Türkiye ile Yunanistan arasında sınır krizi!

Türkiye ile Yunanistan arasındaki sınırı oluşturan Meriç Nehri'nde son günlerde yaşanan gelişmeler iki ülke arasında tansiyonun yeniden yükselmesine neden oldu.

Türkiye, Yunanistan’ı sınırın Ferre Kupürü bölgesinde tel çit inşa etme çalışmaları kapsamında “ahdi kara hududunu ihlal etmekle” suçladı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, sınırda “bir oldu-bittiye hiçbir biçimde” izin verilmeyeceği söylendi.

Son dönemde Yunanistan, Almanya ve İngiltere basınlarında, Ferre Kupürü bölgesinde Türkiye’nin bir kara parçasına asker çıkararak burayı “işgal ettiği” yönünde haberler çıktı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, söz konusu haber ve iddiaların “kesinlikle yanlış” olduğunu belirtti.

Ancak Dendias, Skai Televizyonuna yaptığı açıklamada, sınırda yapılan çalışmalar esnasında “bir kara bölgesinde Türk kuvvetlerinin varlığını” belirlediklerini ve Türkiye’ye bölgede başka bir hareket yapmamasını ilettiklerini söyledi.

TÜRKİYE-YUNANİSTAN SINIRINDAKİ SON GELİŞMELER NELER?

Yunanistan, 15 Nisan’da Türkiye’ye sınırın Ferre Kupürü bölgesinde tel çit inşa edeceğini bildirdi.

Türkiye, 11 Mayıs’ta Yunanistan’a bir nota vererek, kara hududunu ihlal etmemesi gerektiğini söyleyerek, bunun için de inşaat alanının koordinatlarını paylaşmasını istedi.

Türkiye, Yunanistan’ı kendisiyle görüşmeden ve işbirliği önerisini kabul etmeden 13 Mayıs’ta arazi tesviye çalışmalarına başladığını söyledi.

Söz konusu bölge bataklık bir arazi. Kış aylarında nehir suyuyla kaplı olan bu bölge, yaz döneminin yaklaşması ve suların çekilmesiyle bataklık bir alana dönüşüyor.

Yunanistan, bu alanın sınırdan kanun dışı geçişler için sıkça kullanılan bir yer olmasından dolayı tedbir almak istediğini belirtiyor.

Başta Yunanistan ve Almanya olmak üzere bazı ülke medyalarında, Türkiye’nin bu bölgeye asker çıkararak, “işgal ettiği” yönünde iddialar yer aldı.

TÜRKİYE YAŞANANLAR ILE ALAKALI NE DİYOR?

Dışişleri Bakanlığı, Cumartesi günü yazılı bir açıklama yaparak, Yunanistan’ı sınır ihlaliyle suçladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Yunanistan’dan sınırı ihlal etmemesini, inşaat alanının koordinatlarını paylaşmasını ve sınır komisyonunun toplanmasını talep ettikleri söylendi.

Açıklamada, “Yunanistan’a aynı zamanda ahdi hududumuzu teşkil eden Meriç Nehri yatağının, hududun tespit edildiği tarih olan 1926’dan beri doğal ve yapay sebeplerle mühim ölçüde değiştiği, hududun bu bölgesinde iki ülke arasında mutabık kalınmış hassas koordinatların mevcut olmadığı, bu sebeple iki ülke heyetleri arasında teknik koordinasyon yapılmadan çalışmalara başlanmaması gerektiği bildirilmiştir” dendi.

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’ın “ahdi karar hududunu ihlal ettiğini” ve bu ihlalin lüzumlu önlemler alınarak “anında engellendiği” ifade edildi.

Açıklamada, “İki ülkenin teknik heyetleri arasında yapılmasını teklif ettiğimiz görüşmeler gerçekleştirildiği takdirde problem aşılabilecektir. Sınırlarımızda bir oldu-bittiye hiçbir biçimde müsamaha gösterilmeyecektir” dendi.

YUNANİSTAN’DAN HANGİ AÇIKLAMALAR GELDİ?

Yunanistan, Türkiye’nin bu bölgeyi “işgal ettiği” yönündeki haberlerin “kesinlikle esassız” olduğunu belirtti.

Ancak Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Skai Televizyonuna yaptığı açıklamada, “Yunan ordusunun hazırlık çalışmaları yaptığı karar parçasında Türk kuvvetlerinin varlığı gözlemlendi” şeklinde konuştu.

Nikos Dendias, Türkiye’den bu bölgede başka herhangi bir manevra yapmamasını istediklerini de sözlerine ekledi.

Dendias, “Çitin genişletilmesi çalışmalara devam edeceğiz. Yunan topraklarını korumak bizim anayasal sorumluluğumuzdur” diyerek konuştu.

TÜRKİYE-YUNANİSTAN SINIRI NASIL BELİRLENDİ?

Türkiye ile Yunanistan arasındaki sınırın Meriç Nehri boyunca çizilmesinin kökeni 24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Antlaşması’na dayanıyor.

İki ülke arasındaki sınırın toplam uzunluğu 212 kilometre.

Başlangıç noktasını da Meriç Nehri’nin ağzı yaratıyor. Sınır, Türkiye ile Bulgaristan arasındaki Kapıkule Sınır Kapısı’na yakın bir noktada son buluyor.

Bu sınırın, 191 kilometrelik kısmı Meriç Nehri boyunca uzanıyor.

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı