Türk SİHA’ları NATO, AB envanterine geçti

Türk SİHA'ları Polonya'ya yapılan satışın ardından ilk defa NATO ve AB envanterine geçmiş oldu. Haberi duyuran Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, bunun önemli bir adım olduğunu açıkladı.
Takip et
Türk SİHA’ları NATO, AB envanterine geçti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Polonya’nın ülkemizden Salmasıyla ilk defa bir NATO ve AB mensubunun envanterine bu ürünleri katması mühim. İsimlerini vermek istemiyorum ama çok sayıda ülkeyle temaslarımız sürüyor” şeklinde konuştu.

BARIŞA HİZMET EDER Türk SİHA’ları NATO, AB envanterine geçti

Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından Antalya’da gerçekleştirilen Savunma ve Havacılık Sanayinde Küresel Stratejiler Konferansı 21’in açılışında konuşan Çavuşoğlu özetle şu mesajları verdi:

“Sahada kuvvetli olmanın yolu yerli, milli, etkin ve bağımsız bir savunma sanayisine sahip olmaktan geçiyor. Burada üç hususun altını çizmek istiyorum. İlk olarak, milli bir savunma sanayi, ulusal güvenliğimizin olmazsa olmazıdır. Bugün savunma sanayimizde yüzde 80 yerlilik oranına ulaştık. Caydırıcı güç arttıkça, savaş riski azalır. Hasımlarınız harekete geçmek için kırk kere düşünmek mecburiyetinde kalır. Güçten gelen caydırıcılık barışa hizmet eder.”

‘SİZ’DA NİYE İYİSİNİZ’ Türk SİHA’ları NATO, AB envanterine geçti

“Pakistan için 4 MİLGEM korvet inşa ediyoruz. Filipinler’e ATAK helikopterlerimizin ihracatına ilişkin süreçte sona yaklaşıyoruz. Bayraktar ve TUSAŞ’ın ve SİHA’larını satın alan ve dünyaca tanınan bu ürünlere alaka gösteren ülkelerin sayısı da artıyor. NATO ve AGİT toplantılarında çok sayıda yabancı bakan, üst düzey yetkili bana ‘Siz niye bu konuda iyisiniz’ diyerek sordu. Polonya’nın ülkemizden Salmasıyla ilk defa bir NATO ve AB mensubunun envanterine bu ürünleri katması mühim. “

DAİRE BAŞKANLIĞI KURUYORUZ Türk SİHA’ları NATO, AB envanterine geçti

“Son Seul ziyaretimizde Altay Milli Tankımızın güç grubuna (motor ve şanzıman) ilişkin niyet mektubu imzalandı. Kore Savunma Sanayi ve Türkiye Savunma Sanayi Başkanlığı arasında mutabakat imzalanması için müzakerelere elimizden gelen katkıyı veriyoruz. Çalışmalarımızın koordinasyonu için bakanlığımda Savunma Sanayi Daire Başkanlığı kuruyoruz.”

2.8 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT Türk SİHA’ları NATO, AB envanterine geçti

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle de şu şekilde konuştu: “Savunma ve Havacılık sektörü yüksek katma kıymetli ve yüksek birim fiyatlı ihracat gerçekleştirdi. İlk 11 ayda bir önceki seneye göre yüzde 40 artışla 2.8 milyar Dolar ihracat gerçekleştirildi. 6 kıtada 172 ülkeye ihracat yapıyoruz. Yaklaşık ihracat mesafesi 5 bin 400 kilometre oldu. Bu ihracatçılarımızın başarısını gösteriyor. Stratejik çalışmamızda, savunma ve havacılık sanayinin ihracat artışını sürdüreceğini öngörüyoruz. Hatta 2020-2030 dönemi ihracatı en hızlı artacak sektör olarak tahmin ediyoruz.”

Türk SİHA’ları NATO, AB envanterine geçti

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.