adplus-dvertising

Türkiye-Bulgaristan arasında yeni sınır kapısı gündemde

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bulgaristan’da İçişleri Bakanı Boyko Raşkov ile görüşmesinin sonrasında yaptığı açıklamada, Türkiye-Bulgaristan arasında Kırklareli’ndeki Rezve Deresi’nde yeni sınır kapısının gündemde olduğunu aktardı.
Takip et
Türkiye-Bulgaristan arasında yeni sınır kapısı gündemde
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da Bulgaristan İçişleri Bakanı Boyko Raşkov ile bir araya gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, görüşme sonrası açıklamalarda bulundu. Komşu Bulgaristan ile çok sayıda ortak alanlarının olduğunu ifade eden Soylu, salgın döneminde ara verilen heyetler arası görüşmelere tekrardan başladıklarını söyledi.

Türkiye-Bulgaristan arasında yeni sınır kapısı gündemde

Görüşmede, sınır kapıları, göç, uyuşturucu, organize ve mali suçlarla mücadelenin görüşüldüğünü ifade eden Soylu, iki bakanlığın bugüne kadar imzaladığı anlaşmalar marjında ortaya konulan iş birliklerini tekrardan gözden geçirdiklerini anlattı.

“Hem Bulgaristan tarafı hem bizler bu görüşmelerden çok olumlu olarak ayrılıyoruz”

Sınırlarla alakalı atılabilecek adımların gözden geçirildiğini, başarılı ve verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini vurgulayan Bakan Soylu, “Hem Bulgaristan tarafı hem bizler bu görüşmelerden çok olumlu olarak ayrılıyoruz. Türkiye’de imalat ve ihracatın artmasından kaynaklanan sınır kapılarındaki yoğunluk ve aynı zamanda Bulgaristan’ın sınır kapılarında yaptığı teknik düzenlemeyle alakalı değerlendirmeleri ortaya koyduk. Ticaret Bakanımız yakın bir dönemde buradaydı. Hamzabeyli ve Kapıkule Sınır Kapıları’ndaki sürekliliğin nasıl sağlanabileceği hususunu gözden geçirdik. Bizden 5 gidiş var Kapıkule’de. Bulgaristan tarafında 2 gidiş var. İlk önce 3’e çıkıyor. Yakın zamanda 2 daha olması hususunda talebimiz oldu. Onu gözden geçirecekler. Büyükelçiliğimiz, Ticaret Bakanlığımız ve arkadaşlarımızın ortaya koyduğu çalışmalar çerçevesinde şu anda ortalama 30-35 kilometre olan tır kuyruğu 2-3 kilometrelere kadar düştü. İhracat açısından, ticaret açısından buradaki sürekliliğin devam edebilmesi mühim. Günlük geçişler en yüksek noktasında. Daha iyi bir noktaya gelebilmek için mutabakatımız ve takibimiz söz konusu olacak” şeklinde konuştu.

Türkiye-Bulgaristan arasında yeni sınır kapısı gündemde

Türkiye ile Bulgaristan arasında bakan yardımcıları başkanlığında ortak mekanizma yaratılacak
Bakan Soylu, görüşmede, Türkiye ile Bulgaristan arasında ortak mutabakata vardıklarını, bakan yardımcıları başkanlığında ortak bir mekanizma oluşturacaklarını aktardı. İki ülke arasındaki konularla alakalı altı ayda bir Bulgaristan ve Türkiye’de toplantılar yapacaklarını dile getiren Soylu, “Bu mühim bir adımdı. Kırklareli’ndeki Rezve Deresi’nde yeni bir kapı kurulması, bir köprü yapılması meselesi 5-6 sene önce değerlendirdiğimiz bir meseleydi. Teknik toplantıda bir noktaya kadar gelindi. Hazırlıklar tamamlanırsa orada bir kapı daha açılmış olacak. Büyükelçimiz de meselenin takibini gerçekleştirecek. Mutabık kalacağımız mesele, yürüyüş olarak mı açılacak, yoksa küçük otomobiller da gelip geçecek mi? İki ülke arasındaki bağların güçleneceği, tarihi ve kültürel bağların çok daha iyi noktaya taşınacağı adımı atmış oluyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye-Bulgaristan arasında yeni sınır kapısı gündemde

Görüşmede, telefon dolandırıcılığı ele alındı

Kolluk Eğitim İşbirliği Mutabakat Zaptının süratlendirilmesi ve karşılıklı tecrübelerden istifade edilmesi konusunda adım attıklarını anlatan Soylu, “Telefon dolandırıcılığı diyerek tarif edebileceğimiz, buradan Türk vatandaşlarına yönelik uzun süredir gerçekleşen bir süreç söz konusuydu. Dolandırıcılar iyi bir operasyonla yakalandılar. Bu minimum düzeye indi. Bu da iş birliğimizin somut bir göstergesi olarak durmaktadır. Ukrayna ve Rusya meselesi ile göç meselesini değerlendirdik. Hem Ukrayna’dan gelen göçleri hem de güneyimiz ve doğumuzdan gelen göçler konusunda sıkı iş birliği içerisinde olma mutabakatımızı teyit ettik. 2016 Kasım ayından bu yana sürdürdüğümüz ortak temas merkezimiz var. Bu merkezde mühim bir iş birliği ortaya koyuyoruz. Kapıkule’deki bu merkezde bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Göçmen kaçakçılığı ve öbür suçlar konusunda binlerce bilgi ve belge alışverişinde bulunduk. Bu konuyu da tekrar değerlendirdik. Gerek terör örgütleri gerek organize suç örgütleriyle alakalı coğrafyamızda kaldığımız süreci değerlendirmiş olduk. Çok verimli bir toplantı geçti. Tır kuyruklarıyla alakalı meselenin bir noktaya gelebilmesi açısından Bulgaristan tarafı çok olumlu ve çözüme yönelik yaklaşım ve ortak irade ortaya koydu. Bulgaristan ile yeni sınır kapısının açılması, ortak mekanizmanın harekete geçirilmesi ve yaşadığımız birtakım problemlerin ortak çözülmesi yönünde fikir birliğine vardık” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.