“Türkiye AB’yi provoke ediyor”

Fransa ve Almanya’dan yeniden Doğu Akdeniz’e gönderilen Oruç Reis sismik araştırma gemisiyle ilgili açıklama geldi. Türkiye’yi AB’yi provoke etmekle suçlayan iki ülke Türkiye’ye Doğu Akdeniz tutumuna karar vermesi için 1 hafta süre verdi.

Oruç Reis’in yeniden Doğu Akdeniz’e gönderilmesi, Avrupa’da tepkilere neden olmaya devam ediyor. Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves le Drıan Türkiye’yi AB’yi provoke etmekle suçladı “bu kabul edilemez” dedi.

Fransız bakan, başkent Paris’te alman ve Polonyalı mevkidaşlarıyla bir araya geldi. Le drıan, Doğu Akdeniz konusunda topun artık Ankara’da olduğunu, Türkiye’nin diyalog yolunu seçmemesi halinde AB’nin güç dengesini değiştirmeye hazır olduğunu belirtti.

Fransa Dışişleri Bakanı Türkiye’yi sadece oruç reis üzerinden değil, Dağlık Karabağ’daki çatışmalarla ilgili olarak da eleştirdi Türkiye’yi ateşkese saygı duyulması çağrısı yapmayan tek ülke olmakla suçladı.

Fransız bakanın “Oruç Reis’in Doğu Akdeniz’e gönderilmesi kabul edilemez” sözlerini yineleyen Alman Dışişleri Bakanı Heıko Maas ise Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye karşı tutumuyla ilgili bir karar vermeden önce bir hafta bekleyeceğini söyledi.

Avrupa Birliği dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borell, Fransız le Monde Gazetesi’ne konuştu. Borrell Türkiye ile ilişkilerin değerlendirilmesi için aralık ayına işaret etti, “AB konseyi yakın zamanda çatışmayı önlemek için türkiye’ye yapıcı bir yaklaşım sunmaya karar verdi. Bilanço yıl sonunda değerlendirilmeli” dedi.

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı