Turkcell ve Vodafone tavan fiyat geldi, artık tarife sınırın aşamayacaklar!

Mobil iletişimde tavan fiyat kararı yürürlüğe giriyor. Turkcell ve Vodafone tespit edilen ücret tarifesini aşamayacak. Operatörler tarife değişikliklerini 7 gün önceden BTK’ya bildirmek mecburiyetinde olacak.
Takip et
Turkcell ve Vodafone tavan fiyat geldi, artık tarife sınırın aşamayacaklar!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Türkiye’nin iki büyük operatörü olan Vodafone ve Turkcell’e tavan fiyat sınırlaması getirdi. Türk Telekom ise Danıştay’a açtığı dava ile tavan fiyattan muaf tutulurken, öbür iki operatör arama, mesajlaşma ve açma-kapama gibi ücretlerde üst sınıra uyacak. Buna göre mobil şebekelerden sabit ve mobile yapılan aramaların dakikası 87,53 kuruş, yurtdışını arama ücretinin dakikası ise 8 lira 70 kuruş olarak tespit edildi.

Sabah’ın özel haberine göre BTK, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürlüğü’nün Turkcell ve Vodafone’a uyguladığı “Mobil Elektronik Haberleşme Hizmetleri Azami Ücret Tarifesi”nde yeni dönem tavan fiyatları belirledi. Türk Telekom’un daha önce Danıştay’da açtığı davanın TT Mobil lehine neticelenmesi sebebiyle tavan ücret tarifleri Türk Telekom için uygulanamıyor.

BTK’nın mobil haberleşme hizmetlerinin serbest, adil ve sürdürülebilir bir rekabet ortamında sunulması ve tüketicilerin haklarının korunmasına katkı temin etmek maksadıyla 2018 senesinde uygulamaya soktuğu tavan ücret tarifesinde yeni dönem tavan fiyatlar tespit edildi.

Aynı sene Danıştay’a dava açan TT Mobil İletişim Hizmetleri AŞ, “Mobil Elektronik Haberleşme Hizmetleri Azami Ücret Tarifesi”nden muafiyetini sağlarken, tavan fiyat kararı Turkcell ve Vodafone’u ilgilendiriyor.

Buna göre mobil şebekelerden sabit ve mobile yapılan aramaların dakikası 87,53 kuruş, yurtdışını arama ücretinin dakikası ise 8 lira 70 kuruş olarak tespit edildi. İsim ve unvan değişikliğinin ücreti 11,33 lira, hat devir ücreti 16,58 lira, numara değişikliği ücreti ise 37,82 lira olarak en fazla ücretlendirilebilecek.

Tavan fiyat 38,58 lira olarak tespit edildi

Açma kapama ücretinde ise tavan fiyat 38,58 lira olarak tespit edilirken, yurtiçi kısa mesaj ücreti 62,91 kuruş, yurtdışı kısa mesaj ücreti ise 1 lira 54 kuruş olacak. Bilinmeyen numaralar servis ücretinin dakikası ise 2 lira 46 kuruş oldu.

En az 7 gün önceden bildirecek

Kurum öte yandan aldığı kararla mobil şebeke işletmecilerini yapacakları tarife değişikliklerini yeni tarifenin yürürlüğe girmesinden en az 7 gün önce kurum bildirmekle yükümlü kıldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.