Türkiye, Akdeniz’de Aradığını Buldu

Türkiye'nin enerji alanında dışa bağımlılığı azaltmak için başlattığı mücadele ilk meyvelerini vermeye başladı.

Türkiye ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasında büyük krize neden olan sondaj gemisi, doğal gaz aramalarına tam gaz devam ederken Rum medyasında gündeme bomba gibi düşen bir iddia ortaya atıldı. Haberde doğal gaz araması yapan geminin 175 milyar metreküp rezerv keşfettiği bilgisine yer verilirken; bu rakamın önümüzdeki günlerde daha da yukarıları taşınacağı vurgulandı.


Son yıllarda enerji alanında dışa bağımlılığı azaltmak için önemli hamlelere imza atan Türkiye, son olarak Kıbrıs’ta doğal gaz araması için sondaj gemisini göndermişti. Uluslararası arenada konuyla ilgili tartışmalar devam ederken Rum basınında sürpriz bir iddia geldi. Geminin çalışmalarında doğal gaz arama çalışmalarında amacına ulaştığını belirten Rum basını, 175 milyar metreküp rezerv keşfedildiğini duyurdu. Türkiye’nin bölgede yaptığı arama çalışmalarının yasa dışı olduğuna dikkat çekilen haberlerde, ABD’nin konuyla ilgili Türkiye’ye olası bir yaptırım kararı uygulayabileceğine dikkat çekildi.

TÜRK YETKİLİLERDEN AÇIKLAMA YAPILMADI

Rum basınında manşetleri süsleyen bu haberle ilgili Türk yetkililerden herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Geçtiğimiz günlerde bu gemide çalışan yetkililer hakkında tutuklama kararı çıkartılmış ve bu karar gerek KKTC yönetimi gerekse Türkiye tarafından sert ifadeler ile kınanmıştı. Birçok ülkenin yakından takip ettiği Kıbrıs açıklarındaki krizin, önümüzdeki günlerde de devam etmesi bekleniyor.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı