Türkiye 150 Bin Çoban İthal Edecek

Milyonlarca genç işsize henüz bir çözüm bulunamazken, hayvan yetiştiricileri 150 bin çobana ihtiyaç duyduklarını Ankara’ya bildirdi. Çoban ithal edeceğiz.

Ankara Afgan çoban ithali için düğmeye basıyor. Türkiye’de milyonlarca genç işsize henüz bir çözüm yolu bulunamamışken, hayvan yetiştiricileri çoban bulamadıklarını Ankara’ya bildirdi. Bakanlık bunun üzerine harekete geçti ve Türkiye 150 bin çoban ithal edecek.

“TÜRKİYE’DE ÇOBAN SORUNU”

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, 5 bin lira maaş verilmesine rağmen çalıştıracak çoban bulamadıklarını anlattı. Küçükbaş hayvancılığın sorunlarını ve gündeme dair mevzuları gazetecilerle birlikte değerlendiren Çelik, “Türkiye’de çoban meselesi çözülmeden, küçükbaş hayvan sektörünün problemleri çözülemez. İnsanlar hayvancılık yapmak istiyor ama çoban konusunda dertli. Meralarımız, coğrafyamız ve iklim şartlarımız yeterli. Fakat çoban bulamadığımız için hayvancılık yapamıyoruz. Halihazırda 150 bin çoban açığımız var. Bunun için Afgan çoban ithal etmek istiyoruz” diye konuştu.

AFGANİSTAN’DAN ÇOBAN İTHAL EDİLECEK

Hayvancıların da Afgan çoban talep ettiklerini ve çalışma izinleri konusunda önemli gelişmelerin yaşandığını aktaran Çelik “Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli ile konuyu görüştük. Kendisi de Afgan çoban konusuna sıcak bakıyor. Öyle ki, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile çalışma izni meselesini bile ele almışlar. Şu anda mevzuat çalışmaları sürüyor. Olumlu sonuçlanmasını bekliyoruz. Halihazırda birçoğu kaçak çalışıyor. Yasallaştığı zaman rahat çalışabilecekler. Bakarsınız, ilerleyen zamanlarda ailelerini de getirirler. Avrupa’da nereye gidersen git, bu işleri aileler yapıyor. Üç bin hayvana iki üç kişi bakıyor” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı