Türkiye Ekonomisi Son Çeyrekte Yüzde 5 Büyüyecek

Ekonomist Haluk Bürümcekçi, Türkiye ekonomisinin 2019'un son çeyreğinde yüzde 5 büyüyeceğini düşündüklerini söyledi.

AA Finans Analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi, ‘Son çeyrekte, yakalanan ivme ve baz etkisinin katkısı ile yüzde 5 civarı büyümenin yakalanması olası görünmektedir.’dedi.

Ekonomistler, ekonominin üçüncü çeyrekte piyasa beklentilerine yakın büyüdüğünü, son çeyrekte de ekonominin yüzde 5 ve üstünde olabileceğini ifade etti.

EKONOMİ 3. ÇEYREKTE YÜZDE 0,9 BÜYÜDÜ

Türkiye ekonomisi senenin üçüncü çeyreğinde yüzde 0,9 büyüyerek, AA Finans Beklenti Anketi’ndeki yüzde 1,1 artışa yakın gerçekleşti.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan AA Finans Analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi, senenin üçüncü çeyreğinde milli gelirin yüzde 0,9 ile beklentiye yakın artış kaydettiğini söyledi.

“9 AYLIK DARALMA YÜZDE 0,9’A İNDİ”

Böylece, 9 aylık milli gelir daralması yüzde 0,9’a indiğini ifade eden Bürümcekçi, “Yeni Ekonomi Programı’nda (YEP) 2019 senesi büyüme tahmini yüzde 0,5 olarak revize edilmiş, Merkez Bankasının son Beklenti Anketinde yaklaşık beklenti yüzde 0,3’e kadar yükselmişti.” şeklinde konuştu.

Gelecek dönem görünümünü ele alındığında, ilk sinyallerin milli gelir büyümesinin 2019 senesinin son çeyreğinde güçlendiğine işaret ettiğini dile getiren Bürümcekçi, şunları kaydetti:

“SON ÇEYREKTE DAHA POZİTİF BİR GÖRÜNÜM VAR”

“Son çeyrek görünümü öncü göstergelere bakıldığında; Türkiye PMI endeksi mevsimsel düzeltilmiş ekim-kasım yaklaşık değeri (49,3) önceki çeyreğe göre (48.2) artarken, Merkez Bankası Reel Kesim Güven Endeksi aynı dönem ortalaması (105,1) ise önceki çeyrekten (99,5) yüksek gerçekleşti. Kapasite kullanımı ortalaması yüzde 76,4 ile önceki çeyreğe (yüzde 76) göre hafif arttı, tüketici güven endeksinde de 58,4 ile önceki çeyreğe göre (56,8) artış gözlendi. İhracatın (TİM verileri) ise aynı dönemde senelik bazda artışının belirgin yavaşlaması ve ithalatın artmaya başlaması ise dış talebin büyümeye katkı vermeyeceğine işaret etmişti. Dolayısıyla genel olarak son çeyrekte üçüncü çeyrekten daha pozitif bir görünüme işaret etmişti.”

Bürümcekçi, büyüme eğiliminin ne ölçüde kuvvetini koruyabileceğini, finansal koşullardaki gevşemenin kalıcılığının, bankacılık kredi hacmindeki yükselişin ne kadar korunabileceğinin ve dış talep şartlarının tespit edeceğini belirtti.

“RİSKLER DENGELİ DEVAM EDİYOR”

Baz etkisinin üçüncü çeyrekten itibaren devreye girmesiyle büyümedeki toparlanmanın kuvvetlendiğini dile getiren Bürümcekçi, “Son çeyrekte de yakalanan bu ivme ve baz etkisinin katkısı ile yüzde 5 civarı büyümenin yakalanması olası görünmektedir. Sonrasındaki görünüm ise, finansal şartlarda gözlenen belirgin gevşemenin ne ölçüde kalıcı olacağı ve kamu bankaları öncülüğünde yükselmeye başlayan ve trend büyümesi yüzde 202ye yaklaşan bankacılık kredi hacminin bu seviyeleri ne süre koruyabileceğine bağlı olacaktır. Buna karşılık, Avro Bölgesi başta olmak üzere küresel çapta gözlenmeye başlanan yavaşlamanın dış talebi negatif etkilemeye başlaması bir aşağı yönlü risk olarak izlenmektedir. Bu doğrultuda, 2019 senesi büyümesi için yüzde 0,5 olan tahminimiz üstündeki risklerin dengeli devam ettiğini düşünmekteyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“YILI YÜZDE 0,6 BÜYÜMEYLE KAPATACAĞIZ”

Virtus Glocal Yönetici Ortağı İnanç Sözer ise Türkiye ekonomisinin üçüncü çeyrekte beklentilere paralel olarak bir senelik aradan sonra sınırlı da olsa büyümeye geçtiğini söyledi.

“2019 YILI OLUMLU BÜYÜMEYLE KAPANACAK”

Türkiye ekonomisinin, son çeyrekte öncü veriler ışığında yüzde 5,5 büyüyeceğini tahmin ettiklerini belirten Sözer, “Böylece Ağustos 2018’de meydana gelen finansal çalkantıdan sonra hem küresel talep şartlarının destekleyici modunu sürdürmesi hem de kamu otoritesince alınan tedbirler sayesinde yılbaşındaki beklentilere kıyasla şaşırtıcı bir performans göstererek 2019 senesini yüzde 0,6 ile olumlu bir büyümeyle kapatabilecek.” şeklinde konuştu.

Sözer, gelecekteki kritik hedefin; yatırımcı algısını iyileştirmeye odaklanarak ülke risk primlerinde tekrardan 2018 başındaki seviyelere dönebilmek olduğunu ifade etti.

İŞSİZLİĞİ DÜŞÜRECEK KADAR BÜYÜME

Bu sayede işsizliği düşürecek kadar büyüyebilmek manasına gelebilecek yüzde 5’e yakın potansiyel büyümeye ulaşabileceğini dile getiren Sözer, “Bankacılık sektöründe son zamanda arz yönlü desteklerle finansal şartlar iyileşiyor olsa da, 2020’de dış talebin bu seneye kıyasla daha zayıf kalacağını ve toparlanmada kırılganlığa yol açacağını tahmin ediyoruz.” diyerek konuştu.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı