Türkiye, ABD’de den yeni F-16 savaş uçağı talep etti!

Türkiye’nin ABD hükümetine gönderdiği resmi talep mektubuyla 40 tane F-16 savaş uçağı alımı ile Türkiye’nin elindeki F-16’ların modernizasyonunu istediği öne sürüldü.
Takip et
Türkiye, ABD’de den yeni F-16 savaş uçağı talep etti!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye ABD’den 40 tane F-16 satın almak için müracaatta bulundu. Aynı zamanda halihazırda envanterde bulunan 80 tane F-16 tipi savaş jetinin modernizasyonu için anlaşma teklif edildi.

NTV’de yer verilen bilgiye göre Ankara’nın teklif mektubu 30 Eylül tarihinde Washington’a iletildi.

Türkiye’nin bu talebi ABD Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından değerlendirilecek.

Eğer yönetimden silah satışına izin çıkarsa bu talebi ABD Kongresi’ne gönderecek. Kongreden de onay alınması vaziyetinde satış gerçekleşecek.

Ekonomi çevreleri satışın değerinin ortalama 10 milyar dolar civarında olduğunu belirtiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden, Roma’daki G-20 Liderler Zirvesi’nde bir araya gelecek. Bu teklifin, iki liderin görüşmesinde gündeme gelmesi bekleniyor.

World Air Forces 2021 raporuna göre Türkiye’de farklı tiplerde olmak üzere toplamda 245 tane F-16 savaş jeti bulunuyor. Bunlardan bir kısmının 2030 senesine kadar emekliye ayrılması bekleniyor.

Pentagon, F-16’nın üretici firması Lockheed Martin’le görüşecek. Firmayla bir fiyat teklifi üstünde çalışılacak. Sonrasında ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından bir onay süreci yönetilecek. Daha sonra ise Kongre’den onay alınması gerekecek.

Bütün bunlar olumlu sonuçlarsa Türkiye’nin hem F-16 satınalma hem mevcut savaş jetlerini modernize etme talebi kabul edilecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.