Türkiye Eğitimde Sonlarda

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) oluşturduğu rapora göre, Türkiye öğrenci başına en az harcama yapan üçüncü ülke olurken, üniversite mezunlarının istihdamında da en son sırada yer aldı.

BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, OECD’nin hazırladığı ‘Bir Bakışta Eğitim’ raporunda Türkiye son sırada yer aldı. Raporun geneline baktığımız zaman eğitimimizin bulunduğu durum bir kez daha net olarak gösterdi.

2019 eğitim yılını kapsayan raporda Türkiye bölümü yayınlandı. Eğitime, öğrenci başına en az harcama yapan üçüncü ülke konumunda bulunan Türkiye, bunun yanı sıra üniversite mezunlarının istihdamı bakımından da son sırada yer aldı. Öğrenci başına en çok harcamayı yapan ülkelerin başında ise Lüksemburg, ABD ve Avusturya geliyor.

ORTALAMANIN ALTINDAYIZ

Eğitim konusunda detaylı raporlar hazırlayan OCED’in ortalamasına göre, 25-34 yaş arasındaki kişilerin üniversite mezunu olma oranı yüzde 44 iken Türkiye’de ise bu oranın yüzde 33 olduğu belirtildi. 2018 yılına göre altı puan düşüş gözüken üniversite mezunlarının istihdamı ise raporda Türkiye adına dikkat çekilen konulardan biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı