında bulunan ve yer testleri ile ilk uçuşunu bu sene yapması beklenen HÜRJET jet eğitim uçağının Malezya’nın açtığılede ileri aşamada bulunduğunu açıkladı.

Malezya’da ortak imalat biçiminde 12 uçaklık bir işbirliğinin sözkonusu olduğu tahmin ediliyor. TUSAŞ, geçen sene Malezya’da bir ofis açmıştı. HÜRJET’in 2022’de yer testlerini tamamlayarak ilk uçuşunu yapması, 2025’te eğitim uçağının ilk teslimatın, 2027’de de silahlı versiyonunun teslimatlarının başlaması planlanıyor.

Savunma sanayii, 2021 senesi ihracatını 3 milyar 224 milyon 786 bin dolar ile tamamladı. Böylece savunma ve havacılık ihracatı ilk defa 3 milyar doları geçmiş oldu. İhracat bir önceki seneye göre yüzde 41,5 arttı. Savunma ve havacılık sanayiinde 2020 ihracatı 2 milyar 279 milyon TL, 2019’da 2 milyar 741 milyon dolar ve 2018’de 2 milyar 36 milyon dolar seviyesindeydi.

ULAQ SERİ ÜRETİME BAŞLADI

METEKSAN-ARES Tersanesi ortak geliştirme projesi olan ve bu alanda ilk tanıtılan platformlardan olan ULAQ insansız silahlı deniz aracının da iki ayrı Avrupa ülkesine ihracının söz konusu olduğu söylendi.

ARES Tersanesi Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Pehlivanlı’nın uluslararası medyada yer verilen söyleşisinde, iki ayrı Avrupa ile nihai görüşme safh asında oldukları ve 2022 ilk aylarında açıklanabileceği bilgisine yer verildi.

ULAQ silahlı insansız deniz aracı (SİDA) kritik kıyı tesisleri ve yüzer unsurların korunmasında, keşif-gözetleme yanında, çeşitli silah sistemlerinin de takılabildiği versiyonuyla saldırı maksatlı da kullanılabiliyor.

Bu arada Başkan Recep Tayyip Erdoğan 2021 senesi gelişmelerine yönelik sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımda, ULAQ SİDA’nın seri imalatına başlandığı bilgisini verdi. Seri imalata başlanması, TSK envanterine girmek üzere bir siparişin verildiği manasına geliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.