Türkiye, Çinli Yatırımcıların Radarında!

Son dönemlerde yabancı yatırımcıların ilgisini çeken ülkelerin başında gelen Türkiye, Çinli yatırımcılar tarafından da yakından takip ediliyor.

Türk Lirası dolar karşısında inişli çıkışlı bir grafik çizse de yabancı yatırımcı Türkiye’den elini çekmiyor. Hem coğrafi konumu hem de genç nüfus potansiyeli ile Avrupa ülkelerinin gözdesi konumundaki Türkiye’ye Çinli yatırımcılar da büyük ilgi duyuyor.


Son dönemlerde gerçekleştirilen ziyaretlerle üst seviyeye çıkan Türkiye-Çin ilişkileri, ekonomik alanda da kendini göstermeye başladı. Türkiye’nin coğrafi konumu nedeniyle yatırım alanında diğer ülkelerden bir adım önde olduğunu düşünen Çinli iş adamları, bunun da yatırımcının tercihinde etkili olduğunu düşünüyor. Bankacılık ve enerji gibi sektörlerde Türkiye’ye yatırımlarını devam ettiren dünyanın süper güçlerinden Çin, gelecek dönemlerde bu yatırımları daha da artırmayı planlıyor. Çin, bankacılık ve enerji sektörü dışında altyapı sektöründe de Türkiye’deki ağırlığını hissettirmeye başladı.

ERDOĞAN, SİNYALLERİ VERMİŞTİ

Çin ile ekonomik ilişkiler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu ülkeye gerçekleştirdiği ziyaret sonrası üst seviyeye çıktı. Erdoğan, bu ziyarette Çin Devlet Başkanı ile ortak bir basın toplantısı düzenleyerek iki ülke arasındaki ticaret hacminin genişleyeceğinin sinyalini vermişti. Verilen bu olumlu mesajlar sonrası enerji alanında rotayı Çin’e çeviren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 2021 yılı için 6 milyar dolar hedef koymuştu. Bu hedefi gerçekleştirmek için çalışmalarına devam eden Bakanlık, Çinli yatırımcılar için Çince yatırım rehberleri hazırlamıştı.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı