Türkiye, astronot yerine Fezagir ismini düşünüyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uzay programını açıklamasının sonrasında en çok konuşulan konulardan biri ‘astronot’ kelimesi yerine yerli bir isim bulunması oldu. ‘Astronot’ yerine bugüne kadar bir çok isim önerisi sunuldu. Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım da isim arayışına kendi önerisini sundu. Yıldırım’ın isim önerisi ‘Fezagir’ oldu.
Takip et
Türkiye, astronot yerine Fezagir ismini düşünüyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin uzay programını açıkladı. Uzaya bir astronot gönderme hedefinin de olduğunu açıklayan Erdoğan, ABD’lilerin astronot, Rusların kozmonot adları yerine Türkçe bir isim bulunması gerektiğini de belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Madem ki bir vatandaşımız uzaya girecek, artık astronot ya da kozmonot kelimelerine Türkçe karşılık bulmak gerekiyor. Buradan dilbilimcilerimize çağrıda bulunuyor ve diyorum ki, gelin Türk uzay yolcularına Türkçe bir isim bulalım” demişti.

YILDIRIM’IN ÖNERİSİ: FEZAGİR

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın astronot ve kozmonot kelimeleri yerine Türkçe bir isim bulunması çağrısı sonrasında kendi önerisini açıkladı. Yıldırım’ın isim önerisi ‘Fezagir’ oldu.

BAHÇELİ’DEN ‘CACABEY’ ÖNERİSİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “astronot” yerine küçük yaşlarında üstün yetenekleri ile devrin önde gelenlerinin dikkatini çeken, Kırşehir’de devrin fakültesi gözüyle bakılan Caca Bey Medresesi’ni yaptıran, yönetim işlerinde Türkçe konuşan ve yazışmalarında Türkçe kullanan “Cacabey”i önermişti.

TDK GELEN ÖNERİLERİ LİSTELEDİ

Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Gürer Gülsevin, ‘astronot’ ismi yerine kendilerine gelen önerileri açıklamıştı. Gülsevin, “Gökmen, gökalp, gökderi, yani gök kelimesi ile başlayan, devam eden kelimeler çoğunlukta” şeklinde konuştu. En fazla ise ‘göktürk’ kelimesi öne çıktı.

Gülsevin, kuruma gelen isim önerilerini şu şekilde açıklamıştı:

“Cacabey, göksu, göksü, gökreis, göktürk, gökay, Türkay, Türkonot, evrenot, gökmen, uzay insanı, Alpaslan, Fatih, akıncı.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (1)
Ş. Şeker
6 Mart 2021, 14:31 tarihinde yazildi

Bir de uçurcu sözcüğü bulunuyor.

  • Cevapla
  • 0